تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

افزایش شیوع اومیکرون در مدیترانه

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با اشاره به وضعیت شیوع اومیکرون در مدیترانه شرقی که ایران نیز جزو این کشورها است، گفت: در ترکیه و عربستان نیز آمار ابتلا به اُمیکرون به‌صورت آسانسوری در حال افزایش است و طبق پیش‌بینی ۵۰ درصد مردم تا چند هفته آینده به اُمیکرون مبتلا می‌شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا؛ سید راشد جزایری با اشاره به اینکه سویه اُمیکرون ۸۰ تا ۹۰ درصد در افراد بدون علامت است، اظهار کرد: این مسئله یک زنگ خطر جدی محسوب می‌شود، میزان بستری مبتلایان به کرونا در این سویه در افرادی که دو دز واکسن دریافت کرده‌اند ۶۰درصد کمتر و افرادی که سه دز دریافت کرده‌اند ۸۰ درصد کمتر از سایرین است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با اشاره به وضعیت شیوع اُمیکرون در مدیترانه شرقی که ایران نیز جزو این کشورها است، گفت: حدود ۳۵ هزار مبتلا به امیکرون در این کشورها شناسایی شده است و طبق پیش‌بینی‌ها حدود ۵۰ درصد مردم تا چند هفته آینده به این سویه مبتلا می‌شوند.

وی افزود:  در کشور آفریقای جنوبی ۹۷ درصد سویه قالب اُمیکرون بوده و در ترکیه و عربستان نیز آمار ابتلا به اُمیکرون به‌صورت آسانسوری در حال افزایش است.

جزایری در خصوص وضعیت نظارت‌های کرونایی در چهارمحال و بختیاری، عنوان کرد: از تاریخ ۲۱ آذرماه تا ۳۰ دی‌ماه ۳۲ هزار ۶۹۳ مورد بازرسی از پنج حیطه صورت گرفت و در همین راستا ۲۶۲۹ اخطار صادر شد و ۲۳۹ مورد به دادگاه معرفی و ۱۱ واحد نیز تعطیل شدند.

  معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد ادامه داد: از ۱۷۸۵ مدرسه در استان حدود دو بار بازرسی به‌عمل آمده است، ۸۸ درصد مدارس پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند و برای ۴۷۵ مدرسه نیز اخطار کتبی صادر شده است، بیش‌ترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شهرستان کوهرنگ با ۹۵ درصد و کمترین میزان در شهرستان اردل با ۷۷ درصد  است.

وی با اشاره به کاهشی بودن روند فوت، بستری و میزان بروز کرونا در چهارمحال و بختیاری، گفت: رنگ‌بندی جدید  کرونایی باتوجه به عدم تعیین تکلیف سویه اُمیکرون اعلام نشده است، از ۵۵ سویه اُمیکرون شناسایی شده در شهرکرد ۴۲ مورد مربوط به شهرستان شهرکرد بوده و یک مورد فوتی ناشی از اُمیکرون در استان نیز ثبت شده است.

جزایری از راه‌اندازی آزمایشگاه آنفلوآنزا در شهرکرد خبر داد و اظهار کرد: ۴۶۶ نمونه‌گیری در استان انجام و ۶۸ مورد ابتلا به این بیماری در استان شناسایی شد و دو مدرسه نیز در استان تعطیل به همین دلیل تعطیل شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با بیان اینکه انتظار انفجار سویه اُمیکرون وجود دارد، خاطرنشان کرد: در تمامی اجتماعات بالای ۳۰ نفر استفاده از دو ماسک الزامی است، استفاده از ماسک باید در سیستم حمل و نقل عمومی اجباری شود.

وی با تاکید بر اینکه میزان تزریق دز سوم واکسن رضایت‌بخش نیست، عنوان کرد: باید تزریق ۲۱ درصدی واکسن دز سوم به ۵۰ درصد در چهارمحال و بختیاری برسد، احتمالا از اسفندماه تزریق واکسن برای گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال انجام شود.

منبع: ایسنا
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها