کد خبر 411800

فرار قانونی از در و پنجره

«از در و پنجره باد سرد میاد تو خونه» هر چه هوا سردتر می‌شود، این جمله را بیشتر می‌شنویم، حتی اگر ساختمان نوساز باشد، هم فرقی نمی‌کند، سوز از در و پنجره وارد می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، هواشناسی آخر هفته سردی را برای بیشتر استان‌ها پیش‌بینی کرده است. وقتی هوا سرد می‌شود، مصرف انرژی بویژه مصرف گاز شهری چند برابر می‌شود. یکی از مهم‌ترین علل هدررفت انرژی در ساختمان رعایت نکردن استانداردها یا به اصطلاح قوانین مربوط به مبحث 19 ساختمان است.

بخش ساختمان حدود 40 درصد از کل مصرف انرژی را بـه خـود اختـصاص می‌دهد. با وجود این، اقدامات انجام شده در سال‌های اخیـر اثربخـشی مـورد انتظـار را در کاهش مصرف انرژی بخش سـاختمان نداشـته اسـت و رشـد مـصرف، همچنـان رونـد افزایـشی نگران‌کننده‌ای دارد. به‌منظور کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌ها، سال 1370، اولین ویرایش مبحث 19 مقررات ملی ساختمان، تحت عنوان صرفه‌جویی در مصرف انرژی تدوین شد کـه شامل ضـوابط طراحی و عایق کاری حرارتی پوسته خارجی ساختمان بود. اما ضوابط تعیین شده در این ویرایش، در اکثر پروژه‌های ساختمانی، دولتی و خصوصی، نادیده گرفته می‌شود.

انرژی مفت

احمد خرم، رئیس سازمان نظام مهندسی کشور می‌گوید: «در کشوری که انرژی مفت است، صرفه‌جویی در مصرف انرژی معنا ندارد. ارزان بودن، فرهنگ مصرفی شدن را در جامعه ایجاد کرده است. موضوع بعدی این است که این فرهنگ بر رفتارها تأثیر گذاشته است. رفتار اینگونه است که وقتی اتاق گرم است به جای کم کردن بخاری یا پکیج، پنجره را باز می‌کنیم.»

24 سال از تصویب مقررات ملی ساختمان و مبحث 19 می‌گذرد اما هیچ الزامی در اجرای این قوانین در ساخت و ساز وجود ندارد و با سازندگانی که این مبحث را رعایت نمی‌کنند هیچ برخوردی نمی‌شود. به این ترتیب قانونی که الزامی و اجباری است به‌صورت اختیاری اجرا می‌شود. رئیس سازمان نظام مهندسی صدور پایان کار را علت اصلی رعایت نشدن مبحث 19 در ساختمان‌سازی می‌داند و می‌گوید: «به خاطر فسادی که وجود دارد ساختمان‌هایی که مقررات را رعایت نمی‌کنند، پایان کار می‌گیرند. اما در نظر داریم اجرای مقررات ملی ساختمان را با همکاری شهرداری‌ها، شوراها و وزارت راه و شهرسازی به‌صورت جدی پیگیری کنیم. اجرای مبحث 19 در تمام ساختمان‌ها در هر متراژ و کاربری باید الزامی باشد.»

نسل هفتم ساختمان

قرار است در اجرای مقررات ملی ساختمان، ساختمان‌سازی به سمت نسل هفتم پیش برود. در ساختمان‌های نسل هفتم، مصرف انرژی ساختمان صفر و کمتر از صفر است یعنی باید انرژی در ساختمان بازیافت شود. به گفته رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان، 40 درصد انرژی ساختمان‌ها در موتورخانه‌ها هدر می‌رود و این غیر از پرتی انرژی است که از در و پنجره و دیوارها هدر می‌رود.اگر مبحث 19 به‌طور کامل در ساخت و ساز اجرا شود، 50 درصد مصرف انرژی در ساختمان‌ها کاهش می‌یابد که این یعنی میلیاردها دلار صرفه‌جویی در سال.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر