تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

واکسن کرونا؛ چهار دوز یا سه دوز؟

گسترش سریع اومیکرون موج جدیدی از عفونت‌های کووید-۱۹ را به ویژه در افرادی که سه دوز واکسن کرونا زده اند، به راه انداخته است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، پایگاه خبری بیزینس اینسایدر نوشت: اکنون محققان، مقامات بهداشتی و مدیر عاملان شرکت های بزرگ داروسازی در حال بحث در مورد این موضوع هستند که آیا تزریق دوزچهارم واکسن های کرونا می تواند تاثیر این سویه کرونا را کاهش دهد یا خیر.

دکتر «آنتونی فائوچی»، مشاور پزشکی «جو بایدن» رییس جمهوری آمریکا به شبکه «ای.بی.سی نیوز» گفت: «کاملاً قابل تصور است» که بسته به طول عمر دزهای سوم تقویتی واکسن های کرونا  «ممکن است دوباره به تزریق یک دوزتقویتی نیاز باشد.»

«استفان بانسل»، مدیرعامل شرکت مُدرنا نیز اوایل ماه ژانویه اعلام کرد که احتمالاً، پاییز امسال تزریق دوزچهارم ضروری خواهد بود. در کشورهایی مانند آمریکا، انگلیس، شیلی، دانمارک و سوئد، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، می‌توانند هم اکنون دوزچهارم واکسن کرونای خود را دریافت کنند. 

به گزارش رویترز، مجارها می توانند پس از مشاوره با یک پزشک، واکسن چهارم را دریافت کنند.

با افزایش تعداد بی سابقه موارد ابتلا به کرونا در فلسطین اشغالی، رژیم صهیونیستی اعلام کرد که افراد کمتر از ۶۰ سال که به بیماری‌های زمینه‌ای مبتلا هستند، می‌توانند دوزچهارم را برای تقویت مصونیت در برابر سویه اومیکرون دریافت کنند. با این حال، کمیته مشاوره واکسن این رژیم پا را فراتر هم گذاشته و سه شنبه هفته گذشته اعلام کرد که به همه افراد بالای ۱۸ سال اجازه داده شود دوزچهارم واکسن کرونا را دریافت کنند.

این در حالی است که نظر محققان و حتی مدیران شرکت های بزرگ داروسازی بر این است تزریق دوزچهارم برای اکثر مردم ضروری نیست. 

«جان مور»، استاد میکروبیولوژی و ایمونولوژی در کالج پزشکی «ویل کورنل»، به اینسایدر گفت که آمریکا نباید به طور خودکار، این اقدام را انجام دهد.

وی گفت: داده های تولید شده در اینجا باید سیاست های ما را برای جمعیت ما تعیین کند.

آیا تزریق دوز چهارم واکسن کرونا ضروری است؟

سوال اصلی این است که آیا همه به تزریق دوزچهارم واکسن کرونا نیاز دارند و اینکه آیا این دوزاز واکسن باید از واکسن‌های قدیمی باشد که برای مبارزه با اولین شکل کرونا طراحی شده‌اند. سویه اومیکرون در بخشی از ویروس که واکسن های موجود آن را هدف قرار می دهند، دارای ۳۲ جهش است.

داده های جمع آوری شده از انگلیس و آمریکا نشان می دهد که تزریق سه دوزواکسن کرونا بیش از ۸۸ درصد در برابر بستری شدن ناشی از ابتلا به سویه اومیکرون در بیمارستان مؤثر است. این داده ها نشان می دهند که این حفاظت احتمالاً حداقل سه ماه طول می‌کشد، اما مشخص نیست که بعد از آن چه اتفاقی می افتد.

داده های زیادی وجود ندارد که نشان دهد تزریق چهار دوزاز واکسن های موجود مزیت بیشتری نسبت به تزریق سه دوزاز این واکسن ها دارد.

داده‌های اولیه از رژیم صهیونیستی، نشان می‌دهد تزریق دوزچهارم واکسن در مقایسه با سه دز، در پیشگیری از ابتلا به  بیماری‌های شدید کرونا سه برابر مؤثرتر است و محافظت در برابر ابتلا به این عفونت را دو برابر کرده است. البته این داده ها در مورد افراد بالای ۶۰ سال است و گروه های سنی جوان تر را در برنگرفته است.

در همین حال، یک مطالعه جداگانه و کوچک در فلسطین اشغالی نشان داد که افراد حتی پس از تزریق دوزچهارم واکسن کرونا بازهم به سویه اومیکرون مبتلا می شوند.

«باب واچر»، پروفسور و رئیس بخش پزشکی دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، اعلام کرد اگر امروز برای تزریق چهارمین دوزواکسن کرونا به او پیشنهاد شود، او این کار را نمی کند.

وی گفت: به استثنای افراد دارای نقص شدید ایمنی، شواهد در مورد فواید تزریق دوزچهارم واکسن کرونا در حال حاضر «بسیار ضعیف» است.

«مایک رایان»، رییس برنامه فوریت‌های بهداشتی در سازمان بهداشت جهانی، اعلام کرد که «اطلاعات بسیار ناشناخته» در مورد تزریق چهارمین دوزواکسن کرونا وجود دارد.

تزریق دوز چهارم با واکسن خاص سویه اومیکرون 

واکسن‌هایی که به‌طور خاص برای سویه اومیکرون طراحی شده‌اند، یا واکسن‌هایی که چند سویه را با یک تزریق هدف قرار می‌دهند، گزینه‌های جایگزین برای تزریق دوزچهارم هستند. البته هیچ یک از این واکسن ها هنوز در دسترس نیستند.

«آلبرت بورلا»، مدیر عامل شرکت داروسازی فایزر اعلام کرد که این شرکت در حال تهیه واکسنی برای پوشش سویه اومیکرون و سویه های دیگر است و امیدوار است این واکسن یک بار در سال تزریق شود.

شرکت مدرنا نیز چهارشنبه گذشته اعلام کرد در حال آزمایش یک واکسن مخصوص سویه اومیکرون است و آزمایش‌های اولیه آزمایشگاهی نشان می‌دهد که حفاظت ناشی از دزهای تقویت‌کننده‌های موجود ۶ ماه طول می‌کشد.

این مطلب برایم مفید است
۳ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها