کد خبر 206652

لزوم داشتن روحیه انعطاف‌پذیری در اجرای پروژه‌ها

مشکل شهرداری‌ها به‌دلیل رکود صنعت مسکن/ شهرداری به عنوان یک نهاد ۱۰۰درصد عمومی، عهده‌دار خدمت‌رسانی به مردم است

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: رویکرد این وزارتخانه در قبال شهرداری ها بویژه شهرداری شهرهای کوچک در استان ها ، کمک به این نهاد است و با توجه به رکود حاکم در بخش مسکن شهرداری ها از نظر درآمد مشکل دارند.

حمیدرضا عظیمیان روز سه شنبه در بازدید از پروژه درحال آماده سازی زمین های 450 هکتاری زعفرانیه بیرجند، افزود: شهرداری به عنوان یک نهاد 100 درصد عمومی، عهده دار مسولیت خدمات رسانی به مردم است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی تاکید کرد که نگاه دولت در اجرای پروژه های زیربنایی صرفا اقتصادی نیست بلکه تامین سرانه های مورد نیاز مردم هر شهر از جمله بیمارستان، راه، مدرسه ، فضای سبز و .. از مهم ترین رویکردها و برنامه های دولت تدبیر و امید است.

وی یادآور شد: ایجاد کمربند سبز، معبرهای مناسبت برای سهولت رفت و آمد، سرانه های خدماتی و مسکونی وقتی تامین شد، آن وقت دولت به اهداف یاد شده خواهد رسید.

وی یادآور شد: در اجرای آماده سازی 450 هکتار از اراضی یادشده ، آستان قدس رضوی با دولت همکاری می کند، امیدواریم هر دو بخش به اهداف خود در این پروژه برسند.

وی تصریح کرد: پیشنهاد شد، تغییراتی در این پروژه از لحاظ تفکیک و حد نصاب کاربری داده شود، که تا پایان کار در پروژه روند« انعطاف پذیری» وجود داشته باشد.

وی اضافه کرد: در اجرای پروژه نباید رویه غیرمنعطف و خشک داشته باشیم، باید منافع خود را هر روز بررسی و با توجه به آن تصمیم گیری کنیم.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: متاسفانه در فرهنگ ایرانی ها به غلط این مطلب جاافتاده که حرف مرد یکی است، در صورتی که هر فردی منافع خود را به روز نگاه کند و قرآن هم در این خصوص می فرماید «کُلُّ یَوم هُوَ فِی شَأن» یعنی خدا هر روز پدیده تازه و جدید دارد.

عظیمیان افزود: هر کسی بر اساس منافع و شرایط روز، تصمیم صحیح و عاقلانه می گیرد، ممکن است روز بعد این تصمیم تغییر کند.

همچنین مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی در این بازدید گفت: از 31 هزار و 247 واحد مسکن مهر که تعهد استان بود، بیش از 90 درصد آن به اتمام رسید،950 واحد باقی مانده که مربوط به بیرجند مرکز خراسان جنوبی است.

مهدی جعفری افزود: اراضی پادگان بیرجند 450 هکتار است که 150 هکتار آن حدفاصل بلوار شهید ناصری و شهید صیاد شیرازی قرار دارد و 300 هکتار آن مربوط به محدوده سمت راست بلوار شهید ناصری است.

وی اظهار کرد: از 450 هکتار، 150 هکتار آن در حریم گسل قرار دارد که قرار دادی با دانشگاه بیرجند در این خصوص منعقد شد که موسسه خدمات توسعه آستان قدس رضوی به عنوان شریک و سرمایه گذار این پروژه پیشنهاد بازنگری مطالعه طرح تفصیلی پروژه را داد.

وی یادآور شد: با توجه به مطالعات دانشگاه بیرجند تغییری در پروژه انجام می شود و این تغییر به تصویب شورای عالی شهرسازی برای اجرا می رسد.

همچنین رئیس اداره اجرایی و نظارت در امور مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان گفت: در سال 1382 توافقی بین وزات دفاع و وزارت مسکن و شهرسازی وقت برای واگذاری هزار و 50 هکتار از اراضی تحت اختیار وزارت دفاع و ارتش در بیرجند به وزارت مسکن صورت گرفت.

یاسر اشرفی فرد، افزود: بعد از انتقال سند به نام وزارت مسکن وقت در سال 1386، 450 هکتار اراضی وارد محدوده خدماتی شهر شد و برای آن طرح تفصیلی تهیه شود.

وی اظهار کرد: این اراضی شامل آماده سازی، خیابان اصلی و فرعی، تاسیسات زیربنایی و تقاطع غیر همسطح است.

وی یادآور شد: در سال 1392، قرارداد با آستان قدس رضوی برای مشارکت در اجرای این پروژه منعقد شد و در حال حاضر این پروژه 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی تصریح کرد: هزار و 500 واحد آپارتمانی در قالب مسکن مهر در این پروژه واگذار شد، پیش بینی می شود، پس از تکمیل پروژه 60 هزار نفر بتوانند در این پروژه جانمایی شوند.

وی بیان کرد: از 450 هکتار، 80 هکتار مسکونی و بقیه تجاری و مسکونی است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۶ ۳

  با وجود رکود مسکن در این 5 سال، مبالغ اخذ پروانه ساخت 5 برابر شده

  • ناشناس
   ۱ ۰

   تداوم عادت مفتخور ی شهرداری ها

 • ناشناس
  ۷ ۱

  !!!!!!!! دپو كنندگان ومنتظران افزايش قيمت مسكن ومتوهمين ودلالان بي كفايت بخوانند!!!!!!!!!اخذ مالیات بر خانه‌های خالی سال‌هاست در کشورهای بسیاری با اهداف خاصی اجرائی می‌شود. به‌عنوان مثال، بنابر یک مصوبه قانونی در آمریکا، خانه‌هایی که به امید افزایش قیمت و کسب سود در آینده خالی نگه داشته شده باشند، صاحبان آنها مالیاتی معادل ١٠ درصد ارزش ملک را باید بپردازند.
  این مالیات بر خانه‌هایی اعمال می‌شود که برای یک سال خالی ثبت شوند. همچنین در بعضی از نقاط انگلستان تصمیم به تشدید مالیات بر خانه‌های خالی به‌منظور بازگرداندن این خانه‌ها به بازار مسکن گرفته‌اند. بنا بر این تصمیم پس از شش ماه خالی‌ماندن خانه، مالیاتی معادل ٥٠ درصد از کل ارزش خانه اعمال می‌شود. در صورت اجرائی‌شدن دریافت مالیات از املاک خالی، به‌دلیل افزایش هزینه نگهداری مسکن، تمایل به عرضه آن افزایش پیدا خواهد کرد و این امر باعث بالارفتن حجم معاملات می‌شود که در بلندمدت به نفع بازار مسکن است و در آینده از رکودهای سنگین جلوگیری می‌کند.