عمر مفید ساختمان در ایران چند سال است؟

یک کارشناس مسکن گفت: عمر مفید ساختمان‌ها در تهران به ۳۰ سال می‌رسد، این در حالی است که در کشور‌های توسعه یافته ۱۰۰ سال محاسبه شده است.

عمر مفید ساختمان در ایران چند سال است؟

حمید رضا عباسیان کارشناس مسکن  با اشاره به اینکه عمر مفید ساختمان‌ها در کشور‌های توسعه یافته حدود ۱۰۰ سال است، گفت: متأسفانه در ایران عمر متوسط ساختمان‌ها بین ۲۰ تا ۳۰ سال است که تقریباً ۳ برابر کشور‌های توسعه یافته پایین‌تر است.

وی در ادامه افزود: عدم رعایت کیفیت مناسب در ساخت وساز‌ها، به کار بردن مصالح ساختمانی بی‌کیفیت و نیز عدم به کارگیری شیوه اجرایی مناسب، باعث ساخت چنین واحد‌های مسکونی با عمر پایین می‌شود.

این کارشناس مسکن یاد آورشد: در حال حاضر استفاده از کارگران غیر متخصص در بسیاری از ساختمان‌ها و عدم آشنایی بر حوزه ساخت و ساز مشکلات عدیده ای را به وجود آورده است.

وی توضیح داد: تمامی مجریان ذی‌صلاح در حوزه ساخت و ساز باید پروانه کسب ازسازمان نظام مهندسی داشته باشند و متأسفانه این قانون در شهر تهران به صورت کامل اجرا نمی‌شود.

ارسال نظر
ارسال نظر
 • نکته بین
  ۳

  عمر مفید ساختمان در ایران همون 20 ساله که بانکها بهش وام میدن تازه بعد یکی دوسال شروع میشه به ترکیدن لوله و نشتی وووو و این در مقایسه با قیمت ملک در برابر عمر 100 ساله املاک کشورهای پیشرفته یعنی قیمت ملک در ایران ده ها برابر کشورهای پیشرفته هست مثل خودروهامون.

  • ناشناس
   ۶

   مسکن مرد.

 • ناشناس
  ۲

  ۳۵ سال

 • رضا
  ۰

  بله همین میشه دیگه...
  متاسفانه توی ایران اگه کسی بخواد مقررات ملی ساختمان و استاندارد 2800 زلزله کشور خودمون رو رعایت کنه مالکان هم بهش کار نمی دند (چه برسه بساز بفروشها) . اکثرا می رند سراغ کسایی که کیفیت رو فدای هزینه کوتاه مدت می کنند. یعنی حاضرند بعد 30 سال دوباره از اول هزینه کنند ولی همون اول خوب نسازند ! حالا خدا نکنه تو این مدت زلزله متوسطی هم بیاد که علاوه بر هزینه مالی، هزینه جانی هم خواهند داد. در حالی که ساختمانی که بر اساس آیین نامه زلزله و مقررات ملی کشور خودمون طراحی و اجرا بشه در زلزله قوی با دوره بازگشت 475 آسیب جدی نمی بینه.
  شخصا توی مملکتم 10 سال تلاش کردم و حاضر بودم وقت بیشتری بگذارم تا ساختمان بهینه طراحی و اجرا کنم ولی نتونستم با مهندسای دلالی که فقط مهر می زدند و امضا می کردند رقابت کنم . آخرشم خسته شدم و اومدم کانادا.

 • ناشناس
  ۱۲

  بانک مرد

 • ناشناس
  ۱

  در اروپا خیلی ساختمانها رو که میبینید فکر میکنید نوساز هست ولی ساختش مربوط به 110 یا 120 سال پیش هست و خیلی خوب مردم دارند استفاده میکنند و لذت میبرند ولی در ایران خونه که میخری اول بدبختی و مصیبت هست

 • علیرضا
  ۰

  اکثر مهندسان ساختمان دلال و بساز بفروشن و کیفیت را فدای منافع خود میکنند