کد خبر 580702

عفونت ادراری از بیماری‌ های شایع در کودکان

عضو هیات علمی دانشگاه گفت: تومورهای کلیوی اغلب بعد از دهه چهارم و سنگ کلیه پس از دهه دوم و سوم زندگی افراد بروز می‌کند، اما عفونت ادراری از بیماری‌های شایع در کودکان است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، محمدهادی رادفر متخصص جراح کلیه و مجاری ادراری با اشاره به اینکه آسیب‌های کلیوی کیفیت زندگی افراد را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار می‌دهد، عنوان کرد: انسداد سیستم ادراری، سنگ کلیه، برگشت ادرار و عفونت ادراری، نارسایی کلیه، بیماری‌های مادرزادی و سندرم نفروتیک از جمله بیماری‌های کلیوی هستند که عوامل ارثی و محیطی در بروز آن نقش دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه، افراد با سابقه خانوادگی ابتلاء به سنگ و تومورهای کلیه و تومورهای سیستم ادراری را در معرض خطر اعلام کرد و افزود: ابتلاء به فشار خون و دیابت نیز افراد را در معرض نارسایی کلیوی قرار می‌دهد، بنابراین کنترل مستمر فشارخون و قندخون در کاهش آسیب بسیار مؤثر است.

فلوشیپ اندویورولوژی و لاپاروسکوپی انجام آزمایشات مربوط به کارکرد کلیه و توجه به دردهای بالینی را نیز مهم تلقی کرد و گفت: در برخی موارد ممکن است دردهای ناحیه پهلو، منشأ عضلانی و استخوانی داشته باشند، اما با این وجود در صورت بروز این قبیل دردها، باید با پزشک متخصص مشورت شود.

رادفر، سوزش ادرار، وجود خون در ادرار یا تغییر رنگ ادرار به سمت خونی شدن، تکرر ادرار و اختلال در ادرار را نیز زنگ خطر بروز آسیب‌های کلیوی دانست و گفت: افراد همچنین باید نسبت به علائمی همچون تغییر وزن و میزان اشتها نیز حساس باشند، چراکه توجه به این موارد و انجام آزمایشات معمول گام مهمی در پیشگیری از بیماری‌های کلیوی محسوب می‌شود.

استادیار گروه اورولوژی دانشگاه تصریح کرد: توصیه می‌شود افراد با در پیش گرفتن رژیم غذایی سالم، مصرف مرتب مایعات، مصرف کنترل شده نمک که در بروز فشارخون و سنگ کلیه نقش مهمی دارد، مصرف کنترل شده گوشت قرمز و به طور کلی پروتئین‌های حیوانی که یکی از مهمترین عوامل تشدید سنگ کلیه محسوب می‌شود، از بروز آسیب‌های کلیوی جلوگیری کنند.

رادفر سیگار را مهمترین فاکتور خطر بروز تومورهای کلیه و مثانه اعلام کرد و گفت: به طور کلی بررسی سلامت کلیه افراد سیگاری با دقت بیشتری صورت می‌گیرد. همچنین در بسیاری از مواقع برای اقدامات درمانی افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی، بر اساس سیگاری بودن یا نبودن آنها تصمیم گیری می‌شود. البته تاکید بر تأثیر قطع مصرف سیگار در سیر درمان بیماری‌های کلیوی ضروری است.

عضو هیات علمی دانشگاه در خصوص میزان شیوع بیماری‌های کلیوی در گروه‌های سنی مختلف، اظهار کرد: تومورهای کلیوی اغلب بعد از دهه چهارم و سنگ کلیه پس از دهه دوم و سوم زندگی افراد بروز می‌کند، اما عفونت ادراری از بیماری‌های شایع در کودکان است.

رادفر بر لزوم بررسی عفونت‌های ادراری مکرر در کودکان تاکید کرد و افزود: برخی اوقات ممکن است این عفونت‌ها عارضه دار و مشکل ساز نباشد، یا در مقابل، نشان از وجود مشکل در سیستم کلیه و مجاری ادراری باشد. مهم این است که در صورت بروز عفونت ادراری، بنا به تشخیص پزشک باید بررسی‌های تکمیلی صورت گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه تصریح کرد: عفونت ادراری اگر بدون مشکل زمینه‌ای اتفاق بیفتد، معمولاً مکرر نیست و در این موارد مسئله‌ای هم ایجاد نمی‌شود، اما اگر به علت مشکل زمینه‌ای باشد، هم عامل زمینه‌ای باید درمان و هم از تکرار حملاتی که منجر به آسیب‌های کلیه می‌شود، جلوگیری شود.

ارسال نظر