تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

هشدار WHO نسبت به دست‌کم گرفتن کرونا

سازمان جهانی بهداشت از اعلام پیروزی زودهنگام کشورها علیه کووید ۱۹ انتقاد کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، تدروس اُدهانوم، دبیرکل این سازمان روز گذشته (سه‌شنبه) با هشدار نسبت به "دست‌کم گرفتن" ویروس کرونا، اعلام پیروزی علیه کووید ۱۹ را ناشی از "ناپختگی" دانست.

ادهانوم گفت: خیلی زود است که بخواهیم ادعای پیروزی علیه این بیماری را فریاد بزنیم و تلاش‌های خود برای محدود کردن انتقال این ویروس را نیمه‌کاره رها کنیم.

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت در جریان کنفرانس مطبوعاتی روز سه‌شنبه اول فوریه ۲۰۲۲ با ابراز نگرانی از روند رو به رشد مرگ و میر در اکثر مناطق دنیا خواستار رعایت بیشتر جوانب احتیاط شد.

این درحالیست که تعدادی از کشورهای دنیا به‌ویژه در اروپا روند کاهش محدودیت‌های کرونایی را یا آغاز کرده‌اند یا قرار است در آینده نزدیک آغاز کنند.

به‌عنوان مثال از امروز دوم فوریه زدن ماسک در فضای بیرون یا دورکاری فرانسوی‌ها دیگر اجباری نیست. کشورهایی نظیر فرانسه به رغم روند تصاعدی موارد ابتلا با اتکا به نرخ بالای واکسیناسیون و همچنین نگرانی کمتر از کشنده بودن امیکرون نسبت به سویه‌های قبلی به سیاست کاهش محدودیت‌ها روی می‌آورند.

با این حال سازمان جهانی بهداشت با انتقاد از اتخاذ چنین رویه‌ای، می‌گوید اشاعه امیکرون تنها طی ۱۰ هفته گذشته موجب ابتلای ۹۰ میلیون نفر به بیماری کووید شده و به‌ اعتقاد دکتر تدروس ادهانوم، افزایش تعداد موارد ابتلا لاجرم به‌ معنای افزایش تعداد قربانیان خواهد بود.

از نظر رییس سازمان جهانی بهداشت، ویروس کرونا یک ویروس خطرناک است و این پیامی است که وی تلاش کرده از ابتدای همه‌گیری به جهانیان منتقل کند.

ادهانوم در ادامه افزود:‌ ما از هیچ کشوری نخواسته‌ایم تا دوباره قرنطینه کند ولی از همه دولت‌ها می‌خواهیم تا از ملت‌هایشان با استفاده از همه ابزارهای در دسترس و نه تنها واکسن، حفاظت کنند.

وی با تاکید بر اینکه ویروس کرونا همچنان در حال تحول و تغییرشکل است از دولت‌ها خواست تا سیاست تست کووید و نظارت بر توالی‌یابی این ویروس را به‌دقت و از نزدیک دنبال کنند.

رییس سازمان جهانی بهداشت با تاکید بر اینکه همزمان با تحول ویروس، شاهد تحول در واکسن‌ها هم خواهیم بود، تصریح کرد: اگر این ویروس و عملکرد آن‌ را خوب نشناسیم نمی‌توانیم با آن مبارزه کنیم.

منبع: ایسنا
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها