کد خبر 553376

یک مقام مسئول:

فایزر به سبد واکسیناسیون کشور افزوده خواهد شد

سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره توقیف سرم‌های خریداری شده در کشور هند توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو با شاره به بدعهدی کشور هندوستان در ارائه واکسن کرونا به ایران اظهار داشت: در حال حاضر هزینه 500 هزار دوز واکسن خرید ماه‌ها پیش‌پرداخت شده و 375 هزار دوز آن نیز توقیف و وارد کشور نشده است.

وی ادامه داد: صدها هزار بطری سرم خریداری نیز توقیف‌شده و به کشور نرسیده البته به نظر می‌رسد با مذاکرات صورت گرفته این واکسن و سرم نیز وارد کشور شود.

این مقام مسؤول در خصوص وضعیت واکسن کوواکس گفت: ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن به‌واسطه بانک مرکزی و وزارت امور خارجه خریداری و پرداخت شد. توزیع واکسن کوواکس در تمامی دنیا تأخیر دارد. برای نمونه قرار بود تا پایان بهار ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار دوز تحویل داده شود اما نشد و از مجموع ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن، تنها ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دوز دریافت کرده‌ایم و برای مابقی در صف نوبت قرار داریم.

وی با اشاره به وضعیت واردت واکسن از چین گفت: با تلاش همه دستگاه‌های مربوطه وارد واکسن از چین به‌صورت استمراری شروع شد، در حال حاضر هفته‌ای دو محموله واکسن دریافت می‌کنم و بخش عمده‌ای از واکسیناسیون کشور نیز به‌واسطه همین واکسن‌ها انجام شد.

وی ادامه داد: از ماه‌ها قبل رایزنی‌هایی برای دریافت واکسن‌های دیگر از مبدأ اروپا انجام‌شده، تا امروز ما از واکسن‌های غربی تنها واکسن آسترازنکا را دریافت کرده‌ایم و برای واکسن‌های مدرنا و فایزر تولید خارج از اروپا نیز مدت‌هاست در حال مذاکره هستیم و به‌زودی به سبد واکسیناسیون کشور افزوده خواهد شد.

جهانپور درنهایت گفت: ژاپن نیز واکسن آسترازنکا نیز تحت لیسانس تولید می‌کند که با رایزنی‌های صورت گرفته، سه محموله معادل با محمول 2 میلیون و ۹۰۰ هزار دوز واکسن به مردم ایران اهدا شد و پس‌ازاین موارد خرید و اهدایی در صورت لزوم پیگیری خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • امیر
  ۱۶ ۳

  اینکه تا دیروز اخ بود و توش چیپ بود و تولید کشور استکباری بود!

 • اکبر
  ۱۷ ۳

  کسی نیست به آقای رییسی بگوید این وزیر کشوری که انتخاب کردی همان فردی است که یک میلیارد دلار پول برای ساخت واکسن برکت پول دریافت کرده و قول داده بود که در شهریور ماه سی میلیون دز واکسن تولید کند که احتمالا دروغ از آب درآمده هم وقت را تلف کرده هم اینکه با این پول میشد کل مردم ایران را واکسن زد یعنی خیانت به کشور این بود مبارزه با فساد

 • ناشناس
  ۴ ۱

  به این میگن چرخش پهلوانانه!

 • مهتاب
  ۳ ۲

  اینکه گفته فایزر و مدرنا تولید خارج از اروپا منظورش کجاست؟ منظور همون شیطان بزرگ نیست!!؟ فک کنم اینا فقط با اسم امریکا مشکل دارن اگر تولیداتشو بخرن و یا بچه هاشونو بفرستن اونجا زندگی کنن و درس بخونن مشکل نداره

 • ایرانی
  ۰ ۰

  غرب فایزر میزنن اینجا زر میزنن در خواص فرق میکنه (: