کد خبر 209232

راهکار جلوگیری از جهش قیمت مسکن

یک استاد دانشگاه راهکارهای جلوگیری از جهشت قیمت مسکن در کشور را تشریح کرد و گفت: شوک بازار مسکن باعث شد تا پیش‌بینی تولیدکنندگان برای این بازار درست از آب در نیاید.

 قلی‌زاده با بیان این‌که وظیفه مهم دولت این است که مالیات های مازاد بر سرمایه را به صورت عملیاتی در بیاورد و طرحی کارشناسی و امتحان شده در بازار جهانی را پیاده کند تا مانع از بروز شوک و جهش قیمت مسکن شود، اظهار کرد: شوک بازار مسکن باعث شد تا پیش‌بینی‌های درست از سوی تولیدکنندگان برای بازار مسکن انجام نشود و اشتباه در پیش بینی ها باعث شد تا مقدار تولید به مراتب بیشتر از نیاز باشد و این افزایش شدید تولید در آن زمان به اضافه مسکن مهر، سطح تولید مسکن را به مراتب بالاتر از آن چیزی که نیاز بود رساند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، وی افزود: این مسئله منجر به افزایش خانه های خالی در سطح گسترده شد به گونه ای که بر اساس سرشماری سال 95 در سطح کشور بیش از 5 میلیون 500 هزار واحد مسکونی خالی و شبه خالی داریم.

وی کاهش سرانه قدرت خرید مسکن و افزایش تولید مسکن را از جمله عوامل رکود در بازار مسکن دانست و تصریح کرد: اگر می بینیم تولید کم شده به این دلیل است که تولیدکننده ها قادر به فروش نیستند در نتیجه تا واحد مسکونی های خود را نفروشند اقدام به تولید جدید نمی کنند، این شرایطی است که در بازار وجود داشته است.

قلی زاده با بیان این‌که در ارتباط با اتفاقات بازار مسکن دو مولفه مهم اثرگذار هستند، اظهار کرد:  یکی مولفه های درون بخشی و دیگری مولفه‌های برون بخشی. چیزی که در کلانشهرها از نظر عوامل درون بخشی تعیین کننده است، تقاضای سوداگری و بورس بازی است که هضم آن کوچک ولی اثرگذاری اش زیاد است بنابراین خیلی شواهد متقنی نداریم که عوامل درون بخشی بتواند موجب پیدایش شوک شود.

کارشناس مسکن ادامه داد:  عوامل برون بخشی هم داریم که می دانیم بازار مالی اثر گذار بر روی بازار مسکن هستند و ارتباط متقابل و دو سویه با بازار مسکن دارند. نکته اساسی و مهم این است که جذابیت برای سپرده گذاری کم شده و به علت کاهش نرخ سود کمتر هم می شود از طرفی بازار بورس هم خیلی عمیق نیست بنابراین نمی تواند نقدینگی زیادی را جذب کند، بازار ارز هم شرایط پر نوسانی را دارد و به نظر می رسد بخشی از منابع و نقدینگی سرگردان باشد ولی اینها باز کافی نیست.

ارسال نظر

 • نكته بين
  ۲۹ ۲

  افزايش قيمت ملك بدون هيچ ضابطه و دليلي و كاهش درآمد عمومي از طريق عدم ايجاد شغل و ورشكستگي بنگاه هاي توليدي و پايين بودن نرخ افزايش حقوق نسبت به تورم , افزايش هرساله خدمات عمومي ازجمله اوراق شهرداري ها بنام جواز و پروانه وووو افزايش مهاجرت و مرگ و مير و طلاق و عدم تمايل (قدرت مالي) در چند فرزندي و استفاده از مصالح نامرغوب در ساخت آپارتمان , داشتن انبوه املاك منتظر مشتري , اعلام قيمتهاي نجومي بر املاك حتي به نسبت در مقايسه با قيمت املاك در كشورهاي توسعه يافته , نداشتن چشم انداز روشن از تداوم شغل و درآمد , نرخ بهره بالاي وامهاي مسكن و دريافت مبلغ هنگفت به نام اوراق تسه مسكن وووو كه همگي در حال اجراست و در نتيجه راهكاري نياز نيست.

 • ناشناس
  ۳۳ ۴

  آقاي محترم جهشي وجود نداره كه از ان پيشگيري هم بشه ...به عبارتي تا قيمتها حباب دار وپرت وپلاست جهش كه هيچ ركود هم ادامه دارد

  • ناشناس
   ۳ ۱۰

   در ۲ماه گذشته اجاره ها حداقل ۳۰درصد رشد داشته و اتفاقا قیمت فروش هم بیشتر از۱۰درصد رشد داشته واقا خودتونو زدید به خواب

 • ناشناس
  ۳۲ ۴

  جهش قيمت مسكن !!!!!!!!!!! خخخخخخخخخ خخخخخخخ هههههههه هههههههههه

 • sajad
  ۲۳ ۲

  حالا راهکارش چی هست؟؟!! من چیزی متوجه نشدم :||||||

 • منصور
  ۵۰ ۳

  اگه جرات داريد قيمت مسكن رو زياد كنيد بعد تاوانش رو با جون و مالتون ميدهىد و دودش اول خودتون رو كور ميكنه

  • ناشناس
   ۸ ۴۹

   اوه اوه ، چشم حتما شما حرص نخور

 • ناشناس
  ۳۶ ۲

  بازم آقايون شب پرخوري كردند وخواب آشفته ديدند .....جهش!!!!!! خنده داره اون تو اين وضعيت ركود مسكن وبي پولي وبيكاري

 • ناشناس
  ۳۷ ۲

  فصل طلایی مسکن از ابتدای اردیبهشت شروع و اواسط مرداد ماه پایان میاید . امسال هم رکود بیشتر از سالهای گذشته و تعداد معاملات به مراتب کمتر بود .

 • ناشناس
  ۳۱ ۳

  ای بابا هنوز که تو توهم جهش قیمت هستین مسکن مرد

 • ناشناس
  ۳۸ ۲

  پس ازورشکستگی مالی موسسات غیرمجازنقدینگی به سمت مسکن نیامدوبنظرمیایدافزایش نرخ ارز وقیمت طلا دریک ماه گذشته ناشی ازهمین امرباشداطمینان داشته باشیدبازارملک دیگرجذابیت نداردومنتظرافزایش بیشترطلا ودلارباشیدکه ظاهرادولت نیزتمایل به این افزایش دارد.

 • ناشناس
  ۳۷ ۳

  حماقت آنجاییست که تو این رکود که نسبت به حتی 15 روز قبل بیشتر شده کسی به جهش قیمتها فکر کنه!!!!!!!!! واقعاکه خوابید

 • ناشناس
  ۳۲ ۳

  جهش یعنی چی بذارید همین قیمتهای کذائی فروش بره بعدا برید دنبال جهش وتوهم افزایش

 • ناشناس
  ۳۳ ۴

  مردم خرید مسکن رو تحریم کنن قیمت مسکن کاهش می یابد.خرید مسکن الان با این قیمت ها اشتباه محض است و ضرر هنگفتی در پی خواهد داشت. فقط خرید دلار، دلار5000تومان خواهد شد دولت ورشکسته شده.

 • مطلع
  ۱۸ ۲۰

  مسکن و کلیه سهامم را در بورس فروختم به اندازه یک میلیارد تومن دلار خریدم .اطمینان دارم سود خوبی خواهم کرد. دلار به ۴۸۰۰ تومن میرسه چون قراره بنزین رو گرون کنن

  • ناشناس
   ۷ ۲

   يك روز مياد همه فروشنده دلار هستن،از كشور هم نميتوني خارجش كني،دولت داره وابستگيش به دلار كم ميكنه،تا جايي كه بتونه گرون ميفروشه به مردم،بعد هم دلار از معاملات خودش حذف ميكنه

 • آیدین
  ۲۹ ۲

  خوشحالم که جوسازی هم جواب نمی ده خخخخ

 • سامان
  ۳۲ ۴

  برو عمو ، دیگه هیچ گاگولی خونه برای زندگیش هم نمیخره ، همه دارن رهن میکنن که پول دستشون بمونه . جهش خخخخخخخخخخخخ

 • ناشناس
  ۵ ۲۵

  سرمایه سپرده گذار ها 3 برابر شده. وقتشه سرازیر بشه تو مسکن.

  • ناشناس
   ۱۷ ۴

   چشم

 • حجره دارباتجربه..
  ۷ ۱۷

  یه ماه قبل جناب اخوندی می گفت 2/5میلیون واحد خالی داریم هفته قبل یکی از به اصطلاح کارشناسان خودی می گفت 4/5میلیون واحد خالی داریم امروز می فرمایند 5/5میلیون واحد احتمالا تا اخر تابستان وشروع جراحی دردناک بانکی به 7میلیون واحد خالی خواهد رسید ولی جناب این فرمایشات شاید برای گمراه کردن متقاضی مصرفی ومردم معمولی جواب بده ولی هیچ وقت نمی توان سر افراد خبره بازار رو شیره مالید .....کیست که نداند با شروع اصلاح بانکی چه بر سر ریال خواهد امد ایا خواهید توانست این اسب وحشی مهار پاره کرده رو رام کنید....

  • ناشناس
   ۱۱ ۲

   گرانی در کار نیست جو نده

  • نکته بین
   ۹ ۱

   وای بحال این مملکت که همه خودشونو خبره می دونن ولی اگه میتونستن از دید دیگران یه نگاه به خودشون بندازن شاید از خونه هم بیرون نمی اومدن.
   خبره جان اصلاح بانکی رو کی اجرا میکنه و چرا باید عملی از طرف دولت در جهت فروپاشی واحد پولی خودش انجام بده ؟ و این اصلاح و رها کردن اسب وحشی و خزعبلات دیگه که تو ذهنت داری فقط واسه اینه که ملکت دوزار گرون شه و در برابر این سود بی منطق هزارو یک قلم کالای دیگه رو هم گرون بخری این سود ملکت هم بپره. التماس تفکر

  • ناشناس
   ۱۱ ۰

   اینا همه جو دادنه وقتی پول تودست اکثریت مردم نیست دلال وفروشنده هر چیزی باید بره غاز چرانی

 • محمدرضا
  ۱۲ ۳

  بیش از90درصد ثروت دنیا دست 10درصد افراده؟؟؟؟

 • ناشناس
  ۱۳ ۱

  تنها راه جلوگیری از افزایش قیمت مسکن قطع دست دلالان هزار دسته و راه دیگه ای نداره.گرگهایی در لباس میش.

 • ناشناس
  ۳ ۸

  الان من با پولم رفتم چهار تا تندر ۹۰ پلاس خریدم گذاشتم تو پارکینگ خونه رفیقام ولی حاضر نیستم مسکن بخرم .

 • ناشناس
  ۵ ۱

  کمي واقع گرايي و شعور خوبه هميشه به فكر اين باشيد كه قدرت خريد مردم افزايش پيدا كنه كه باعث رونق و خروج از ركود بشه

 • ناشناس
  ۱ ۰

  قیمت مسکن باید حداقل 50 در صد ریزش کند تا کمی معقولتر به نظر بیاید ... اینجا استانبول و مسکو نیست .. تهران است در یک منطقه زلزله خیز با استاندارهای شهر نشینی بسیار بسیار پائین و آلودگی هوای وحشتناک .. حالا یک مدتی یکعده تازاندند . باید تاوانش را هم بدهند !!

 • ناشناس
  ۲ ۰

  تحلیل اولیه از بخشنامه‌ی انسداد حساب‌های بانکی شرکت‌های دولتی

  شرکت‌ها به جای فعالیت اقتصادی در حال بهره‌خواری هستند و اولین نتیجه‌ی این بخشنامه این است که بهره‌خواری شرکت‌ها متوقف می‌شود.

  در ادامه بانک‌ها نیاز به جذب نقدینگی جدید پیدا می‌کنند و سه راه خواهند داشت:

  1) بازی پونزی را ادامه بدهند 2) افزایش سرمایه بدهند 3) دارایی بفروشند.

  راه اول غیراقتصادی و پرریسک است. راه دوم معقول است اما با توجه به این قیمت سهام بانک‌ها زیر 1000 ریال است غیرممکن است. راه سوم منجر به ترکیدن حباب قیمتی املاک خواهد شد.

  اصلاحات اقتصادی دردآور است. اما وقتی همه دردش را تحمل کرده‌اند، چرا بهره‌خواران و بدهکاران بخش مسکن دردش را تحمل نکنند؟ کاسبان، تولیدکنندگان و سهامداران متضرر شده‌اند، مگر می‌شود بهره‌خواران و بدهکاران مستغلات ضرر نکنند؟ این تقدیر اقتصادی است و راه گریزی از آن وجود ندارد.

  بررسی اقتصاد امریکا که کارآترین اقتصاد جهان و مستقل‌ترین نظام پولی را دارد نشان می‌دهد که آن‌ها نیز همین کار را کرده‌اند. البته یک سری تفاوت‌های ساختاری در اقتصاد ما وجود دارد که صرفاً ظاهر کار را تغییر می‌دهد اما در اصل موضوع تفاوتی ایجاد نمی‌کند.

  کلیه‌ی فعالان اقتصادی معتقدند که با این نرخ‌های سود بانکی بالا فعالیت اقتصادی توجیه ندارد.

  در آینده ابتدا حباب قیمتی مسکن خواهد ترکید و معادل 50% رشد قبلی را اصلاح می‌کند. سپس نرخ سود بانکی کاهش می‌یابد و در ادامه اقتصاد ایران از درون به واسطه‌ی مصرف داخلی و سرمایه‌گذاری داخلی رشد خوبی را تجربه خواهد کرد.

  هیچ راهی وجود ندارد کسانی که در اوج قیمت مسکن با سفته‌بازی خرید کرده‌اند ضرر نکنند، غیرممکن است، باید ضرر کنند.

  در همایش دورنمای اقتصاد ایران رییس پژوهشکده‌ی بانکی رسماً از لفظ بازی پونزی در مورد بانک‌ها استفاده کرد. در دانشگاه علامه نشستی در مورد بانک‌ها و کسب‌وکارها بود که یحیی آل اسحاق گفت من فقط یک جمله می‌گویم: "وضع بانک‌ها خیلی خرابه". دکتر تیمور رحمانی هم در همایش دورنمای اقتصاد ایران گفت: بانک مرکزی باید قطعاً نرخ سود رو پایین بیاورد ولی اول باید "طرح نجات بانکی" را اجرا کند. اخیراً هم محسن رضایی در نامه‌ای به رییس‌جمهور گفته: "دولت باید با یک برنامه‌ی نجات بانکی، پول ملت را آزاد کند."

  به نظر می‌رسد بانک‌ها ادغام می‌شوند و افزایش سرمایه می‌دهند و بخشی از پول‌های مردم در مؤسسات هم برای چندین سال بدون سود بلوکه می‌شود. اما بانک مرکزی قبل از افزایش سرمایه بانک‌ها را مجبور می‌کند دارایی‌های خود را بفروشند.

  یک قانون مالیاتی جدید هم برای 28% مالیات بر اموال مازاد بانک‌ها داریم. سالی 3% هم زیادتر می‌شود.

  هر چه هست یک شوک منفی به بازار ملک خواهیم داشت.

  یک ابلاغیه هم اخیراً به بیمه‌ها شده که باید در 4 سال آینده نرخ سود بیمه‌های عمر و سرمایه را حداکثر به 10% برسانند.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری