چرا مخاط بینی سفت می شود؟

ممکن است شماهم با هوای سرد مشکل داشته باشید زیرا یکی از مضرات هوای سرد خشک شدن مخاط بینی بوده که بسیار آزار دهنده است، پس بهتر است راههای درمان را بدانید.

چرا مخاط بینی سفت می شود؟

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از نمناک؛ ممکن است در هوای سرد با مشکلاتی مانند خشک شدن مخاط بینی مواجه شوید که صدمه زیادی را به شما وارد می‌ کند اما به نظرتان چرا چنین اتفاقی می افتد. در این قسمت از بهداشت و سلامت در این مورد توضیح مفصل خواهیم داد.

این مخاط ها دقیقاً چه چیزهایی هستند؟

مخاط ها که سیستم های داخلی مانند بینی، سینوس یا شکم را می‌ پوشانند، مواد خارجی مانند آلودگی و باکتری ها را به دام می اندازند که وجود آن ها در بدن ضروری نیست؛ همچنین پادتن هایی دارند که به مبارزه با عفونت می پردازد. بدن در طول روز یک و نیم لیتر از این مخاط ها تولید می‌ کند. در شرایط عادی این مخاط ها باید حالت نرم تری داشته باشد اما گاهی اوقات خشک می شوند که شرایط تنفسی را برای ما سخت خواهند کرد.

چه عواملی باعث خشک شدن مخاط بینی می شود؟

اگر متوجه شدید که مخاط داخل بینی تان خشک شده، این مسئله می تواند علت های مختلفی داشته باشد که شامل موارد زیر است:

هوای خشک

افرادی که در هوای خشک زندگی می کنند، به خاطر اینکه رطوبت کافی به بدن شان نمی رسد، ممکن است مخاط داخل بینی شان خشک شود و این مسئله کاملا طبیعی است. هر چقدر هوا سرد و خشک‌تر باشد، احتمال ایجاد این اتفاق بیشتر است. به خاطر همین در فصل زمستان افراد شرایط سختی را تجربه می کنند.

بعضی از دارو ها

دارویی که وارد بدن تان می کنید، تا حد زیادی روی نوع مخاط بینی ‌تان اثرگذار است. بعضی از دارو های خاص مانند آنتی‌هیستامین ممکن است داخل بینی را خشک کند و تولید مخاط را کاهش دهد.

آلرژی

گاهی اوقات مخاط خشک و سفت داخل بینی به دلیل آلرژی اتفاق می افتد و باعث تولید بیشتر مخاط می شود.

بهترین راه از بین بردن مخاط خشک و سفت بینی

وقتی که صحبت از بین بردن این مخاط می‌ شود، باید راهکارهایی را در نظر بگیرید که بتواند این مخاط ها را نرم کند که راهکار های زیر می‌ تواند مؤثر باشد:

    از اسپری و نرم‌کننده آب نمک برای بینی استفاده کنید که به طور موقتی مخاط را مرطوب می کند.

    ژل بینی می تواند غلظت مخاط داخل بینی را کم کند و فضای بینی را مرطوب کند؛ همچنین بعضی از محلول ها در داروخانه ها و برخی از فروشگاه ها هستند که می توانند خشکی مخاط را از بین ببرند.

چگونه از ایجاد مخاط سفت و خشک جلوگیری کنیم؟

می توانید راهکار های مختلفی را در نظر بگیرید تا این مخاط ها دچار سفتی و خشکی نشوند که دو مورد از مهم ترین آن ها شامل موارد زیر است:

از دستگاه بخور استفاده کنید

دستگاه بخور باعث مرطوب کردن هوا می‌ شود و احتمالِ تشکیل مخاط سفت و سخت داخل بینی را کم می‌ کند.

به اندازه کافی آب بنوشید

اگر بدن تان خشک باشد، احتمال ایجاد این مخاط افزایش پیدا می‌ کند. با نوشیدن آب می توانید مخاط داخل بینی را به اندازه کافی نرم کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر استفاده از دستگاه بخور و شستشوی بینی باعث از بین رفتن خشکی و سفتیِ مخاط داخل بینی نشود، باید به پزشک مراجعه کنید. شاید پزشک تشخیص دهد که مصرف بعضی از دارو ها باعث ایجاد مشکل شده که دارو را برایتان تغییر دهد یا اینکه متوجه شود مشکلاتی مانند مشکلات سیستم ایمنی دارید که با تجویز داروی متناسب، حال تان را بهبود می‌ بخشد.

منبع: نمناک
ارسال نظر

آخرین خبر ها