کد خبر 202586

یک کارشناس مسکن در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین مطرح کرد؛

انتقاد از تاخیر در راه‌اندازی سامانه جامع املاک/ اجرای درست قوانین ضامن خروج از رکود مسکن

یک کارشناس مسکن گفت: اجرایی کردن قوانین و طرح‌های جامع می‌تواند رکود بخش مسکن را پایان دهد.

اقتصاد آنلاین - علی مفید؛ فرهاد بیضایی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت: در سال های آینده نیاز به وضع قوانین مختلف برای بهبود بخش مسکن نیست، بلکه اجرای درست آن است که می تواند به حل مشکل مسکن کمک کند.

وی افزود: بسیاری از طرح های مسکن در صورت اجرایی شدن می توانست بخش زیادی از مشکلات این بخش را حل کند. اما اجرای این طرح ها تا کنون مدیریت نشده است و انتظار می رود دولت دوازدهم در این بخش ها ورود کند.

این کارشناس مسکن تاکید کرد: یکی از موضوعاتی که به مشکل مسکن کمک می کند دریافت اطلاعات کامل از مسائل مربوط به بخش مسکن است. با این حال تا کنون اقدام مناسبی برای راه اندازی سامانه جامع املاک و مستغلات کشور صورت نگرفته است. از زمان تصویب راه اندازی این سامانه قریب به سه سال می گذرد اما شاهد هستیم این طرح در مدت یاد شده شکل عملی پیدا نکرد.

بیضایی با بیان اینکه رکود مسکن ناشی از عملکرد بانک هاست، اظهار داشت: در عملکرد بانک ها نواقصی وجود دارد که باعث شده تسهیلات به جای تعلق گرفتن به متقاضی واقعی به افرادی می رسد که از طریق رابطه با اعضای بانک توانستند به آن تسهیلات دسترسی پیدا کنند. این موضوع هم سبب شده متقاضی ناتوان شود و در مقابل منابع بانکی به شکل املاک و مستغلات قفل شود. به نظرمی رسد باید عزمی وجود داشته باشد تا این منابع بانکی مجدد به شکل تسهیلات قابل پرداخت تبدیل شود.

وی تاکید کرد: شیوه اخذ مالیات بر خانه های خالی یکی از ابزارهای موثری عرضه مسکن به بازار است که در صورتی که سامانه جامع املاک و مستغلات راه اندازی شود می تواند ظرفیت معرفی نشده مسکن به بازار را فعال کند.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۷ ۱۸

  فساد اداری در این دولت تشدید شده = چندشغلگی = چند خانه = چند ماشین

 • ناشناس
  ۲۰ ۲

  با عمیق تر شدن رکود و فلاکت اقتصادی، صنعت ساختمان دیگه هیچ شانسی نداره.

  • ناشناس
   ۱۷ ۲

   مسکن=گورستان دلال

  • ناشناس
   ۱ ۱۰

   این بانکها بودن که مردم رو بی خونه مون کردن. به هوای سود پول و پس انداز مردم رو گرفتن آخرش هم با تورم یه چندر غاز دست مردم میدن که هیچی نمیشه.

 • ناشناس
  ۱۸ ۳

  سامانه خانه های خالی

 • شایان
  ۱۵ ۶

  نیرو هوایی متری ۳ از پارسال تا امسال شده ۴۵۰۰ ، یعنی ۵۰ درصد گرون شده ، اونوقت توقع هم دارین خریدار باشه ، این افزایش معناش اینه که فروشنده نمیخواد بفروشه وگرنه من تو خیابون دوم نیرو هوایی پارسال تابستآن متری ۳ گذاشته بودم کسی نمیخرید تازه برا من ۵ سال ساخت بود . به نظرم باید برای کسایی که افزایش میدن دولت مجازات زندان در نظر بگیره ، چون باعث میشن اونی که میخواد ملکای ما رو هم بخره دست نگه داره و پشیمون بشه . اینا پولشون رو لازم ندارن ولی ما پول لازمیم و میخوایم باهاش کار کنیم .

  • رضا
   ۷ ۱۸

   شمادرمقابل کسی که 4/5میگه 3تومن بگی کسی ازت نمی خره؟بابا چرا میاین اینجا تابلو میکنین که مثلا بگین مسکن مرده وخریدار نداره وفقط شما سپرده گذارا خوبین؟؟؟

  • ناشناس
   ۱۱ ۱

   آقا بازار بر اساس عرضه و تقاضاست بزار هرچی دلش میخواد قیمت بده کو خریدار .

 • ناشناس
  ۱۹ ۲

  همه اینها را گفتید درست ولی اصل داستان که نبود توان اکثریت مردم وخرید مسکن باقیمتهای دلخواه فروشنده هم اصل موضوع است که مسکن را به رکود کشیده است

 • ناشناس
  ۲۰ ۲

  با پرداخت سود 26 درصدی توسط موسسه مالی و اعتباری ... و ... و ... هیچ آدم عاقلی به دنبال ساخت و ساز نمی رود ( برای کسب سود )

 • شایان
  ۲۱ ۲

  اگه مالیات برای خونه های خالی وضع بشه یه سری برای اجاره پدر مردمو در نمیارن . آقای روحانی ما خواستار دریافت مالیات بر خانه های خالی در ابتدای هر سال مالی هستیم.

 • شایان
  ۱۱ ۱

  نه رضا جون ، چون ۳ که منم اعلام میکنم برا نیرو هوایی زیاده . مردم قدرت خریدشون کمه . اونجا باید تهش ۲/۵ باشه که سریع فروش بره . ضمنا خریدار هم گاگول نیست میدونه که یه سری از خدا بیخبر قیمتا رو امسال ۵۰ درصد گرون کردن . همونا اعتماد رو از خریدار میگیرن . در ضمن شمام معلومه که بد فرم دلالی

 • وحید
  ۱۳ ۱

  خوشم میاد که دیگه تو برنامه دورهمی هم به دلالا و املاکیا جلو ۸۰ میلیون نفر میگن مرده شور ریختتونو ببرن . اگه یه ذره غیرت داشته باشن شغلشونو عوض میکنن

  • ناشناس
   ۶ ۰

   دلال و..........وغيرت !!!!!!!!!!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  یک مشت ادم بیخونه که دچار درد مستاجری هستند با این جمله ها عقده گشایی می کنند تنها بازاری که در ایران شکست ندارد ملک و فقط ملک و با ز هم ملک است حالا باز هم نظر بدهید تا شاید خنک شوید

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری