کد خبر 399826

فصل خرید خانه رسید

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان "سرمایه‌گذاری در خرید و فروش مسکن دیگر سودده نیست" گفت: تا پاییز سال آینده رکود غیرتورمی بر بازار مسکن حاکم خواهد بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، حسام عقبایی، اظهار کرد:‌ بازار مسکن از قیمت بنزین متاثر نخواهد بود، حامل های انرژی در این بخش بی اثر است چون مسکن بیش از میزان معقول افزایش یافته است.

وی با تاکید بر این‌که تا پایان تابستان 99 رکود غیرتورمی بر بازار مسکن حاکم خواهد بود، افزود: به هموطنانی که علاقه مند به خرید مسکن به عنوان یک کالای مصرفی هستند توصیه می‌کنم خرید خود را در بازار مسکن انجام دهند.

وی در عین حال  تصریح کرد:‌ البته به افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری در بازار مسکن هستند و توقع دارند مثلا  در آذر 98 خرید خود را از بازار مسکن انجام دهند و بهمن 98 یا سال 99 با سود بفروشند تاکید می‌کنم که این برنامه و هدف آنها امکان پذیر نیست و عایدی در بازار مسکن نصیب آنها نخواهد شد.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک پیش‌تر نیز با بیان این‌که قبل از گرانی بنزین، قیمت مسکن به شدت افزایش یافت گفته بود:‌ افزایش قیمت بنزین تاثیری بر بازار مسکن ندارد.

عقبایی  با یادآوری این‌که بازار مسکن در یک رکود غیر تورمی به سر می‌برد، اظهار کرد:‌ حجم معاملات مسکن امسال در مقایسه با سال‌های گذشته کاهش چشمگیری داشته و به تبع این اتفاق نیز قیمت‌ها در این بخش نزولی بوده است.

وی با بیان این‌که  از ابتدای سال تاکنون قیمت مسکن 30  تا 40 درصد نقاط مختلف کشور کاهش یافته است، افزود: تا پیش از افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن ، همواره قیمت مسکن نزولی بوده و  حجم معاملات در هر ماه نسبت به ماه پیش از آن کاهش می‌یافت.

وی ادامه داد:‌ با توجه  به رکود حاکم بر بازار مسکن و اقدام دولت در گران کردن بنزین این سئوال پیش می‌آید که تاثیر افزایش قیمت بنزین چه تاثیری روی قیمت مسکن خواهد داشت.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این پرسش گفت: فارغ از هر گونه نگاه سیاسی،  قیمت مسکن سال گذشته و امسال به صورت نامتعارف، غیر منطقی و ناموزون بود و بر اساس آمار مرکز آمار ایران بیش از 120 درصد افزایش یافت.باید به این نکته تاکید شود که علی‌رغم افزایش قیمت بنزین، قیمت مسکن فعلا افزایش نمی یابد و در واقع این ظرفیت در بازار مسکن وجود ندارد.

وی با بیان این‌که قیمت مسکن  قبل از افزایش قیمت بنزین به حدی بالا رفته که قدرت خرید مردم را به شدت کاهش داده و آنها توان ورود به بازار مسکن را ندارند، یادآور شد: کاهش حدود 70 درصدی حجم معاملات در بازار مسکن طی امسال در مقایسه با سال گذشته نشاندهنده کاهش شدید قدرت خرید مردم است.  با توجه به این موارد، بازار مسکن همچنان روند رکود غیرتورمی خود را ادامه خواهد داد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۳ ۱

    یاد مصاحبه های این آدم بی اطلاع و دروغگو میافتم به مردم گفت نخرید ارزان میشود دو ماه پیش گفتم این نقشه وحیله هست خبری هست که میگویند نخرید ... حالا بنزین گران شد حداقل تاثیرش افزایش ۲۰درصدی هست از طرف دیگر تغییرات شهرداری در صدور جواز هست که منجر به افزایش بیش از ۲۰تا۴۰درصد خواهد بود بستگی به منطقه ومحله دارد ... مردم فریب اینها را نخورید اینها بیشتر سوار موج قدرت هستند تا کارشناس مطلع یا دلسوز مردم..

  • ناشناس
    ۰ ۰

    استاد، چرا قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده اما دلار که 300 درصد افزایش پیدا کرده را هنوز می خرند و مصرف می کنند؟ یا ایضا کالاهای دیگر؟