کد خبر 343026

بر اساس آخرین آمار؛

معاملات مسکن در تهران به یک‌ سوم کاهش یافت/ متوسط قیمت مسکن بیش از ۱۰میلیون تومان شد

گزارش تازه وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد تا پایان بهمن ماه ۹۷تعداد معاملات مسکن نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۳۱.۶درصدی داشته و در عین حال، رشد قیمت نسبت به دی ماه بسیار اندک بوده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم،‌ دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گزارش تحلیلی تحولات بازار مسکن شهر تهران در بهمن ماه 97 را منتشر کرد که بر اساس این گزارش، متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در بهمن ماه، 10 میلیون و 70 هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل 2.10 درصد و نسبت به بهمن ماه سال گذشته 86.2 درصد رشد داشته است.

این گزارش می‌افزاید: رشد قیمت مسکن در پایتخت از ابتدای سال 96 آغاز شد و در نیمه دوم سال گذشته این افزایش، شدت یافت اما از اردیبهشت سال جاری روند صعودی قیمت مسکن شتاب گرفت به‌طوری که این شاخص ماهانه 7 تا 8 درصد رشد داشت و بالاترین نرخ رشد ماهانه قیمت مسکن در سال جاری به مرداد ماه با نرخ 9.3 درصد اختصاص یافت.

بنا بر آنچه دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن اعلام کرده است، روند رشد ماهانه قیمت مسکن در نیمه دوم سال 97 روند کاهشی در پیش گرفت به‌گونه‌ای که در دی ماه نسبت به ماه قبل از آن (آذر) 1.5 و در بهمن ماه نسبت به دی ماه امسال 2.9 درصد رشد داشت.

همچنین وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است رشد نقطه به نقطه قیمت واحد مسکونی در تهران در ماه‌های دی و بهمن (نسبت به ماه‌های مشابه سال گذشته) به ترتیب 90 و 86.2 درصد بوده است.

مقایسه افزایش قیمت با تعداد معاملات نشان می‌دهد علی‌رغم افزایش جهشی قیمت مسکن، تعداد معاملات افت داشته و در نیمه دوم سال جاری روند کاهشی معاملات مسکن، قابل ملاحظه بوده است به‌گونه‌ای که تعداد معاملات در 11 ماه نخست سال 97 نسبت به 11 ماه سال گذشته 31.6 درصد کاهش داشته است.

همچنین در بهمن ماه امسال منطقه 1 تهران با میانگین قیمت 21 میلیون و 620 هزار تومان، بالاترین میانگین قیمتی در تهران را به خود اختصاص داد و کمترین نرخ این شاخص به منطقه 18 با متری 4 میلیون و 570 هزار تومان اختصاص یافته است.

علاوه بر این، واحدهای با سن بنای کمتر از 5 سال با میانگین قیمتی 10 میلیون و 990 هزار تومان گران‌ترین واحدهای معامله‌شده بود و واحدهای مسکونی با سن 16 تا 20 سال با متوسط قیمت 8 میلیون و 670 هزار تومان ارزان‌ترین واحدهای خرید و فروش شده در ماه‌های گذشته بوده است.

در بهمن امسال 9531 فقره مبایعه‌نامه به امضا رسید که نسبت به دی ماه، رشد 38.8 درصدی داشت ولی نسبت به بهمن ماه سال گذشته رشد 49ــ درصد را تجربه کرده است. با این حال منطقه 5 تهران با 1179 فقره معامله مسکن، بیشترین تعداد معاملات را به خود اختصاص داد و کمترین تعداد معاملات نیز به منطقه 19 با 60 فقره معامله اختصاص یافته است, به این ترتیب منطقه 5 تهران به‌تنهایی 46.7 درصد کل معاملات مسکن انجام‌شده در بهمن ماه را به خود اختصاص داد.

بنا بر آنچه دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است، پرطرفدارترین واحدهای مسکونی در ماه گذشته به واحدهای با سن کمتر از 5 سال با 39.1 درصد و کم‌طرفدارترین واحدها نیز خانه‌های زیر 20 سال بود که سهم معاملات این واحدها از بازار مسکن در ماه گذشته 11.3 درصد بود. به‌طور کلی 57.8 درصد از معاملات واحدهای مسکونی به خانه‌های زیر 10 سال تعلق داشته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر