کد خبر 389448

بازار مسکن همسو با تکنولوژی بروزرسانی می‌شود

بازارهای مختلف و اساسی که در اقتصاد کشورها نقش مهمی ایفا می‌کنند نیاز به بروزرسانی دارند تا مطابق با تکنولوژی و رفتار جامعه در خصوص استفاده از آن خود را تطبیق دهند. به عنوان مثال انجام معامله در بازار بورس تا سالها پیش تنها از طریق کارگزاری‌ها ممکن بود و برای رصد معاملات حضورفیزیکی در تالار بورس از طریق تابلوی معاملات ممکن بود. اما امروز تمام فرآیندها از طریق بستر آن‌لاین روی می‌دهد و براحتی از بسترهای مختلف، حتی از طریق گوشی همراه می‌توان تمام فرآیندها را انجام داد.

بازارهای موازی همچون طلا و ارز نیز توسعه‌هایی داشته‌اند و اطلاع‌رسانی گسترده قیمت‌ها و نوسانات این بازارها نیز ارزش افزوده‌های زیادی به همراه داشته است. 

اما در این میان بازارمسکن پیشرفت شگرفی داشته و در بخش‌های مختلف همچون جستجوی خانه، رصد قیمت‌ها و حتی بازدید مجازی از طریق وب‌سایت های فعال در این حوزه میسر شد. به طوری که به راحتی می‌توان تمام موارد اجاره آپارتمان در چیذر را بازدید کرد و بلافاصله با چند کلیک به سراغ اجاره آپارتمان در دروس رفت و بازدید مجازی از کلیات آن واحدها داشت.

این سازو کار به طرق مختلف از طریق سامانه‌های فعال در بازار املاک میسر شده و توانسته اعتماد مردم را برای بارگذاری واحدهای خود و جستجوی ملک مورد نظر خود جلب کند. ارزش افزوده‌هایی که این سامانه‌ها در بازار املاک ایجاد کرده‌اند بر کسی پوشیده نیست، اما این امر در دنیا توسعه بیشتری داشته و این سامانه‌ها در اقتصاد مسکن و ایجاد تعادل در قیمت‌ها نیز نقش ایفا می‌کنند.

به این صورت که با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روز دنیا آمار و ارقام موثقی از روند معاملات را جمع‌آوری، طبقه‌بندی و به جامعه منتقل می‌کنند و بدین صورت جلوی سوداگری در بازار را گرفته و تعادل در نظام عرضه و تقاضا حفظ می‌شود.

در کشور ما نیز مجموعه‌ای با عنوان کیلید این مهم را در پیش گرفته و توانسته ابزارهای مختلف و کاربردی به بازار مسکن بی‌افزاید. ابزارهایی که هرکدام به نحوی هم به مردم برای جستجو و واگذاری ملک یاری می‌رساند و هم اقتصاد مسکن کشور را برای اتخاذ تصمیم‌های بهتر در سیاست‌گذاری‌ها کمک می‌کند. اما چطوراین اتفاق روی می‌دهد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌؟

تخمین قیمت ملک ابزاری است که کیلید از طریق اطلاعات بدست آمده از سامانه اطلاعات بازار املاک (سابا) و اطلاعات وارد شده از سوی مخاطبانی که به جستجو و واگذاری ملک در این سامانه می‌پردازند، آن را انجام می‌دهد. به این طریق که اطلاعات خام را از طریق هوش‌مصنوعی در فضای دیتا محور پردازش، و تخمینی از ارزش واقعی ملک را ارائه می‌دهد.

گفتنی است کیلید تمام مولفه‌هایی که نیروی انسانی برای تخمین و ارزیابی قیمت یک واحد در نظر می‌گیرد را محاسبه و پس از واردکردن کدپستی ده رقمی آن ملک تخمینی دقیق از ارزش آن واحد را ارائه ‌می‌دهد. همچنین در بخش اطلاعات بازار مسکن تمام فراز و نشیب‌های قیمت خانه در منطقه مورد نظرکاربر را با درج نمودار نشان می‌دهد.

این اطلاعات علاوه بر اینکه مخاطبان و کاربران عادی را برای تصمیم بهتر جهت سرمایه‌گذاری صحیح راهنمایی می‌کند، می‌تواند راهنمایی برای سیاست گذاران و متولیان تصمیم‌گیری بخش مسکن باشد تا دید بازتری نسبت به رویدادهای در حال رخ دادن در این بازار بزرگ داشته باشند. از طرفی آگاهی از جزئیات قیمت در یک منطقه می‌تواند سیاستگذاران را برای اعمال سیاستهای منطقه‌ای و جزئی راهنمایی کند. به طور مثال هنگامی که قیمت خرید آپارتمان در سیدخندان افزایش چند برابری نسبت به سایر مناطق پیدا می‌کند و باعث هجوم سازندگان به این منطقه می‌شود می‌توان با اعمال مشوق‌هایی همچون ارائه مجوز ساخت به مناطق اطراف آن تعادل را در میزان ساخت و ساز برقرار کرد.

همچنین کیلید در مجله خبری خود با عنوان (kilidmag) محتوای تخصصی مرتبط با بخش‌های مختلف مسکن همچون اقتصاد مسکن، معماری و  شهرسازی، مباحث حقوقی و ... را تولید کرده و به انتشار می‌رساند. در مجموع میتوان کیلید را مرجعی برای رفع نیازهای مسکنی تمام جامعه برشمرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ب غ
    ۰ ۰

    درکشورمااین سایتهامضرراست همچون دیواروشیپور...چون قیمتهای دلبخواهی دوسه برابری مسکن ثبت میکنندوبقیه فروشندگان تبعیت کرده واخلال ناامنی هرج مرج هرکی هرکی به راه انداختند واهداف وخواسته ترامپ ایجاد شده و کسی نیست رسیدگی کند دشمن اینگونه ازداخل نفوذکرده