کد خبر 579568

سرطان پروستات چه نشانه هایی دارد؟

نشانه‌های سرطان پروستات در مردان چیست؟

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ تحقیقات نشان می‌دهد که سرطان پروستات، دومین سرطان شایع مردان در جهان است.

سرطان پروستات یکی از سرطان‌های بسیار رایج در میان مردان است به طوری که در هر ۴۵ دقیقه یک نفر به دلیل ابتلا به آن جان خود را از دست می‌دهد. با این حال، متاسفانه اطلاع رسانی درباره این موضوع به دلیل آنچه رعایت مسائل اخلاقی خوانده می‌شود بسیار محدود است.

تحقیقات انجام شده در انگلیس نشان می‌دهد بیش از نیمی از مردان اصلا نمی‌دانند که پروستات در کدام قسمت بدن قرار دارد و نسبت به علایم آن بی اطلاع هستند. در این مطالعات مشخص شد که در یک سوم موارد (۳۴ درصد) همسران این مردان به وجود علایم سرطان پروستات پی برده و این نکته را به شوهران خود گوشزد کرده اند.

محققان پی بردند نزدیک به نیمی از پرسش شوندگان (۴۹ درصد) پس از مشاهده علایم بیماری نسبت به آن بی توجهی کرده اند. این درحالی است که ۸۶ درصد آن‌ها می‌دانستند در صورتی که این سرطان به موقع تشخیص داده شود، قابلیت درمان دارد.

ساده‌ترین راهکار برای درمان موثر سرطان پروستات، شناسایی به موقع بیماری است. بدین منظور افراد باید به نخستین علایم بیماری آگاهی داشته و پس از مشاهده آن‌ها سریعا به پزشک مراجعه کنند.

رایج‌ترین علایم بزرگ شدن پروستات و احتمال بروز سرطان به شرح زیر است:

۱- نیاز مکرر به تخلیه ادرار و اغلب در طول شب

۲- سختی در آغاز ادرار کردن (ادرار کردن همراه با زور)

۳- احتباس ادرار و یا طولانی شدن روند دفع آن

۴- جریان ضعیف ادرار

۵- احساس عدم خالی شدن کامل مثانه پس از مراجعه به توالت

۶- وجود خون در ادرار و یا خون در اسپرم

توصیه می‌شود پس از مشاهده علایم بالا به پزشک عمومی مراجعه کنید. پزشک عمومی می‌تواند پس از مشاهده علایم بالینی، فرد را به متخصص ارجاع دهد. به روش‌های مختلف می‌توان به مشکلات پروستات پی برد. معاینه مقعدی و نمونه برداری از جمله مهمترین روش‌ها برای شناسایی بیماری این اندام است.

گرچه احتمال بروز سرطان پروستات در تمام سنین وجود دارد اما با افزایش سن، خطر بروز آن افزایش می‌یابد. از این رو، افراد کهنسال باید معاینه سالانه‌ای برای این بیماری داشته باشند. همچنین آموزش عمومی به جامعه برای آشنایی با علایم بیماری ضروری است.

ارسال نظر