کد خبر 570973

توصیه درباره استفاده از آسپرین برای پیشگیری از حملات قلبی تغییر می‌ کند

راهنمای جدیدی یک گروه بهداشتی پرنفوذ در آمریکا منتشر کرده است توصیه‌ها درباره مصرف آسیرین بچه یا آسپرین با دوز کم را برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی-عروقی تغییر می‌دهد.

به گزارش آسوشیتدپرس «کارگروه خدمات پیشگیری آمریکا» در پیش‌نویس راهنمای جدیدش توصیه کرده است که سالمندانی که بیماری قلبی ندارند، برای جلوگیری از نخستین حمله قلبی یا سکته مغزی نباید به طور روزانه آسپرین مصرف کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، این راهنمای جدید می‌گوید در بزرگسالان در دهه ۶۰ زندگی که سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی ندارند، خطرات خونریزی ناشی از مصرف آسپرین بیشتر از سودمندی‌های بالقوه آن است.

از طرف دیگر این گروه می‌گوید مصرف آسپرین روزانه سودمندی‌های اندکی برای بزرگسالان در دهه ۴۰ زندگی که به دلایل دیگر در معرض خطر خونریزی نیستند، داشته باشد. این گروه درباره افراد در دهه ۵۰ زندگی نیز تاکید توصیه‌اش کاسته است و می‌گوید اکنون شواهد درباره سودمندی‌ مصرف آسپرین در این گروه سنی کمتر آشکار است.

کارشناسان می‌گویند این توصیه‌ها برای افرادی است که به علت فشار خون بالا، کلسترول بالا، چاقی یا سایر بیماری‌های زمینه‌ای در معرض خطر بالای حمله قلبی یا سکته مغزی هستند. بنابراین بزرگسالان بدون توجه به سن‌شان باید درباره شروع یا توقف مصرف آسپرین با پزشکشان مشورت کنند تا مطمئن شوند انتخاب درستی انجام داده‌اند.

اگر این راهنمای جدید نهایی شود، توصیه قبلی این گروه به افراد سالمندتر برای مصرف روزانه آسپرین برای جلوگیری از نخستین حمله قلبی و سکته مغزی کنار گذاشته می‌شود و به این صورت راهنمای این گروه با راهنمای سایر گروه‌های پزشکی در این باره هماهنگی بیشتری پیدا می‌کند.

این کارگروه همچنین قبلا گفته بود که مصرف روزانه آسپرین همچنین از سرطان روده بزرگ و راست‌روده برای برخی از بزرگسالان در دهه ۵۰ و ۶۰ زندگی‌شان جلوگیری می‌گیرند، اما راهنمای جدید می‌گوید شواهد بیشتری برای تایید این سودمندی لازم است.

این راهنمای جدید به طور آنلاین در دسترس قرار گرفته است تا امکان اظهار نظر درباره آن تا ۸ نوامبر (۱۷ آبان) فراهم شود. این گروه پس از ارزیابی این نظرات تصمیمش برای نهایی کردن این راهنما را خواهد گرفت.

آسپرین بیشتر به عنوان یک داروی مسکن شناخته شده است، اما یک داروی رقیق‌کننده خون هم هست که می‌تواند احتمال لخته شدن خون را کاهش دهد. اما آسپرین حتی در مصرف با دوز کم خطراتی هم دارد که عمدتا به صورت خونریزی در دستگاه گوارش یا زخم‌گوارشی است که می‌تواند جان افراد را در معرض تهدید قرار دهد.

ارسال نظر