کد خبر 581908

آلودگی هوا بیماری برونشیت را تشدید می کند

بیماری انسداد مزمن ریه سومین علت مرگ و میر در سراسر جهان است.

به گزارش زی نیوز، این بیماری قابل پیشگیری است اما به تدریج بدتر و غیرقابل درمان می شود و شامل التهاب مجاری هوایی و آسیب به فضاهای هوایی است که به انتقال اکسیژن به خون کمک می کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر؛ روز جهانی بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) هر سال در ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) برای گسترش آگاهی، اشتراک گذاری دانش و بحث در مورد راه های کاهش بار COPD در سراسر جهان برگزار می شود.

سیگار بزرگترین عامل خطر این بیماری است، اما آلودگی هم در فضای داخل و هم در فضای باز به عنوان فاکتور پرخطر ابتلا به بیماری انسداد مزمن ریه و تشدید آن شناخته شده است.

مطالعات متعدد نشان داده است زمانی که فرد مبتلا به COPD در معرض طولانی‌مدت NO۲ و ذرات معلق در هوا قرار داشته باشد، کاهش بیشتری در عملکرد ریه اش ایجاد می شود.

به گفته محققان، افزایش IL-۸ با افزایش تشدید COPD مرتبط است. افزایش بستری شدن بیماران COPD در بیمارستان به دلیل قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا ثابت شده است.

یک متاآنالیز توسط محققان اروپایی نشان داده که افزایش ۲.۷ درصدی در بستری شدن بیماران مبتلا به COPDبا افزایش روزانه ۱۰ میکروگرم بر متر مکعب در PM۱۰ مرتبط است.

تغییر آب و هوا و دما هم می تواند باعث تشدید بیماران مبتلا به COPD شود. قرار گرفتن در معرض هوای سرد می تواند باعث اسپاسم برونشی شود و همچنین باعث خشکی و تحریک مجرای تنفسی و در نتیجه تشدید علائم بیماری می شود.

برنامه های درمانی این بیماری، حول محور کاهش علائم، کاهش سرعت کاهش عملکرد ریه، بهبود کیفیت زندگی و جلوگیری از تشدید آن است است. در زیر چند نکته برای مدیریت این بیماری ارائه شده است:

• آزمایش عملکرد ریوی (PFT) یا اسپیرومتری سالیانه را برای اطلاع از شدت و برنامه درمانی مناسب انجام دهید؛

• به برنامه درمانی خود پایبند باشید و روش صحیح مصرف داروهای استنشاقی را بدانید؛

• واکسن های آنفولانزا و کروناویروس را تزریق نمایید؛

• ورزش در حد متوسط انجام دهید و پروتئین های مناسب را در رژیم غذایی بگنجانید؛

• برای کاهش قرار گرفتن در معرض آلاینده های موجود در هوا، قبل از طلوع آفتاب از فعالیت در فضای باز خودداری کنید؛

• فشار خون، قند و عملکرد قلب را با معاینات منظم بررسی کنید؛ و

• مراقب تشدید علائم خود باشید و زود به پزشک مراجعه نمایید.

ارسال نظر