کد خبر 360021

برخی مستاجران کرمانی به کانکس‌نشینی روی آورده‌اند

یک عضو اتحادیه مشاوران املاک استان کرمان گفت: در حال حاضر بازار مسکن در آرامش خاصی به سر می‌برد و بعد از خروج از رکود و افزایش، بیشتر متقاضیان دست نگه داشته‌اند و احتمالا تا بعد از انتخابات مجلس شورای اسلامی که اتفاقات سیاسی رقم می‌خورد، بازار مسکن در همین آرامش به سر می‌برد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، سیدعلی گلسرخی با بیان اینکه اصولا بازار مسکن قبل و بعد از رکود ارزیابی می‌شود، تصریح کرد: بعد از رکود، افزایش 100 درصدی را هم در مسکن استیجاری و هم خرید و فروش داشتیم.
وی بیان کرد: در دوران رکود متقاضیان بازار مسکن کم می شوند و به دلیل اینکه بازار مسکن رابطه مستقیم با عرضه و تقاضا دارد لذا وقتی تقاضا کم باشد، موجب رکود می‌شود و با خروج از رکود متقاضیان وارد بخش مسکن می‌شوند و افزایش قیمت را تسریع می‌دهند و بیشتر باعث افزایش قیمت می‌شوند.
وی درباره قیمت هر متر زمین در شهر کرمان اظهار کرد: قیمت زمین در کرمان براساس غصب (25 مترمربع) محاسبه می شود و عُرف در شهر کرمان غصب است که در پایین ترین محله شهر و حاشیه‌ها قیمت هر غصب زمین 10 میلیون تومان، در مناطق بالای شهر هر قصب 200 میلیون تومان و در محله های متوسط قیمت 60 تا 80 میلیون تومان است.
گلسرخی درباره پیش‌بینی آینده بازار مسکن افزود: وقتی بازار راکد می‌شود، قیمت‌ها در همان رنج باقی می‌ماند و ثبات قیمت‌ها را داریم اما قیمت ملک هیچ وقت کاهش نداشته و نخواهد داشت.
وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: در بحث مسکن استیجاری متاسفانه مستاجران در شهر کرمان خیلی با مشکل مواجه هستند و اگر هر سال بخواهند خانه را تغییر بدهند، هر سال خانه‌ها کوچک‌تر و محله ها به محله پایین‌تری تبدیل می‌شود.
این فعال حوزه مسکن بیان کرد: یک مستاجر در پایین شهر در سال‌های 96 و 97 اکنون خانه کوچک‌تر و در محله پایین‌تری دارد و متاسفانه دولت در هر دو بخش مسکن چه خرید و فروش و چه استیجاری ورود پیدا نکرده و سرمایه‌گذاری انجام نداده است.
گلسرخی افزود: به ویژه در بخش مسکن استیجاری که قشر متوسط و رو به ضعیف جامعه در این بخش هستند، با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده‌اند و واقعیتی که وجود دارد این است که خیلی از شهروندان ما توان پرداخت اجاره خانه را ندارند.
وی تصریح کرد: سال‌ها قبل گفته شد که اگر دولت در شهر کرمان در بخش مسکن که شرایط خاصی دارد و مهاجرپذیر است، ورود نکند، در آینده با پدیده‌های اجتماعی خاص و معضلات اجتماعی مواجه شده و بعضا امکان دارد مستاجران به حاشیه‌نشینی رو بیاورند و این خود می تواند پیامدهای اجتماعی وحشتناک زیادی داشته باشد.
وی افزود: مادامی که دولت به عنوان سرمایه‌گذار وارد بخش مسکن نشده، نمی‌تواند کنترلی در این بخش داشته باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر