کد خبر 323876

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

پیش‌بینی قلی خسروی از آینده بازار مسکن/ پلمپ دفاتر معاملات ملکی فاقد مجوز

قلی خسروی درباره آینده بازار ملک گفت: در هیچ دوره‌ای بازار به عقب برنگشته و به طور مثال در سال ۹۱ زمانی که به یک‌باره شاهد جهش قیمت ملک بودیم، پس از مدتی شرایط به ثبات رسید و ما امیدواریم اکنون هم بتوانیم شاهد ثبات قیمت‌ها باشیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادآنلاین، تعدادی از مشاوران املاک نسبت به وجود بنگاه‌های فاقد جواز اعتراض دارند، به طوری که معتقدند شخصی در صنف دیگری مشغول فعالیت بوده و یک‌شبه تابلوی مغازه خود را به معاملات ملکی تغییر می‌دهد، به علاوه اعتقاد دارند اتحادیه نظارت کافی روی آن‌ها نداشته و همین عامل باعث شده تا به نوعی دست در بازار زیاد شود!

امروزه در هر محله‌ای تعداد بسیاری از مغازه‌های معاملات ملکی را مشاهده می‌کنیم و در اینکه آیا دارای مجوز یا فاقدآن هستند شبهاتی وجود دارد. به همین منظور و برای پیگیری مساله با مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاورین املاک گفتگو کردیم تا به طور کامل به کم و کیف این موضوع بپردازیم. او از پرداختن به این موضوع بسیار استقبال کرد و گفت: قانون دارای دو ماده27 (بدون پروانه) و 28 (دارای پروانه) می‌باشد. درچهار سال گذشته شاهد کم کاری‌هایی، در این زمینه بودیم اما امروز در مناطق مختلف کار را به خود افراد واگذار نموده و برای آن‌ها بازرس مشخص کردیم و آن‌ها تماما نسبت به این موضوع در حال نظارت بوده، به اضافه اداره اماکن هم مامورانی را در اختیار دارد که در حال مدیریت مساله هستند.

وی اظهار داشت: پروسه گرفتن جواز طولانی است و طی کردن مراحل قانونی و همچنین تهیه مدارک و تایید آن زمان نسبتا زیادی را در بر خواهد گرفت و در این بین افرادی هستند که فاقد جواز بوده و قبل از آن‌ها بنگاه‌هایی دارای مجوز به فعالیت می‌پرداخته‌اند، اما درنهایت تلاش می‌شود تمامی آن‌ها دارای پروانه کسب شوند.

قلی خسروی تاکید کرد: بازرسان اتحادیه کاملا این مساله را زیر نظر دارند و پلمپ کردن یک‌باره این مغازه‌ها تبعاتی را می‌تواند در پی داشته به همین جهت بایستی با آرامش و طوری‌که اختلالی در نظم به وجود نیاید با آن‌ها برخورد کرد. به این شکل که در هر محله‌ای یک یا دو بنگاه مشمول قانون خواهند شد.

وی به این نکته اشاره کرد که از ابتدای امسال 1267 بنگاه معاملاتی فاقد مجوز پلمپ شده‌ و با آن‌ها به شکل قانون‌مند برخورد خواهد شد. (گفته‌ می‌شود حدود 12 هزار واحد معاملات ملکی درتهران مشغول فعالیت است.)

قلی خسروی همچنین نسبت به آینده بازار ملک گفت: در هیچ دوره‌ای بازار به عقب برنگشته و به طور مثال در سال 91 زمانی که به یک‌باره شاهد جهش قیمت ملک بودیم، پس از مدتی شرایط به ثبات رسید و ما امیدواریم اکنون هم بتوانیم شاهد ثبات قیمت‌ها باشیم و نیازمند آن است که عرضه و تقاضا در بازار زیاد شود و سیاست‌ها تغییر کند و این مستلزم همکاری زیاد است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • علیرضا حیدری
  ۰ ۵

  رسانه های مستغل چرا شفاف سازی نمی کنند ؟ چرا به مردم واقعیات اقتصادی را نمی گویند ؟ طی یک سال گذشته ارزش پول ملی ۲۸۰ در صد با این حالی که پایین هم آمده در مقابل ارز های دیگر کاهش یافته ولی در مقابل قیمت مسکن که یک کالای با دوام سرمایه ای برای حفظ ارزش دارایی فقط ۹۱ در صد افزایش داشته واین یعنی یک موقعیت عالی برای خریداران ؛ رسانه ها باید برای رونق بازار مسکن تلاش کنند تا رکود وبیکاری کشور به حد اقل برسد

  • فری
   ۲ ۱

   اینجوری که شما می گید الان باید میوه و تمام مواد غذایی 280 درصد رشد می کرد در حالی که این اتفاق به دلایل ذیر نیفتاد1- تمام تولیدات ما وابسته به دلار نیست که به همان میزان افزایش قیمت داشته باشد از جمله مسکن و زمین همچنان که می دانید و طبق آمار منتشره ما بسیار خانه خالی داریم و نیز در ساخت مسکن مصالحی که به کار می رود درصد کمی از آن متاثر از قیمت دلار است و بقیه تولید داخل می باشد.
   2- نیاز به مسکن در ایران هر چقدر که باشد برای خرید آن ، متقاضیان با توجه به درآمد آنها باید توان خرید داشته باشند که اکنون این توان از آنها گرفته شده به قول شما حقوق کارمندان و کارگران 20 درصد قرار اضافه شوددر حالی که مسکن 90 درصد رشد داشته
   3- اگر بازارهای دیگر رونق بگیرند تا سالهای سال مسکن در رکود خواهد رفت.

 • علی
  ۰ ۰

  طرح مالیات بر مسکن تنها راه رونق مسکن، کنترل قیمت مسکن و جلوگیری از سفته بازی و دلالی و افزایش دیوانه وار قیمت مسکن است. این طرح یک مطالبه عمومی است و نمایندگانی که ادعای انجام کارهای بزرگ می کنند را در نگاه به این موضوع می توان سنجید. آیا موضوعی به این مهمی که بسیاری از فاکتورهای زندگی ایرانیان را تحت الشعاع قرار داده است در نظر نمایندگان مهم است؟! اگر مهم است نماینده ای که سه سال است در مجلس حضور دارد چه فعالیتی در این خصوص کرده است؟! توضیح دهد.... اگر مهم نیست چرا در مجلس مانده است و چرا برای دوره های بعدی حضور در مجلس تلاش می کند... چه موضوعی مهم تر از این در شرایط فعلی.... کدام نماینده دلسوزانه در این مسیر گام برداشته است... کدام نماینده در مورد موضوعی که بالغ بر نیمی از جمعیت ایران را درگیر خود کرده است محکم ایستاده و نظر راهگشا داده است؟ موضوعی که بسیاری از جوانان را از ازدواج منصرف کرده و حجم بالایی از درآمد خانوارها را به خود اختصاص داده است... چرا در این عرصه دلالان به راحتی مشغول به فعالیتند؟!! چرا به مالیاتی که در این بخش وجود دارد و می تواند در این شرایط اقتصادی بسیار راهگشا باشد توجهی نمی شود؟!! چه مانعی وجود دارد؟!!

 • مستاجر
  ۰ ۰

  دولت لازم نیست به مردم یارانه و صدقه بده ، قانون مالیات بر خانه دوم به بعد و خانه های خالی رو با یک سامانه شفاف اجرا کنه .مگه طبق قانون اساسی خانه حق مسلم هر شهروند نیست پس چرا من بعد بیست سال کار نمیتونم یه اپارتمان هفتاد متری بخرم چرا ماشینی با سرعت صد کیلومتر تو اتوبان بره معاینه فنی نداشته باشه راحت جریمه میشه بعد دولت نمیتونه خونه که صد سال یه جا ساکن میمونه رو شناسایی و حتی برا خودش مالیات ازش بگیره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری