کد خبر 242290

۵۰درصد خانه‌های زلزله‌زده کرمانشاه بازسازی می‌شود

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در برنامه پیگیری روند بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه گفت: مرحله دوم احداث ۲۰ هزار واحد مسکونی بعد از عید تکمیل خواهد شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایبِنا، علیرضا تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر درباره تعمیر و احداث واحدهای مسکونی گفت: در استان کرمانشاه تک تک واحد ها شناسایی شده است.

وی گفت: در هر شهر و ۱۵۸۷ روستا از صد و پانزده هزار و پانصد واحد مسکن بازدید شده که در مرحله اول ۲۰ هزار قرار دارند که ۶ هزار واحد در شهرها و سیزده هزار و ششصد واحد در روستاها را شامل می شود.

در مرحله دوم احداث هم که ۲۰ هزار واحد است بعد از عید تکمیل خواهد شد چون امکان زندگی وجود دارد. حدود ۵۷ هزار واحد تعمیراتی هستند که برنامه ای برای واحدهای نوع یک و تعمیراتی ها داریم. تابش گفت: در مرحله اسکان موقت، سپاه هشت هزار واحد و ارتش نیز دو هزار واحد کانکس نصب کرده اند؛ دو هزار واحد هم خودمان تامین کرده ایم و عده ای هم اجاره دریافت کرده اند.

همچنین هزار و دویست نفر در نوبت دریافت پول هستند که درچند روز آینده انجام خواهد شد. کسانی هم که جامانده اند آمارگیری می شود و کار اسکان موقت برای آنها انجام خواهد شد. در حال حاضر کار بازسازی دائم شروع شده است که در این مرحله راه طولانی در پیش داریم.

روند تشکیل پرونده و احداث دائمی

تابش در ادامه درباره روند تشکیل پرونده و احداث دائمی گفت: پنجاه و یک هزار واحد تشکیل پرونده شده، ۲۰ هزار واحد به بانک معرفی شده است، ۷۸۰۰ واحد قرارداد انعقاد با بانک انجام شدهو ۹۳۰۰ واحد کار پرداخت بلاعوض انجام شده که تاکنون هجده میلیارد تومان کمک های بلاعوض پرداخت شده است.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: ۸۷۰۰ واحد اواربرداری شده و اماده اسکان دائم شده ایم که سیمان مورد نیاز تامین شده و با واحد مستضعفان به منطقه برده شده است. پنج هزا تن میلیگرد و ۲۰ هزار تن شمش هم تامین شده است.

وی افزود: برای ۵ هزار دستگاه خانه اسکلت فلزی پیچ و مهره ای تهیه شده است. کیفیت مصالح در محل چک می شود ودرتمام شهر مطالعات ژئوتکنیک انجام می شود. ایجاد سیستم نظارت چندلایه در ساخت و ساز از طریق نظام فنی روستایی با سازمان نظام مهندسی هماهنگی و عقد قرار داد انجام شده است.

تابش گفت: با مشارکت مردم و نظارت همه جانبه ما برای ساخت مسکن ها ۱۷۰۰ واحد پی کنی شده و ۱۷۰۰ واحد تعمیرات انجام شده است. سیاست اصلی ما آواربرداری سرپل ذهاب که ساخت واحدهای تجاری و مسکونی و ساخت پنج هزار خانه در این منطقه در دستور بازسازی است.

رسیدگی به شکایت ها

تابش در ادامه گفت: در منطقه ده بنیاد مسکن استان ها دایر است که هرکدام مسئولیت حوزه ای را دارد که هرکس اعتراضی دارد می تواند مراجعه کند تا مشکلات برطرف شود. شکایت ها نیز پذیرفته می شود. برخی از مردم درباره کمبود وام ها اعتراض دارند که باید گفت هر وام مربوط به یک واحد مسکونی است و ساختمان ها براساس تعداد واحد ها وام خواهند گرفت. ما تا آخر بازسازی ها در کنار مردم هستیم تا مشکلات هرچه سریعتر برطرف شود.

او در ادامه گفت: برای بازسازی شهر سرپل ذهاب با همکاری مردم نیاز به کمک شهرداری هستیم و نظام مهندسی که برای مردم طرح تهیه شود و نظارت ها دقیق انجام شود. روی نظارت شهرداری نیز ما نظارت می کنیم تا مردم سریعتر پروانه ساختمانی بگیرند چون تا پروانه ساختمانی اخذ نشود نمی توانیم وام پرداخت کنیم.

جزییات بازسازی

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه هم در ارتباط تصویری درباره روند بازسازی درمناطق زلزله زده کرمانشاه گفت: ۵۲ دو روز از زلزله کرمانشاه می گذرد. کار اسکان اضطراری در فرصت کوتاه انجام شد، همچنین عملیات تکمیل ۴۵ روزه اسکان موقت به پایان رسیده است. هشت هزار کانکس سپاه نصب شده حدود هزار کانکس مردمی نیز نصب شده است بنابراین کار نصب کانکس در روستاها تقریبا رو به پایان است.

وی افزود: عملا علی رغم اینکه اسکان موقت تمام نشده اسکان دائم نیز شروع شده است. در مناطق شهری هزار و صد و نود و دو چشمه حمام و روستایی بیش از دو هزار و هفتصد سرویس بهداشتی نصب شده است برخی جاها که با فاصله است ممکن است کمبودهایی باشد که جبران می شود.

وضعیت نصب کانکس در شهر با روستا

استاندار کرمانشاه در ادامه درباره اسکان موقت در سرپل ذهاب نیز گفت: وضعیت نصب کانکس در شهر با روستا متفاوت است. در روستا کانکس در حیاط منزل و محوطه منازل نصب می شود اما در شهر کانکس در اردوگاه و محله های جمعی نصب می شود. قرارداد نصب دو هزارکانکس با ارتش داریم که ارتش مقداری کانکس داشته و تحویل داده است و کانکس هایی هم در دست ساخت دارد.

وی افزود: حدود ۴۰۰۰ تا ۴۳۰۰ خانوار نیاز به کانکس دارند ولی ۲۵۰۰ خانوار مکتوب درخواست دریافت پول داده اند که بنیاد مسکن بخشی را پرداخت کرده و ۱۵۶۰ کانکس هم نصب در شهر شده است. کمبود آب فردا حتما در منطقه سرپل ذهاب پیگیری و برطرف خواهد شد. در داخل شهر علاوه بر کمک های مردمی حدود هزار و صد و نود و دو چشمه بهداشتی نصب شده و ۲۵۰ چشمه کمبود داریم که قرار است به زودی تحویل شود.

کمک های بلاعوض که دولت

بازوند در ادامه گفت: در خصوص کمک های بلاعوض که دولت ابلاغ کرده مبلغ دویست و هشتاد و یک میلیارد تومان در حوزه مسکن روستایی و شهری و ۲۱ میلیارد تومان برای دام های تلف شده و امروز هم هیئت دولت ۳۲ میلیارد تومان بابت بلاعوض به هشت هزار و ۸۰۰ واحد دامی سنتی که تخریب شده اند و ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای کمک به مزارع پرورش ماهی ابلاغ کرد.

وی گفت: در حوزه اشتغال هم ۶۰۰ میلیارد تومان ابلاغ شده که در مجموع هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان کمک ها و تعیین تکلیف شده است. او افزود: ۹۵ درصد اسکان موقت در ۴۵ روز حل شده و قطعا در این مدت نیز کمبودها جبران خواهد شد.

استاندار کرمانشاه تاکید کرد: در استان کرمانشاه حدود ۱۹ هزار کیلومتر مربع تحت تاثیر زلزله قرار گرفته که منطقه بزرگی است. برای ۴۵۰۰ میلیارد تومان لیست اعلام شده بانک ها برای امحال وام هاست که صورت گرفته و مشکل خاصی ندارد واگر موردی هم باشد پیگیری خواهد شد.

وی گفت: درباره اسکان مستاجرین در سرپل ذهاب ۱۷۰۰ نفر مستاجر هستند که برخی مسکن کامل تخریب شده برخی هم تعمیرات در حال انجام است. یک گروه مستاجرین مراجعه کردند که می خواهند به روستا برگردند که شرایط فراهم شده و عده ای هم پول درخواست کرده اند و عده هم که نه به روستا برمی گردند و نه پول می خواهند در شهر مدیریت شده اند تا اسکان در کانکس انجام شود.

چالش قسط وام ها

فرهاد تجری نماینده قصرشیرین و سرپل ذهاب نیز در ارتباط تلفنی گفت: روند بازسازی در حال انجام است اما مشکلات و موضوعاتی هم هست که استاندار قول د اده اند فردا به منطقه بیایند تا پیگیری شود. گیلانغرب یکی از شهرهایی است که باید در اولویت قرار گیرد. بانک ها درباره امحال عمل نمی کنند. شروع سررسید قسط ها در ماه های آینده آغاز می شود و گرفتن اقساط از مردم زلزله زده توجیه پذیر نیست. جایگاه های دام هنوز به طور کامل تکمیل نشده است. مطالبات عموم مردم و مستاجرین این است که بسیاری از مستاجرها هنوز بلاتکلیف هستند.

وی گفت: واحدهای صنعتی نیز در بلاتکلیفی به سر می برند که درخواست ما از مسئولین و استاندار تسریع در روند اجرای کارهاست. از پیشرفت کار و حضور استاندار محترم تشکر داریم اما در کنار این ها مشکلاتی نیز وجود دارد؛ واحدهای کشاورزی و دامداری هنوز رهاشده باقی مانده اند و هنوز کار اسکان موقت در برخی از روستاهای این منطقه انجام نشده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر