تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

باید و نبایدهای جراحی قلب باز!

جراحی قلب باز روشی است که در آن جراح، قفسه سینه را به منظور جراحی بر روی قلب باز می کند. این عمل می تواند برای برطرف کردن مشکلات مختلف قلبی مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از نمناک؛ جراحی قلب باز یکی از انواع جراحی های قلب است که در آن ، قفسه سینه را برش داده و باز می کنند و جراحی را روی ماهیچه های قلب و رگ ها انجام می دهند . طبق مطالعات انجام شده ، این نوع جراحی ممکن است برای جوانان نیز انجام شود.

در طول جراحی از رگ سالمی که به رگ مسدود شده چسبیده باشد ، نمونه برداری می کنند . این کار باعث می شود که رگ مسدود شده ، فضای بیشتری برای به جریان انداختن خون تازه داشته باشد. جراحی قلب باز گاهی اوقات به جراحی سنتی قلب نیز معروف است . این روزها بسیاری از پروسه های جراحی قلب فقط با یک برش کوچک انجام می شوند.

چه زمانی به جراحی قلب باز نیاز است ؟

جراحی قلب باز نیاز به نمونه برداری دارد و برای افرادی که بیماری شریان اکلیلی دارند ، ضروری است . در این بیماری رگ های خونی قلب که اکسیژن کافی را برای قلب فراهم می کنند ، باریک و تنگ می شوند و در نتیجه عبور خون از آن ها سخت انجام خواهد شد.

این اتفاق بیشتر زمان هایی رخ می دهد که چربی های موجود در دیواره قلب افزایش یابد ، رگ ها باریک شوند و قادر نباشند که خون کافی را به قلب برسانند . زمانی که جریان خون در رگ های قلب به طور صحیح و به اندازه کافی نباشد ، حمله قلبی رخ خواهد داد.

جراحی قلب باز همچنین برای مشکلاتی که در ادامه این بخش از سلامت خواهیم گفت انجام می شود :

    ترمیم یا جابجایی دریچه های قلب که به خون اجازه جریان یافتن می دهند.

    ترمیم نواحی غیر طبیعی و آسیب دیده قلب.

    استفاده از لوازم ایمپلنت که به ضربان صحیح قلب کمک می کند.

    پیوند قلب

    آنژیو پلاستی (بازکردن عروق قلب)

    جراحی بای پس

    ترمیم نقص مادرزادی قلبی در نوزادان

    برطرف کردن انسداد شریان های منتهی به قلب

جراحی قلب باز چگونه انجام می شود ؟

این جراحی حدود سه الی شش ساعت زمان می برد . عموما در طول آن مراحل زیر اتفاق می افتد :

بیهوشی

عمل جراحی قلب باز ممکن است بین 4 تا 6 ساعت طول بکشد .بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد . این بیهوشی تضمین می کند که شما کاملا خواب هستید و هیچ دردی را در طول جراحی احساس نخواهید کرد.

برش قفسه سینه

جراح برای دسترسی به قلب، تمام یا بخشی از استخوان های قفسه سینه را برش می دهد. جراح در طول این پروسه ، حدود 20 الی 25 سانتیمتر از قفسه سینه را برش می دهد . سپس کل استخوان سینه را برش می دهد تا به قلب برسد.

برطرف کردن مشکلات قلب

    زمانی که جراح به قلب رسید ، بیمار به دستگاه شبیه سازی ماهیچه قلب وصل است . این دستگاه خون را از قلب دور می کند ، بنابراین جراح، ادامه کار را پیش می برد . در جراحی های جدیدتر به این دستگاه ها نیازی نیست.

    سپس از رگ سالمی که اطراف رگ مسدود شده قرار دارد ، کمک می گیرد.

    سپس جراح استخوان سینه را با سیم می بندد و سیم را داخل بدن باقی می گذارد و بعد محل برش را بخیه می زنند. برخی اوقات آبکاری استرنوم sternal plating برای افراد در معرض خطر، مانند افراد با سن بالا و یا افرادی که جراحی های متعدد داشته اند انجام می شود. این زمانی است که سینه با ورق های کوچک تیتانیوم پس از عمل جراحی دوباره متصل می گردند.

    گاهی اوقات کار به همین جا ختم نمی شود و فرد برای برطرف شدن مشکلش ، به چند جراحی دیگر نیز نیاز دارد.

خطرات مربوط به جراحی قلب باز چیست ؟

    عفونت زخم قفسه سینه که برای افراد چاق و مبتلا به دیابت رایج است.

    حمله قلبی یا سکته

    ضربان قلب نامنظم

    نارسایی کلیه یا ریه

    درد قفسه سینه و تب پایین

    کاهش حافظه

    انعقاد خون

    کم خونی

    سختی تنفس

    ذات الریه

    خونریزی بعد از عمل قلب باز

    آسیب ایسکمیک قلب

    مرگ

    لخته شدن خون

    تامپوناد قلبی (تامپوناد پریکارد)

    از دست دادن خون

استفاده از ماشین جراحی قلب در حین کار، ریسک جراحی قلب باز را افزایش می دهد . این ریسک ها شامل سکته و جراحی های عصبی هستند.

حمله قلبی

چگونه خودمان را برای جراحی قلب باز آماده کنیم ؟

حتما در مورد داروهای مصرفی ، مسکن ها، ویتامین ها و حتی داروهای گیاهی با پزشک صحبت کنید. هرگونه بیماری خود را مثل تب ، آنفولانزا، سرماخوردگی و ... را به آن ها اطلاع دهید.

ممکن است که پزشک دو هفته قبل از جراحی از شما بخواهد تا سیگار را ترک کنید و از داروهای رقیق کننده خون مثل آسپیرین ، ایبوپروفن یا ناپروکسن مصرف نکنید.

قبل از جراحی نباید هیچ گونه الکلی مصرف شده باشد زیرا خطر شکست جراحی و مرگ و حملات را افزایش می دهد.

جدیدا پزشکان از بیماران درخواست می کنند که قبل از جراحی ، خودشان را با یک صابون خاص شستشو دهند . این صابون باکتری های روی پوست را از بین می برد و احتمال ابتلا به عفونت بعد از جراحی را می کاهد و همچنین از شما درخواست می کنند که شب قبل از جراحی ، چیزی نخورید.

همچنین ممکن است که پزشک اطلاعات بیشتری را در مورد جزئیات در اختیار شما قرار دهد.

بعد از جراحی قلب باز چه اتفاقی می افتد ؟

زمانی که بعد از جراحی به هوش می آیید ، خواهید دید که دو یا سه لوله داخل قفسه سینه شماست . این لوله ها به شما کمک می کند که مایعات اطراف قلب شما بیرون کشیده شوند و همچنین سرم به شما وصل می شود تا مایعات بدن تامین شود . لوله نازکی نیز برای خرج ادرار به شما وصل خواهد شد.

همچنین دستگاهی به شما وصل می شود که وضعیت قلبی تان را نشان می دهد . پرستاران نیز اطراف شما هستند تا وضعیت تان را تحت کنترل داشته باشند.

اولین شب را حتما باید در بخش مراقبت های ویژه و آی.سی.یو بمانید و سپس در سه الی هفت روز آینده، شما را به بخش می برند.

ریکاوری

روزهای بعد از عمل در منزل را باید به خوبی و با دقت از خودتان مراقبت کنید تا کمترین مشکلی برایتان پیش نیاید.

مراقبت از بخیه

مراقبت از قسمت برش داده شده یکی از مهم ترین مراقبت ها است . باید این محل را گرم و خشک نگه دارید ، قبل و بعد از لمس آن، دستان خود را بشویید . اگر بخیه شما بهبود پیدا کند و هیچ عفونتی نداشته باشد، می توانید دوش بگیرید.

البته دوش گرفتن شما نباید بیشتر از ده دقیقه طول بکشد . آب باید گرم باشد، نه داغ . همچنین محل بخیه نباید مستقیما با آب برخورد داشته باشد . اگر علائمی از عفونت مشاهده کردید ، حتما محل جراحی را ضد عفونی کنید.

علائم عفونت شامل موارد زیر است :

    افزایش مایعات خارج شده از محل برش

    باز شدن زخم و جای برش

    تراوش از برش

    قرمزی اطراف برش

    گرمی اطراف خط برش

نحوه کنترل درد

اینکه چگونه درد بعد از جراحی را مدیریت کنید ، باعث می شود که سرعت ریکاوری افزایش پیدا کند و احتمال ابتلا به مشکلاتی مثل ذات الریه یا انعقاد خون کاهش یابد . در این مواقع معمولا دردهای عضلانی ، گلو درد ، درد در ناحیه برش و درد موجود به دلیل وجود لوله ها افزایش پیدا می کند.

پزشک در این شرایط برای زمانی که در منزل هستید ، هم داروی مسکن تجویز می کند و به شما توصیه می کند که دارو را قبل از خواب و قبل از فعالیت های فیزیکی مصرف کنید.

به اندازه کافی بخوابید

بعضی از بیماران بعد از جراحی قلب باز، با خوابیدن مشکل پیدا می کنند اما حتما باید تا جایی که می توانید استراحت کنید.

برای خواب بهتر اقدامات زیر را انجام دهید :

    نیم ساعت قبل از خواب مسکن بخورید.

    حتما از بالشت مناسب استفاده کنید که ارتفاع آن راحت باشد.

    از مصرف کافئین حتی در عصر خودداری کنید.

بعضی از متخصصان در گذشته معتقد بودند که جراحی قلب باز، عملکرد ذهن را کاهش می دهد. البته این اتفاق به دلیل بیماری و جراحی قلب نیست . دلیلش این است که این جراحی بیشتر برای افراد در سنین بالا انجام می گیرد و علت کاهش حافظه و عملکرد ذهن در آنان نیز، پیری و کهولت سن است . بعضی از افراد بعد از این جراحی با مشکلاتی مثل افسردگی یا اضطراب روبرو می شوند . در چنین مواقعی وجود یک روان درمان بسیار موثر است.

توان بخشی

بیشتر افراد بعد از جراحی های قلب باز از برنامه های توانبخشی ، چند بار در هفته استفاده می کنند. برنامه های توانبخشی شامل ورزش ، کاهش عوامل ریسک آفرین، استرس، اضطراب و افسردگی است.

توان بخشی قلبی، یک برنامه درمانی است که شامل تمرینات و آموزش های خاص می شود. این برنامه برای هر فرد متفاوت است و با توجه به شرایط او برای بهبود فعالیت قلبی او طراحی می شوداین برنامه تحت نظارت پزشک ادامه می یابد و بیمار در خانه نیز باید این برنامه را پیش برود تا وضعیت او بهبود یابد.

نگاهی بلند مدت به جراحی قلب باز

ریکاوری شما بعد از این جراحی تدریجی است . ممکن است شش هفته طول بکشد تا کم کم احساس بهبودی پیدا کنید و شش ماه طول می کشد تا به طور کامل خوب شوید.

آثار مثبت این جراحی برای همیشه در شما باقی می ماند ، البته این جراحی از مسدودیت های بعدی رگ های قلبی جلوگیری نمی کند اما با در پیش گرفتن موارد عنوان شده در ادامه ی این بخش از سلامت ، احتمال ابتلا به آن را کاهش خواهد داد :

    رژیم غذایی سالم

    کاهش مصرف غذاهایی با نمک ، چربی و قند بالا

    فعالیت بدنی بیشتر

    سیگار نکشیدن

    کنترل فشار خون و کلسترول بالا

    مدیریت استرس.

منبع: نمناک
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها