کد خبر 240172

اخذ مالیات از خانه‌های خالی برای کمک به مسکن کم‌درآمدها

کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر این‌که اخذ مالیات از خانه‌های خالی از سکنه راه‌حل عقلانی برای حل این معضل در کشور است پیشنهاد داد دولت دراآمد حاصل از این کار را به تامین مسکن افراد کم درآمد اختصاص دهد.

فردین یزدانی با اشاره به ظرفیت خانه‌های خالی از سکنه برای اقتصاد و بخش مسکن کشو،‌ اظهار کرد:‌ این خانه‌ها همچنان در بازار مسکن وجود دارند و حاصل تخصیص سرمایه بد در بازار است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، وی تصریح کرد: در واقع تخصیص سرمایه در بازار ساخت و ساز متوسط و کم‌درآمد به خوبی صورت نگرفته و اساسا در برخی موارد نیازی به سرمایه‌گذاری در بخش‌های از مسکن وجود نداشته است.

وی با اشاره به راهکارهای استفاده از ظرفیت خانه‌های خالی افزود: یکی از ابزارهای موثر و مناسب در این بخش، وضع مالیات بر خانه‌های خالی از سکنه است.

کارشناس اقتصاد مسکن دریافت مالیات از این خانه‌ها را در گرو وجود یک سامانه جامع عنوان کرد و گفت:  اولین نیاز وضع مالیات بر خانه‌های خالی این است که سامانه جامع املاک و مستغلات راه‌اندازی شود که هنوز این کار انجام نشده است.

یزدانی اخذ مالیات از مالکان خانه‌های خالی از سکنه را یک راه‌حل عقلانی برای رفع این مشکل در کشور دانست و افزود: دولت می‌تواند از منابع حاصل از این کار برای کمک به مسکن اقشار کم‌درآمد کشور استفاده کند.

 بنا بر گفته وزیر راه و شهرسازی حدود 2.5 میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در سراسر کشور وجود دارد که ارزش آنها حدود 250 میلیارد دلار برآورد می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر