کد خبر 561626

اقتصاد آنلاین گزارش می دهد؛

آکنه هورمونی، درمان‌ های سنتی، درمان‌ های طبیعی و موارد دیگر

آکنه هورمونی دقیقاً همان چیزی است که از اسمش پیداست. آکنه‌ای که به نوسانات هورمون‌ها مرتبط است. اگرچه به طور معمول با نوسانات هورمونی در دوران بلوغ همراه است، اما آکنه هورمونی می‌تواند بزرگسالان را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین، به‌خصوص در زنان شایع است. تعدادی از عوامل ممکن است در این امر نقش داشته باشند، از جمله قاعدگی و یائسگی.تخمین زده شده است که ۵۰ درصد از زنان ۲۰ تا ۲۹ ساله دارای آکنه هستند. این حدود ۲۵ درصد از زنان ۴۰ تا ۴۹ ساله است. نظرات متخصصان در مورد آکنه هورمونی متفاوت است.

اگرچه  هورمون‌ها به‌طورکلی عاملی در آکنه بزرگسالان نیستند، اما عدم تعادل هورمونی ممکن است در بزرگسالانی که دارای بیماری پزشکی هستند، به آکنه کمک کند.

در موارد دیگر، بزرگسالان مبتلا به آکنه ممکن است هیچ مسئله هورمونی "قابل‌اندازه‌گیری" نداشته باشند. این می‌تواند تشخیص و درمان را به چالش بکشد. به خواندن ادامه دهید تا بدانید که آکنه هورمونی به چه شکل است، چه عواملی باعث ایجاد آن می‌شود و چگونه می‌توان جوش‌های پوستی را از بین برد.

ویژگی‌های آکنه هورمونی چیست؟

در دوران بلوغ، آکنه‌های هورمونی اغلب در ناحیه T ظاهر می‌شوند. این شامل پیشانی، بینی و چانه شماست. آکنه هورمونی بزرگسالان به طور معمول در قسمت تحتانی صورت شما ایجاد می‌شود که این شامل پایین گونه‌ها و اطراف خط فک است. 

برای برخی از افراد، آکنه‌های هورمونی به‌صورت جوش‌های سرسیاه، جوش‌های سرسفید و جوش‌های کوچک که به سر یا کیست می‌آیند، دیده می‌شود. کیست‌ها در زیرپوست ایجاد می‌شوند و روی سطح آنها به یک سر نمی‌رسد. این برجستگی‌ها اغلب به لمس حساس هستند.

آکنه هورمونی در اثر هجوم هورمون‌ها:

• قاعدگی

• سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

• یائسگی

• افزایش سطح آندروژن

به طور خاص، این نوسانات هورمون ممکن است با افزایش موارد آکنه باعث تشدید شود:

• التهاب کلی پوست

• تولید روغن (سبوم) در منافذ

• مسدود شدن سلول‌های پوستی در فولیکول‌های مو

• تولید باکتری‌های آکنه ساز به نام پروپیونی باکتریوم آکنه

آکنه هورمونی

آیا آکنه یائسگی نوعی آکنه هورمونی است؟

بسیاری از زنان در ۴۰ و ۵۰ سالگی یائسگی را تجربه می‌کنند. این امر باعث کاهش طبیعی هورمون‌های تولیدمثل شما و در نتیجه پایان قاعدگی می‌شود. برخی از زنان در دوران یائسگی دچار آکنه می‌شوند. این احتمالاً به دلیل کاهش سطح استروژن یا افزایش هورمون‌های آندروژن مانند تستوسترون است.

حتی اگر از درمان‌های جایگزین هورمون (HRT) برای تسکین علائم یائسگی خود استفاده می‌کنید، ممکن است هنوز آکنه یائسگی را تجربه کنید. این به این دلیل است که برخی از HRTها از هورمون پروژستین برای جایگزینی استروژن و پروژسترون که بدن شما از دست می‌دهد استفاده می‌کنند. معرفی این هورمون به سیستم می‌تواند باعث ازبین‌رفتن پوست شود.

در بیشتر موارد، داروهای تجویز شده می‌توانند آکنه یائسگی را برطرف کنند. برخی از زنان ممکن است با استفاده از روش‌های درمان طبیعی موفقیت کسب کنند. با پزشک خود در مورد گزینه‌های مناسب برای شما صحبت کنید.

درمان‌های سنتی برای آکنه هورمونی:

تا زمانی که آکنه هورمونی شما خفیف نباشد، محصولات بدون نسخه (OTC) معمولاً موفقیت‌آمیز نیستند. این به این دلیل است که آکنه‌های هورمونی به طور معمول به‌صورت برجستگی‌های کیستیک ظاهر می‌شوند. 

این برجستگی‌ها در عمق زیرپوست و دور از دسترس اکثر داروهای موضعی شکل می‌گیرند. داروهای خوراکی می‌توانند از داخل به تعادل هورمون‌ها و پاک‌سازی پوست کمک کنند. گزینه‌های معمول شامل داروهای ضدبارداری خوراکی و داروهای ضد آندروژن است.

پیشگیری از بارداری خوراکی:

پیشگیری از بارداری خوراکی که به طور خاص برای درمان آکنه استفاده می‌شود، حاوی اتیلن استرادیول به‌علاوه یکی از موارد زیر است:

• دروسپیرنون

• سرانجام

• نورثیندرون

این مواد با هم هورمون‌هایی را که می‌توانند در آکنه نقش داشته باشند هدف قرار می‌دهند. این امر خصوصاً در اوج هورمون‌ها مانند تخمک‌گذاری می‌تواند مفید باشد. اگر سابقه لخته شدن خون، فشارخون بالا یا سرطان پستان دارید، داروهای ضدبارداری خوراکی ممکن است گزینه‌ای برای شما نباشد. اگر سیگار می‌کشید نیز نباید اینها را مصرف کنید.

کنترل بارداری چگونه بر آکنه تأثیر می‌گذارد؟

داروهای ضد آندروژن:

داروهای ضد آندروژن با کاهش هورمون مردانه آندروژن کار می‌کنند. هم مردان و هم زنان دارای مقادیر طبیعی این هورمون هستند. اگرچه مقدار زیادی آندروژن با تداخل در فولیکول‌های مویی که سلول‌های پوست را تنظیم می‌کنند و تولید روغن را افزایش می‌دهد، می‌تواند در بروز آکنه نقش داشته باشد.

داروهای ضد آندروژن

اگرچه اسپیرونولاکتون (آلداکتون) در درجه اول برای درمان فشارخون بالا استفاده می‌شود، اما اثرات آنتی آندروژن دارد. به‌عبارت‌دیگر، می‌تواند مانع از تولید آندروژن بیشتر در بدن شود و به شما اجازه می‌دهد تا سطح هورمون شما تثبیت شود.

رتینوئیدها:

اگر آکنه هورمونی شما خفیف است، ممکن است بتوانید از رتینوئیدهای موضعی استفاده کنید. رتینوئیدها از ویتامین A گرفته می‌شوند. بسیاری از کرم‌ها، ژل‌ها و لوسیون‌های رتینوئید بدون نسخه در دسترس هستند. اما ممکن است بخواهید در مورد فرمولاسیون با قدرت نسخه به پزشک خود مراجعه کنید.

یک محصول تجویز شده اغلب مؤثرترین روش برای شفاف نگه‌داشتن پوست شما است. اگر یک رتینوئید موضعی به رژیم خود اضافه کنید، استفاده از ضدآفتاب روزانه مهم است. رتینوئیدها می‌توانند خطر آفتاب‌سوختگی را افزایش دهند.

چگونه آکنه هورمونی را به طور طبیعی درمان کنیم:

در برخی موارد، ممکن است از گزینه‌های درمانی گیاهی برای ازبین‌بردن آکنه‌های هورمونی خفیف استفاده شود. درمان‌های طبیعی معمولاً عاری از عوارض جانبی هستند که بعضاً به دلیل گزینه‌های تجویز شده ایجاد می‌شوند. اما ممکن است به همان اندازه مؤثر نباشند.

تحقیقات در مورد گزینه‌های طبیعی وجود ندارد و در این زمان اثبات نشده است که هیچ نتیجه‌ای داشته باشد. با پزشک خود در مورد خطرات احتمالی صحبت کنید و اطمینان حاصل کنید که درمان با هیچ دارویی که مصرف می‌کنید تعامل نخواهد داشت.

آکنه هورمونی و رژیم‌های غذایی 

نقش دقیق بین رژیم غذایی و آکنه‌های هورمونی کاملاً مشخص نیست. برخی از غذاها ممکن است به جلوگیری از آکنه کمک کنند - به‌ویژه غذاهای ضدالتهاب. غذاهای گیاهی حاوی آنتی‌اکسیدان‌های زیادی ممکن است به کاهش التهاب کمک کرده و باعث شفافیت پوست شود. 

اسیدهای چرب امگا ۳ همچنین ممکن است التهاب پوست را کاهش دهد. برخلاف تصور عمومی، غذای ناخواسته به‌تنهایی باعث آکنه نمی‌شود. اما افراط در مصرف برخی از غذاها ممکن است منجر به افزایش التهاب شود.

ممکن است موارد زیر را محدود کنید:

شکر کربوهیدرات ممنوع

• قند

• محصولات لبنی

• کربوهیدرات‌های تصفیه شده، مانند نان سفید و ماکارونی

• گوشت قرمز

برای پاک‌کردن آکنه‌های هورمونی چه‌کار دیگری می‌توانم انجام دهم؟

برای پاک‌کردن آکنه‌های هورمونی و ازبین‌بردن آن، ایجاد روال مناسب مراقبت از پوست مهم است.

شما باید:

درمان آکنه هورمونی

• صبح و عصر صورت خود را بشویید.

• بیش از مقدار نخود از هر محصول آکنه‌ای استفاده نکنید. استفاده زیاد می‌تواند پوست شما را خشک کرده و تحریک را افزایش دهد.

• هر روز ضدآفتاب بزنید.

• فقط از محصولات غیردارویی استفاده کنید تا خطر مسدود شدن منافذ پوست را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر