کد خبر 330480

حق مسکن کارگران در سال ۹۸ چقدر می‌شود؟

در شرایطی که مطابق آمارها هزینه های مسکن حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد افزایش یافته است، میزان حق مسکن کارگران در شورای عالی کار چقدر باید افزایش یابد تا بتواند کمک حال آنها باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم،  حق مسکن کارگران به عنوان یکی از فاکتورهای سال آینده فردا در جلسه شورای عالی کار با حضور شرکای اجتماعی برگزار می شود .

حق مسکن کارگران  آخرین بار آبان‌ماه سال 95با افزایش 100 درصدی از 20هزار تومان به40 هزار تومان افزایش پیدا کرد، اکنون بعد از 2سال که حق مسکن ثابت است قرار است، در جلسه دوشنبه اول بهمن ماه افزایش حق مسکن 98 کارگران برای سال آینده مورد بررسی قرار گیرد. پیشنهادات مختلفی از سوی نمایندگان کارگران و کارفرمایان مطرح شده است اما هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.

در جلسه هفته گذشته شورای عالی کار سناریوهای مختلفی  مورد بررسی قرار گرفت.  در آن جلسه وزارت کار پیشنهاد افزایش 60 درصدی حق مسکن را ارائه داده است که با این پیشنهاد حق مسکن با 24 هزار تومان افزایش به 64 هزار تومان می رسد. اما نمایندگان کارگری افزایش حق مسکن به 250 هزار تومان را به شورای عالی کار ارائه دادند.  

نمایندگان کارفرمایی نیز در این نشست سناریوی افزایش حق مسکن به میزان «رشد تورم» را مطرح کردند که تقریباً به پیشنهاد وزارت کار نزدیک است.

قرار است فردا این پیشنهادات مورد بررسی قرار گیرد. طبق گزارش مهر ماه معاملات مسکن شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شد،در هفت ماهه سال 1397، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به 84.3 هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، 14.9 درصد کاهش نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران 70.1 میلیون ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 55.4 درصد افزایش نشان می‌دهد.قیمت اجاره بها نیزحدود 40درصد افزایش یافته است.

 آمار غیر رسمی هم حکایت از این دارد که قیمت مسکن در سال 97 افزایش حدود 70 درصدی داشته است. در چنین شرایطی میزان افزایش حق مسکن کارگران برای سال آینده باید چقدر باشد تا آنها بتوانند بخشی از هزینه های تأمین مسکن خود را تأمین کنند. طبق آمارهای اعلام شده از سوی نمایندگان کارگران در حال حاضر جامعه  حداقل بگیر حدود 50 درصد دستمزد خود و در برخی موارد بیشتر را صرف هزینه اجاره بها یا اقساط مسکن می کنند. بنابراین افزایش 24 تا 64هزار تومانی حق مسکن دردی از کارگران را دوا نمی کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر