کد خبر 580385

درمان ناهنجاری چهره و جمجمه دختر ۴ ساله در شیراز

پزشکان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز موفق شدند با انجام یک جراحی پیچیده و کم نظیر پزشکی بر روی ناهنجاری های چهره و جمجمه دختری چهار ساله،شرایط بهتری را برای ادامه زندگی او فراهم کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین ؛ روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز شنبه اعلام کرد: در این موفقیت کم نظیر، پزشکان شیرازی توانستند با یک جراحی پیچیده و چند ساعته، دختر چهار ساله ای را که از اختلالات شدید رنج می برد، مداوا کنند.

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این خصوص اظهار کرد: در برخی اختلالات، گاه چندین عضو بیمار دچار ناهنجاری است که نوع سندرمیک بیماری است و در مواردی نیز بیمار مبتلا به نوع تک گیر بوده و تنها یک محل با اختلال مواجه است که در نوع دوم که یک محل با اختلال مواجه است، شرایط بهتری برای انجام جراحی های درمانی وجود دارد.

غلامرضا معتضدیان با بیان اینکه در این بیماران به طور معمول دونوع جراحی «بای پارتیش استئوتومی» و «باکس- شیفت استئوتومی» برای درمان این گونه ناهنجاری ها انجام می شود، افزود: در جراحی بای پارتیشن علاوه براصلاح استخوان های جمجمه و حفره های استخوانی چشم ها با ایجاد شکاف در فک استخوانی بالای بیمار، تلاش می شود اشکالات و ناهنجاری ها برطرف شود و در جراحی باکس-شیفت استئوتومی، استخوان جمجمه، حفره های استخوانی چشم ها و استخوان های وسط صورت بیمار مورد جراحی قرار می گیرد. با گذشت زمان و بالا رفتن سن ممکن است بیمار به جراحی های تکمیلی دیگری نظیر راینوپلاستی و یا جراحی های مربوط به اصلاح جمجمه نیاز داشته باشد.

این استادیار دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: در موارد سندرومیک، این بیماران علاوه بر ناهنجاری های چهره، از ناهنجاری و اختلال در دیگر اعضای بدن نظیراندام ها، گوش ها و ارگان های داخلی نیز رنج می برند.

 معتضدیان جراحی مربوط به این دختر پنج ساله را که از ناهنجاری مادرزادی چهره رنج می برده است در نوع خود در سطح خاورمیانه و ایران کم نظیر خواند و گفت: در حالت عادی فاصله میان دو چشم بین دو و نیم تا حدود دو و هشت دهم سانتی متر است که در این بیمار، این فاصله ۶ و نیم سانتی متر بود و علاوه بر جراحی بافت سخت جمجمه، نیاز به جراحی حفره های استخوانی چشم ها نیز الزامی بود تا امکان نزدیک تر ساختن دو حفره استخوانی چشم فراهم شود.

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به انجام موفقیت آمیز این جراحی در مرکز آموزشی درمانی نمازی شیراز، این موفقیت را حاصل همکاری خوب تیمی در پیشبرد این جراحی دانست افزود:  «رضا طاهری» فلوشیپ جراحی مغز و اعصاب کودکان، «اشکان پناه» فوق تخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه کودکان و «محمدصادق مسعودی» جراح مغز و اعصاب، در کنار تیم اتاق عمل بیمارستان نمازی، دیگر اعضای این تیم جراحی بودند که با مهارت کافی توانستند در این موفقیت نقش خود را ایفا کنند.

 معتضدیان با اعلام آمادگی نسبت به پذیرش اینگونه بیماران برای انجام مراحل درمانی، ابراز امیدواری کرد این موفقیت بتواند زمینه ساز توسعه تجهیزات و امکانات موجود برای انجام جراحی های مشابه شده و افراد مبتلا به اینگونه ناهنجاری ها بتوانند شرایط بهتری برای زندگی به دست آورند.

ارسال نظر