کد خبر 560391

اقتصاد آنلاین گزارش می دهد؛

۷ راه برای سالم نگه‌ داشتن مغز

سیگارکشیدن، دیابت و فشارخون بالا می‌تواند بر مغز شما اثر بگذارد. در اینجا مواردی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند.

به گزارش اقتصادآنلاین، بر اساس تحقیقات جدید، وضعیت عروق خونی شما ممکن است موارد زیادی در مورد سلامت مغز شما تعیین کند. محققان از دانشگاه ادینبورگ دریافتند که عوامل مختلفی از جمله سیگارکشیدن، فشارخون بالا، دیابت - همه شرایطی که بر رگ‌های خونی یا عوامل خطر عروقی تأثیر می‌گذارد - ممکن است به مغز شما آسیب برساند. 

باگذشت زمان، این عوامل ممکن است منجر به زوال مغز شده و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر یا سایر اشکال زوال عقل را افزایش دهند. 

این مطالعه جدید که در ۱۱ مارس منتشر شده است، اسکن MRI مغز ۹۷۷۷ فرد در سنین ۴۴ تا ۷۹ را بررسی کرده است. به طور خاص، محققان که توسط دکتر سایمون کاکس، یک همکار ارشد تحقیقاتی در مرکز پیری شناختی و اپیدمیولوژی شناختی دانشگاه ادینبورگ هدایت می‌شدند، ارتباط بین هفت عامل خطر عروقی - سیگارکشیدن، فشارخون بالا، فشار نبض، دیابت، [کلسترول بالا]، شاخص توده بدنی و نسبت دور کمر و ران - و ساختار‌های مغز مسئول تفکر پیچیده است. 

معروف است که با توسعه زوال عقل این مناطق روبه‌زوال می‌روند. برای تعیین تأثیر این عوامل خطر عروقی بر روی مغز، محققان اسکن مغزی را از افراد با اندازه سر، سن و جنس مشابه مقایسه کردند. 

آن‌ها دریافتند که سیگارکشیدن، فشارخون بالا و دیابت، سه عامل خطر عروقی با سازگارترین ارتباط با آتروفی مغز و ازبین‌رفتن ماده خاکستری و سفید مغز هستند. در واقع، تمام عوامل خطر به جز کلسترول بالا با درجاتی از کاهش سلامت مغز مرتبط هستند. 

خطرات عروقی خطرات سلامتی مغز را افزایش می‌دهد

محققان توانستند با استفاده از اسکن مغز مقدار کمی سلامت مغز را که در صورت وجود این عوامل خطر عروقی از بین می‌رود کمی تعیین کنند. در افرادی که بیشترین خطر عروقی را داشتند، در مقایسه با افراد فاقد عوامل خطر، حدود ۱۸ میلی‌لیتر (میلی‌لیتر) یا تقریباً ۳ درصد حجم ماده خاکستری کمتر بود. 

ماده خاکستری بافت مغزی در سطح مغز است که بیشتر نورون‌ها را در خود جای‌داده است. نورون‌ها از طریق مغز شما به بدن پیام می‌دهند. وقتی آن‌ها دچار نقص شوند، واکنش‌ها و پردازش فعالیت‌های بدن شما کند می‌شود. علاوه بر این، این اسکن‌ها نشان داد که افرادی که در معرض خطر عروقی هستند، یک و نیم برابر بیشتر در مقایسه با افراد بدون خطر به ماده سفید مغز خود آسیب می‌رسانند. 

ماده سفید در مغز نسبت به ماده خاکستری در ناحیة عمیق‌تری قرار گرفته است. این به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می‌یابد، اما تحقیقات قبلی نشان داده است که ازدست‌دادن ماده سفید با کندتر شدن پردازش فکر و کاهش عملکرد اجرایی مرتبط است. 

مغز و قلب

عوامل خطر عروقی ممکن است فرایند کاهش میزان ماده سفید مغز را تسریع کنند. این مطالعه همچنین نشان داد که آسیب به مغز حتی در کل مغز وجود ندارد. در واقع، مناطق خاصی احتمالاً تحت تأثیر آتروفی قرار می‌گیرند و این مناطق تأثیرات مهمی بر سلامت شناختی دارند. 

کاکس گفت: "مناطقی که تحت تأثیر قرار گرفته‌اند عمدتاً مربوط به مهارت‌های تفکر پیچیده‌تر ما و مناطقی است که تغییراتی در زوال عقل و بیماری آلزایمر" معمولی "نشان می‌دهد. "اگرچه تفاوت در ساختار مغز به‌طورکلی بسیار ناچیز بود، اما این تنها چند عامل احتمالی از تعداد بالقوه مواردی است که ممکن است بر پیری مغز تأثیر بگذارد. محققان همچنین کشف کردند که هرگونه مزایای محافظتی درک شده در سنین جوانی با وجود این عوامل خطر عروقی از بین می‌رود. 

کاکس در بیانیه‌ای گفت: "ما دریافتیم که خطر عروقی بیشتر با بدتر شدن ساختار مغز مرتبط است، حتی در بزرگسالانی که در غیر این صورت سالم بودند. ". "این پیوند‌ها برای افراد در سنین میان‌سالی به همان اندازه که برای افراد بعدی زندگی بودند نیز قوی بودند و افزودن هر عامل خطر اندازه ارتباط با سلامت مغز را بدتر کرد. "

دکتر دیوید آ. مریل، دکترای مغز و اعصاب و روانپزشک سالمندان در مرکز بهداشت پراویدنس سن جان در سانتا مونیکا کالیفرنیا، به گفت: "فرقی نمی‌کند از چه سنی باشد، رفتار‌های ما بر سلامت بدن و مغز ما تأثیر می‌گذارد. "

"این بدان معنی است که بزرگسالان جوان باید از اهمیت عدم استفاده از عادت‌های ناسالم مانند سیگارکشیدن، عدم تحرک بدنی، پرخوری یا غذای ناسالم آگاه باشند. حتی در بزرگسالان جوان، عادات ناسالم می‌تواند بر یکپارچگی ساختاری مغز و اتصالات آن آسیب برساند. "

گای ال می‌نتز، متخصص قلب و عروق: "این یک مطالعه بسیار مهم است که به‌عنوان یک زنگ خطر برای همه بیمارانی است که دارای عوامل خطر قلبی عروقی مانند سیگارکشیدن، فشارخون بالا، فشار نبض بالا، دیابت و چاقی هستند. " بهداشت و اپیدمیولوژی در بیمارستان قلب ساندرا اطلس باس در نیویورک، به مجلة خط سلامتی اظهار کرد که "این مطالعه نشان داد که این عوامل خطر با آتروفی مغز ارتباط دارد. علت این نوع آسیب مغزی به‌احتمال زیاد آسیب به رگ‌های خونی است". 

درحالی‌که این مطالعه تغییرات اندازه مغز و ماده مغز را به تغییر در مهارت تفکر ارتباط نمی‌داد - مطالعات آینده از این گروه ممکن است این سال را حل کند - اما به اهمیت پیشگیری از عوامل خطر عروقی با تغییر سبک زندگی و رویکرد‌های پزشکی سنتی اشاره دارد. 

تغییر در سبک زندگی از قلب و مغز محافظت می‌کند

لینی یانکین متخصص تغذیه و بنیان‌گذار مؤسسة تغذیة یانکین به مجلة خط سلامتی خبر داد: "هیچ‌وقت برای بهبود سلامت مغز شما دیر نیست". نکات زیر ممکن است به بهبود سلامت جسمی، سلامت مغز و توانایی‌های شناختی شما کمک کند. 

سبک زندگی

بیشتر فعالیت کنید

هر هفته ۱۵۰ دقیقه یا بیشتر ورزش هوازی را هدف قرار دهید. اگر مرتباً جابه‌جا نشده‌اید، نگران نباشید. مریل خاطرنشان کرد که یک مطالعه نشان داد بزرگسالان مسن کم‌تحرک که به مدت یک سال در عادت جدید پیاده‌روی منظم شرکت می‌کنند، پیشرفت قابل‌توجهی در عملکرد حافظه نشان می‌دهد که به رشد مناطق حافظه در مغز نیز مربوط است. 

عضله‌سازی کنید

طبق گفته مریل، تمرینات هوازی همراه با تمرینات قدرتی حداقل دو بار در هفته باعث بهبود سلامت قلب می‌شود. وی گفت: "ما اکنون می‌دانیم که این فعالیت‌ها به‌احتمال زیاد سلامت مغز را نیز بهبود می‌بخشد. "

رژیم غذایی سالم برای قلب داشته باشید

یانکین می‌گوید علاوه بر خوردن غذا‌های تقویت‌کننده مغز مانند زغال اخته، آجیل و ماهی‌های چرب، وعده‌های غذایی فریز شده را کاهش دهید، گوشت و پنیر که برخی از بالاترین منابع سدیم می‌توانند باعث افزایش فشارخون شوند. وی افزود که دستورالعمل‌های روشنی برای نحوه برخورد با هر وعده غذایی وجود دارد. 

رژیم غذایی سالم

وی گفت: "هدف شما این است که نیمی از بشقاب سبزیجات شما بدون نشاسته و یک‌چهارم غلات سبوس‌دار شما باشد". "افزایش فیبر و کاهش کربوهیدرات‌های ساده به شما کمک می‌کند تا وزن مناسبی داشته باشید و قند خون خود را ثابت نگه دارید. "

هوشیارتر باشید

اضطراب و استرس بر سلامت روان شما اثر می‌گذارد، اما همچنین می‌تواند بر سلامت جسمی و مغزی شما نیز تأثیر بگذارد. مدیتیشن منظم یا یک تمرین آرام‌سازی ممکن است به کاهش خطر بدتر شدن سلامت عروقی کمک کند. 

خوب بخوابید

خواب ضعیف یا ناکافی با اعتمادبه‌نفس با بدتر شدن سلامتی و عوامل خطر عروقی از جمله فشارخون بالا و افزایش وزن مرتبط است. مغز شما برای کمک به پاک‌سازی سلول‌های عصبی و سیناپس و ایجاد خاطرات به آن ساعات "خاموش" نیاز دارد. وقتی خواب با کیفیتی ندارید، سلامت مغز و سلامت جسمی شما به طور قابل‌توجهی تحت تأثیر قرار می‌گیرد. 

از مغز خود استفاده کنید

مریل گفت: "داشتن فعالیت شناختی از طریق فعالیت‌های اجتماعی، مانند حضور در یک کلوپ کتاب یا شرکت در یک کلاس آشپزی، ممکن است به کاهش سرعت یا کاهش رشد حافظه و افسردگی مرتبط با افزایش سن کمک کند. "

فشارخون خود را بررسی کنید

فشارخون خود را مرتباً یا حداقل هر شش ماه یک‌بار بررسی کنید. مراقب علائم افزایش پیش‌رونده باشید. 

می‌نتز گفت: "این مطالعه نشان می‌دهد که دستورالعمل‌های فشارخون بالا در سال ۲۰۱۷ که بیان می‌کند فشارخون بالا اکنون به‌عنوان فشارخون بیشتر از ۹۰/۱۳۰ تعریف می‌شود، هزینه زیادی را در بر دارد". 

"دستورالعمل‌های جدید برای فشارخون بالا به ما کمک می‌کند افرادی را در سنین بالاتر که در معرض خطر فشارخون مادام‌العمر هستند شناسایی کنیم. "

کلام آخر

تحقیقات مرتبط با سلامت جسمی ضعیف با بدتر شدن سلامت مغز در حال افزایش است. این مطالعه نشان می‌دهد که عوامل خطر عروقی می‌توانند به‌سلامت مغز شما آسیب برسانند که می‌تواند مهارت‌های تفکر را کند و حتی منجر به تغییراتی شود که شبیه بیماری آلزایمر و زوال عقل است. بااین‌حال، بسیاری از این عوامل خطر عروقی قابل پیشگیری هستند. 

می‌نتز گفت: "این مطالعه دارای یک پیام بهداشتی عمومی است. بیماران می‌توانند به خودشان کمک کنند. "

یک سبک زندگی سالم می‌تواند به شما در جلوگیری از عوامل خطر مانند فشارخون، دیابت و چاقی کمک کند. اگر در حال حاضر یک یا چند مورد از این عوامل خطر را دارید، ممکن است بتوانید تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید که می‌تواند شرایط را معکوس کرده و به بهبود سلامت مغز شما کمک کند. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر