کد خبر 224799

تفاوت بازار مسکن این روزهای تهران با شهرستان‌ها

طی ماه‌های اخیر شهروندان تهرانی که قصد خرید مسکن دارند بیشتر ترجیح می‌دهند از امتیاز خرید تسهیلات استفاده کنند؛ در حالی که در سایر شهرها تمایل به سپرده‌گذاری برای دریافت وام بیشتر است.

بیش از ۵۰ درصد از کل اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات خرید مسکن (تسه) در تهران به فروش می‌رود. بدین معنا که شهروندان تهرانی با خرید امتیاز وام مسکن از تسهیلات فوری با سود ۱۷.۵ درصد استفاده می‌کنند اما در شهرستان‌ها اغلب متقاضیان پول خود را نزد بانک مسکن سپرده‌گذاری می‌کنند و پس از یک سال دو برابر آن وام با بهره ۹.۵ درصد می‌گیرند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، گفته می‌شود از زمانی که صندوق پس‌انداز مسکن یکم در ابتدای سال ۱۳۹۴ راه‌اندازی شده تا کنون ۲۸۰ هزار نفر به منظور دریافت وام مسکن با بهره ۹.۵ درصد ثبت نام کرده‌اند؛ تسهیلاتی که دارای پایین‌ترین نرخ بهره در بین کل تسهیلات بانکی است و کارشناسان معتقدند با توجه به روند تدریجی تزریق این تسهیلات به بازار مسکن، اثر تورمی ایجاد نخواهد کرد.

ابوالقاسم رحیمی انارکی اظهار کرد: اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات خرید مسکن (تسه) وضعیت باثباتی دارد. طی یک سال گذشته نوسان چندانی روی قیمت اوراق تسه نداشتیم و در کانال ۷۰ هزار تومان قرار دارد. هم‌اکنون نیز قیمت هر برگ تسه حدود ۷۵ هزار تومان است و روند استفاده از آن رو به افزایش است.

به گفته رحیمی انارکی، بیش از ۵۰ درصد مصرف اوراق تسه در تهران انجام می‌شود؛ در حالی که در شهرستان‌ها بیشترین درخواست برای استفاده از تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم (خانه اولی‌ها) صورت می‌گیرد.

تسهیلات بدون سپرده خرید مسکن از آنجا که مستلزم خرید اوراق است و هزینه خرید زمان از طریق خرید اوراق پرداخت می‌شود ممکن است برای برخی از متقاضیان که شرایط لازم را برای دریافت تسهیلات مختص خانه‌اولی از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم دارند در درجه دوم مطلوبیت قرار داشته باشد؛ از این رو این تقاضا در شهر تهران ملموس‌تر است و ساکنان سایر شهرها و استان‌ها به طور میانگین بیشتر مایل به سپرده‌گذاری و سپس دریافت تسهیلات هستند.

اما رصد مشتریان بازار مسکن شهر تهران حاکی از آن است که عمده تقاضا در بخش خرید واحدهای متوسط و کوچک متراژ انجام می‌شود که بخشی از طریق دریافت تسهیلات مجهز می‌شوند. از سوی دیگر با توجه به حباب قیمت مسکن و نبود قدرت خرید متقاضیان، رکود واحدهای لوکس کماکان ادامه دارد.

در نیمه دوم سال جاری نیز پیش بینی می شود روند خروج از رکود واحدهای متوسط و کوچک ادامه پیدا کند اما بنا به گفته‌ی کارشناسان افزایش قیمت چندانی در کار نخواهد بود و میزان رشد قیمت مسکن حداکثر مطابق را نرخ تورم پیش‌بینی می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱ ۱

  🔹چرا نبايد در بخش مسكن سرمايه گذاري كنيم؟

  از: محمد حسين اديب متخصص ريسك بازار (ريسك به سه تخصص تقسيم ميشود ، ريسك عملياتي ، ريسك اعتباري و ريسك بازار)

  🔻تصميمات اقتصادي مردم در خريد مسكن رگرسيوني است ؛ در نگاه رگرسيوني آينده مساوي است با معدل گذشته به خصوص گذشته اخير (دو سال گذشته )

  🔻در سال ٩٠ و ٩١ قيمت مسكن سه برابر شد

  🔻نگاهي كه آينده را بر اساس معدل گذشته و به خصوص گذشته اخير ( دو سال گذشته ) پيش بيني مَي كند درابتداي سال ١٣٩٢ با مشاهده سه برابر شدن قيمت مسكن ، تصور كرد كه آينده نيز مثل سال ٩٠ و ٩١ است لذا بهترين راه ثروتمند شدن ورود به بخش مسكن است و از ابتداي سال ٩٢ حداقل پنجاه در صد از فعالين اقتصادي به صورت گسترده وارد بخش مسكن شدند

  🔻پس اگر آينده بخش مسكن مثل سال ٩٠ و ٩١ است بايد وام گرفت و وارد بخش مسكن شد تا بيشتر ثروتمند شد و عده زيادي با دريافت وام به بخش مسكن ورود كردند ، عمده وامي كه به نام صنعت يا سرمايه در گردش بخش بازرگاني دريافت شد در عمل وارد بخش مسكن شد

  🔻واحدهاي إجرائي نيز موسسه مالي و بانك تاسيس كردند و معمولا ٧٠ درصد سپرده مردم را به شركت هاي زير مجموعه خود وام دادند تا وارد بخش مسكن شوند و بيشتر پولدارشوند

  🔻كساني كه از ابتداي سال ٩٢ با وام وارد بخش مسكن شده اند يا بانك و موسسه مالي زده و با پول سپرده گذار وارد بخش مسكن شده اند، تا كنون بيش از چهار بار سالانه ٢٧ درصد بهره به بانك پرداخت كرده اند بدون اينكه مسكن گران شده باشد، البته اگر اين وام وارد بخش مسّكن لوكس تهران شده باشد قيمت حداقل ٣٠ درصد نسبت به اسفند ٩١ كاهش داشته است

  🔻عمل بر اساس تجارب زيان گذشته
  هر كس وارد بخش مسكن از ابتداي سال ٩٢ تا كنون شده باشد به شدت زيان كرده است ، مردم اكنون بر اساس تجارب زيان گذشته تصميم مَي گيرند، بر اساس تحارب زيان گذشته
  اكنون بايد از ورود به بخش مسكن احتراز كرد.