تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

کارانه پرستاران چه زمانی پرداخت می‌شود؟

معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کارانه پرستاران با تعرفه جدید که قرار بود از اول دی امسال اعمال شود، در اواخر بهار سال ۱۴۰۱ پرداخت خواهد شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، معاون پرستاری وزارت بهداشت روز سه شنبه در یک نشست خبری مجازی افزود: کارانه‌ای که اکنون پرستاران می‌گیرند، مربوط به تابستان امسال  است و کارانه جدید از اواخر بهار ۱۴۰۱ پرداخت خواهد شد.

وی یادآور شد: ضریب ریالی ارزش نسبی خدمات پرستاری در آخرین جلسه شورای عالی بیمه سلامت تصویب شده و بر اساس این مصوبه، خدمات و مراقبت‌های پرستاری دارای ارزش نسبی مستقلی از سایر خدمات نظام سلامت می‌شود. استاندارد بسته‌های خدمتی به تفکیک همه بخش‌های بالینی اعم از بستری و سرپایی، تدوین و ابلاغ شده است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابراز امیدواری کرد، به روز رسانی پرداخت‌ها و معوقات پرستاران با پیگیری مقام عالی وزارت بهداشت به حداقل ممکن برسد.

وی خاطرنشان کرد:  پرستاران نقش کلیدی در دسترسی به موقع خدمات با کیفیت به مردم دارند و و سعی داریم خدمات را تخصصی‌تر کرده تا عرصه خدمت خود را به سطح جامعه گسترش دهیم.

به گفته معاون پرستاری وزارت بهداشت، از ابتدای شیوع کرونا تا ۲۴ بهمن سال گذشته، مجوز جذب ۵۵ هزار  نفر وجود داشت که آزمون استخدامی نیز در این زمینه برگزار شد و حدود ۴۲ درصد از این جذب برای پرستاران بود و اکنون فراینده جذب آنها به پایان رسیده است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: این قاعده جذب به غیر از تبدیل وضعیت ایثارگران بوده و بسیاری از پرستاران نیز به شکل قراردادی و غیره مشغول به کار هستند که بر اساس مکاتبه‌ای با ستاد ملی کرونا و سازمان برنامه و بودجه و سازمان استخدامی کشور درخواست تبدیل وضعیت آنها را نیز داریم.

برنامه مراقبت از منزل در حال تدوین است

وی برنامه مراقبت از منزل را نیز از اولویت‌های معاونت پرستاری وزارت بهداشت دانست و اظهار داشت: آیین‌نامه‌ای در این زمینه در حال تدوین است و تلاش می‌کنیم امکاناتی مانند به روز کردن فناوری مراقبت منزل و مراقبت در منزل الکترونیک را توسعه داده و در واقع این اقدام باعث ارتقای سطح سواد سلامت مردم و ارائه خدمات بهتر به بیماران می شود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه حوزه سلامت را باید ارتقا دهیم، خاطرنشان کرد: در آینده‌ای نزدیک، نرخ سالمندی و به موازات آن بیماری‌های مزمن افزایش خواهد یافت و با سیاستگذاری و استفاده از خدمات بهتر و با کیفیت باید حوزه سلامت را ارتقا دهیم.

وی، تعداد پرستاران فوت شده در دوران کرونا را ۱۵۰ نفر بیان کرد و افزود: فرآیند بررسی شهادت این پرستاران در کمیته وزارت بهداشت مورد بررسی قرار گرفته و تاکنون عنوان شهادت ۶۶ نفر از آنها تایید شده و مابقی نیز براساس مستندات مصداق شهید، مورد تایید قرار نگرفته است.

منبع: ایرنا
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها