همه هزینه‌های اسباب‌کشی مستاجران

بررسی‌ها نشان می‌دهد با توجه به اعداد و ارقام اعلام‌شده از سوی شرکت‌های حمل‌ونقل و باربری در بسیاری موارد به‌صرفه است که با صاحبخانه‌هایتان کنار بیایید.

همه هزینه‌های اسباب‌کشی مستاجران

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از هفت صبح، چک و چانه زدن با صاحبخانه ارزشش را دارد. تمام تلاشتان را بکنید تا او را راضی کنید، چراکه در غیر این‌صورت باید زیر بار هزینه‌های جابه‌جایی بروید. هزینه‌هایی که حداقل می‌تواند یکی،دومیلیون تومان خرج روی دستتان بگذارد. تازه این تنها هزینه‌های مادی جابه‌جا‌شدن است و خستگی و زحمات آن تا مدت‌ها در تنتان خواهد ماند. اگر تلاش‌هایتان برای راضی‌کردن صاحبخانه جواب نداد، باید توجه داشته باشید که سه‌دسته هزینه جداگانه برای جابه‌جایی وجود دارد. اول باید فکری به حال وسیله حمل بار کنید که حدود ۴۲۰هزار تومان برایتان خرج دارد. البته خاور، کامیونت و نیسان و… هرکدام نرخ جداگانه‌ای دارند. یک هزینه ۷۷۰هزار تومانی باید برای دستمزد کارگرهای حمل بار درنظر بگیرید و یک هزینه ۷۰۰هزار تومانی برای خرید محافظ و دستمزد کارگر بسته‌بند کنار بگذارید. در این گزارش همه هزینه‌هایی که باید برای جابه‌جایی اسباب و اثاثیه منزل کنار بگذارید را آورده‌ایم. تلاشتان را بکنید تا کل کار سه‌ساعته تمام شود، در غیر این‌صورت به ازای هر یک‌ساعت اضافه‌کار مبلغ قابل توجهی به هزینه‌های جابه‌جایی اضافه می‌شود.

***هزینه‌های وسیله باربری؛ ۴۲۰هزار تومان***

شرکت‌های حمل‌و‌نقل برای وسیله اسباب‌کشی عموما سه‌گزینه پیش روی شما می‌گذارند. می‌توانیم از بین وانت نیسان، مینی‌کامیون و کامیون خاور یکی را برای حمل اسباب و اثاثیه منزل استفاده کنیم. توجه داشته باشید که نیسان می‌تواند دوتن بار را حمل کند. عموما شرکت‌های حمل‌و‌نقل یک خاور مسقف برای جابه‌جایی اسباب و اثاثیه منزل در نظر می‌گیرند که می‌تواند بین سه تا شش‌تن بار را جابه‌جا کند. یکی از شرکت‌های کوچک حمل‌ بار منزل، برای اجاره خاور ۲۲۰هزار تومان در نظر گرفته است. البته این مبلغ برای سه‌ساعت کار است و به ازای هر ساعت اضافه، یک‌سوم به این رقم اضافه می‌شود و باید ۷۵هزار تومان بیشتر به شرکت حمل بار پول بدهیم. از آنجا که بعید است کار اسباب‌کشی در سه‌ساعت تمام شود، باید دست کم یک‌ساعت اضافه‌کار را از قبل در نظر داشته باشیم.

باید توجه داشته باشید که هزینه‌های اجاره وسیله حمل و بار در شرکت‌های اسم و رسم‌دار خیلی بیشتر است. مثلا یکی از این شرکت‌ها تنها ۱۹۰هزار تومان برای اجاره سه‌ساعته نیسان در نظر می‌گیرد و به ازای هر ساعت اضافه ۶۰هزار تومان به هزینه اضافه می‌شود. کارشناس شرکت خودش معترف است که با نیسان نمی‌توان اسباب و اثاثیه یک منزل ۷۰-۸۰متری را جابه‌جا کرد و این گزینه به‌درد کسانی می‌خورد که وسایل خانه‌شان خیلی کم است. گزینه دیگر مینی‌خاور است که هزینه اجاره سه‌ساعته آن ۳۱۰هزار تومان است.

***هزینه‌های حمل وسایل؛ حدود ۷۷۰هزار تومان***

شرکت‌های حمل باری که با آنها تماس گرفتیم، عموما چهارکارگر برای انجام اسباب‌کشی برای شما می‌فرستند. این شرکت‌ها برای سه‌ساعت اول یک نرخ تعیین می‌کنند و هر ساعتی که کار اسباب‌کشی شما طول بکشد، به هزینه کارگر اضافه می‌شود. تعرفه‌های هر شرکت مختلف است. اول می‌خواستیم براساس مصوبه اتحادیه حمل‌و‌نقل بار شهری محاسباتمان را انجام دهیم، اما بعد از تماس با شرکت‌های حمل بار متوجه شدیم که تقریبا هیچ‌کدامشان برای قیمت‌گذاری کاری به کار تعرفه‌های مصوب اتحادیه ندارند. برای مثال یکی از شرکت‌ها اسم و رسم‌دار حمل بار برای انجام اسباب‌کشی چهارکارگر برای شما می‌فرستد که یک‌نفر آنها راننده است. این شرکت برای هر کارگر ۶۷هزار تومان هزینه تعیین کرده و آنها را به مدت سه‌ساعت در اختیار شما می‌گذارد. اگر کار اسباب کشی طول بکشد، به ازای هر ساعت باید نفری ۳۰هزار تومان به کارگرها دستمزد بدهید. این یعنی هزینه اولیه کارگرها جمعا ۲۶۸هزار تومان است و هر ساعت که به فرآیند اسباب‌کشی اضافه شود، باید ۱۲۰هزار تومان دیگر پرداخت کنید. این تازه اول ماجراست! خدا نکند چشم کارگرها به بوفه و یخچال سایدبای‌ساید بیفتد. در این حالت باید برای جا‌به‌جایی این وسایل حجیم و سنگین، هزینه اضافه پرداخت کنید. برای مثال جابه‌جایی یخچال ساید‌بای‌ساید برای هر طبقه ۱۵هزار تومان به هزینه‌هایتان اضافه می‌کند. اگر میز ناهارخوری داشته باشید، قیمت‌گذاری برای جابه‌جایی آن هزار و یک تبصره دارد. میز ناهارخوری شش‌نفره با ضخامت یک سانتی‌متر، به ازای هر طبقه جابه‌جایی ۱۰هزار تومان هزینه دریافت می‌کند. هزینه‌های جابه‌جایی گاوصندوق کاملا به وزن آن مربوط است و پشت تلفن به شما قیمت نمی‌گویند. هزینه جابه‌جایی گاوصندوق برای هر طبقه کمتر از ۳۰هزار است. اگر بخواهیم هزینه‌های کارگر برای اسباب‌کشی از طبقه چهارم به طبقه دوم را حساب کنیم، باید تعداد طبقات جابه‌جایی را شش‌طبقه در نظر بگیریم. در این صورت هزینه جابه‌جای یخچال فریزر سایدبای‌ساید می‌شود ۹۰هزار تومان.

***هزینه‌های بسته‌بندی؛ حدود ۷۰۰هزار تومان***

شرکت‌های حمل‌و‌نقل بار و اثاثیه منزل، عموما خدمات بسته‌بندی هم به مشتریانشان ارائه می‌کنند. یکی از شرکت‌های اسم و رسم‌دار در حوزه حمل بار قیمت‌های عجیبی برای بسته‌بندی اثاث منزل اعلام می‌کند. آنها به ازای دریافت ۱۰۰هزار تومان، یک کارگر بسته‌بند برای شما می‌فرستند که باید در مدت سه‌ساعت کل لوازم خانه را بسته‌بندی کند. اگر نتوانید در سه‌ساعت کل کار را انجام دهید، باید به ازای هر ساعت اضافه، ۳۰هزار تومان به شرکت حمل بار پرداخت کنید. هزینه‌های بسته‌بندی صرفا به دستمزد کارگر بسته‌بند خلاصه نمی‌شود و باید مبلغ زیادی را برای خرید کارتن و محافظ کنار بگذارید. البته شرکت حمل بار یک پکیج برای بسته‌بندی ارائه کرده که ۹۰متر مشمای ضربه‌گیر دارد و ۵۰۰متر سلفون با دوحلقه چسب. هزینه این پکیج واقعا بالاست و شرکت برای آن ۶۰۰هزار تومان از شما پول می‌گیرد!

ارسال نظر

آخرین خبر ها