کد خبر 580557

هر ۵ ثانیه یک نفر بر اثر دیابت فوت می کند

معاون مرکز بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت گفت: یک نفر در هر پنج ثانیه بر اثر دیابت در دنیا فوت می کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ علیرضا مهدوی معاون مرکز بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت کنترل دیابت و رسیدگی به این بیماری در کشور اظهار کرد: شعار امسال سازمان جهانی بهداشت در خصوص دیابت و مراقبت از دیابت بیشتر از گذشته است و علت اصلی نامگذاری شعار امسال مراقبت جدی تر بیماران از عارضه شان است.

او ادامه داد: امروزه داروهای بیماری دیابت تحت پوشش بیمه قرار گرفته و اکثر انسولین بیماران دیابتی نیز تحت پوشش صندوق های بیمه گر است.به طوری که این پوشش و حمایت های مالی در برخی از موارد به بالای ۹۰ درصد خواهد رسید.

معاون مرکز بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه طی یک سال گذشته مشکلاتی برای تهیه انسولین به خاطر آخرین عدم توزیع مناسب پیش آمده بود گفت: خوشبختانه این مسائل برطرف و همه داروهای بیماری دیابت تحت پوشش بیمه هستند.

مهدوی تاکید کرد: با شیوع بیماری کرونا کنترل بیماری دیابت به دلیل عدم مراجعه به پزشکان به خاطر شرایط پاندمی کشور دچار مشکلات و مسائلی شده بود و مراقبت ها کاهش پیدا کرده یکی از نکات مهم در کنترل بیماری دیابت پایبندی به درمان این عارضه است و خود بیمار نقش زیادی در کنترل عارضه دیابت دارد.

 ۱۱درصد از جمعیت بالای ۲۵ سال دچار دیابت هستند

معاون مرکز بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت افزود: امروزه اصلاح سبک و شیوه زندگی موضوع بسیار مهمی است و مطالعات نشان می‌دهد که با اصلاح سبک زندگی افراد می توان بروز بیماری دیابت را بین ۱۱تا ۱۵ سال به تعویق انداخت.

مهدوی تاکید کرد: اگر افراد وزن خود را بین ۵تا۷ درصد کم کنند خطر بروز دیابت در بین آنها کاهش پیدا می‌کند و در برابر عوارض دیابت مانند سکته های مغزی و قلبی مصون خواهند بود. در حال حاضر ۱۱درصد از جمعیت بالای ۲۵ سال دچار دیابت و ۱۸ درصد این گروه سنی نیز مبتلا به بیماری پری دیابت هستند.

او گفت: آمارها نشان می دهد هر پنج ثانیه یک نفر بر اثر بیماری دیابت و عوارض آن در دنیا فوت می‌کند و امسال در حدود شش میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بر اثر این عارضه فوت کرده اند در حال حاضر ۴۶۳ میلیون نفر در دنیا مبتلا به بیماری دیابت هستند که این آمار تا سال ۲۰۴۵ به ۷۰۰ میلیون نفر خواهد رسید.

ارسال نظر