کد خبر 556083

بیماری مزمن انسداد ریوی در افراد شانس ابتلا به کرونای حاد را تقویت می کند

متخصصان بیماری‌های تنفسی می‌گویند افراد مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریوی در برابر کووید ۱۹ از آسیب پذیری بیشتری برخوردارند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، ریه‌ها یکی از اندام‌های حیاتی بدن هستند که وظیفه تامین اکسیژن مورد نیاز بدن را برعهده دارند. با این حال، این اندام نیز به مانند سایر بخش‌های بدن ممکن است دچار بیماری‌های مختلف شود. یکی از این بیماری ها، بیماری مزمن انسداد ریوی است.

به گزارش مدیسن نت، بیماری مزمن انسداد ریوی زمانی بروز می‌کند که مجاری ریه‌ها دچار انسداد شده و باعث بروز مشکلات تنفسی در فرد می‌شود. اگرچه این بیماری پیشرونده است، اما تشخیص زودهنگام و آغاز دوره‌های درمانی می‌تواند روند پیشرفت بیماری را کند کرده و به بهبود حال بیمار کمک کند.

متاسفانه انسداد ریوی ممکن است با ابتلای فرد به برونشیت مزمن و آمفیزم (emphysema) تشدید شود. آسیب به بافت ریه‌ها در طول زمان باعث تغییر در این اندام و انسداد مجاری تنفسی با مخاط غلیظ می‌شود. در این حالت بافت تضعیف شده و توانایی ریه‌ها برای انبساط کاهش می‌یابد. کاهش قدرت انبساط و قابلیت ارتجاعی ریه‌ها بدان معناست که این اندام نمی‌تواند میزان کافی اکسیژن را با دی اکسید کربن جا به جا کند.

در این شرایط فرد به طور مداوم سرفه می‌کند تا از مخاط غلیظی که راه دستگاه تنفسی را مسدود کرده خلاصی یابد. همین موضوع بر مشکلات تنفسی بیمار می‌افزاید. تنگی نفس از نخستین علائم بیماری مزمن انسداد ریوی است. این موضوع به ویژه زمانی که فرد اقدام به انجام فعالیت‌های روزانه یا ورزش کردن می‌کند شایع‌تر است.

این سرفه‌ها به دلیل مسدود شدن مجاری هوایی و یا آسیب به آلوئول بروز می‌کند. آلوئول بخشی از ریه هاست که در آنجا اکسیژن جذب و دی اکسید کربن بازگشته از اندام‌ها به بیرون رها می‌شود. از دیگر علائم این بیماری می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱- خس خس سینه

۲- سفتی و سنگینی سینه

۳- سرفه مزمن

۴- سهولت در ابتلا به عفونت‌های تنفسی مانند آنفلوآنزا یا سرماخوردگی

۵- تولید بیش از حد مخاط و بالا آوردن خلط به دهن

مشکلات ریوی

متاسفانه علائم بیماری مزمن انسداد ریوی با گذشت زمان و به آرامی تشدید می‌شود. در صورت پیشرفت بیماری، انسداد ریوی باعث بروز علائم ذیل می‌شود:

۱- چاقی ناشی از عدم ورزش کردن

۲- کاهش حجم عضلات و پایین آمدن آستانه تحمل

۳- سردرد صبحگاهی

۴- وجود رنگ مایل به آبی یا خاکستری در زیر ناخن‌ها به دلیل کمبود اکسیژن در اندام‌ها

افراد مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریوی باید به طور مداوم با پزشک متخصص در ارتباط باشند و در صورت تشدید علائم به بیمارستان رجوع کنند. متاسفانه این بیماران تنفسی در برابر بیماری‌های دیگر مانند ویروس کرونا آسیب پذیری بالایی دارند. این افراد به دلیل داشتن بیماری زمینه‌ای باید شیوه نامه‌های بهداشتی را به صورت جدی رعایت کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر