{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 156451

اوایل آبان ماه امسال معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با حضور در صحن علنی پارلمان محلی پایتخت اعلام کرد: از مجموع ۹۷۹ ساختمان بلندمرتبه احداث شده در شهر تهران، پروانه ساختمانی ۴۰۶ برج در ۱۰ سال اخیر صادر شده است اما معاون برنامه‌ریزی شهرداری تهران روز گذشته آمار متفاوتی از این بخش ساخت‌وساز در شهر تهران ارائه کرد.

طبق آماری که از سوی پژمان پشمچی‌زاده، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در شورای شهر تهران ارائه شد در حال حاضر 979 ساختمان بلندمرتبه (به ساخت‌وسازهای بیش از 12 طبقه بلندمرتبه اطلاق می‌شود) در شهر تهران مستقر هستند؛ از این تعداد،406 فقره پروانه بلندمرتبه‌سازی از ابتدای سال 85 تا نیمه نخست سال جاری در شهر تهران صادر شده است و مابقی به دوره‌های قبل از سال 85 مربوط می‌شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، با وجود ارائه چنین آماری، ناصر امانی دیگر معاون شهردار در امور برنامه‌ریزی و توسعه شهری در دفاع از عملکرد 10 سال اخیر مجموعه مدیریت شهری به آمار متفاوتی از برج‌سازی و صدور مجوزهای خاص در کمیسیون ماده 5 استناد کرده است.

امانی معاون برنامه‌ریزی شهرداری تهران با استناد به آماری متفاوت چنین اظهار کرد: «طی چند دهه گذشته بالغ بر 900 پروژه بلندمرتبه‌سازی اجرا شده که از این تعداد تنها 200 مورد آن به 10 سال اخیر مرتبط است و 700پروژه خارج از دوره مدیریت دکتر قالیباف است.

نکته حائز اهمیت آن است که در 200 پروژه از مجموع 700‌پروژه قبلی هیچ‌ گونه سابقه‌ای در سامانه شهرسازی و کمیسیون ماده 5 وجود ندارد و این به آن معنا است که بدون دریافت هر‌گونه مجوزی دستور ساخت‌و‌ساز بلندمرتبه‌سازی صادر شده است.»

او همچنین تصریح کرد: اگر مدعیان نگاهی به آمارها بیندازند مشاهده می‌کنند که 253 درخواست بلند‌مرتبه‌سازی طی 10 سال گذشته برای ساختمان‌های بیش از 12 طبقه مطرح شده‌است،اما کمیسیون ماده 5 با آن موافقت نکرده و به زیر 12طبقه تنزل پیدا کرده‌اند.

اگرچه معاونت برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران با اشاره به آمار ارائه شده در شورای شهر تهران در مورد عملکرد کمیسیون ماده 5 ابراز امیدواری کرده است که اظهارنظرهای غیرکارشناسی در این حوزه پایان یابد اما به نظر می‌رسد برای ارائه آمار از مرجعی متفاوت از معاونت شهرسازی استفاده شده است.

 کارشناسان شهری معتقدند یکی از دلایل انتشار گزارش‌های آماری متناقض از سوی مدیران شهری نبود شفافیت و عدم امکان دسترسی کامل به مصوبات کمیسیون ماده 5 است؛ این در حالی است که مطابق با مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، این کمیسیون موظف است تمامی مصوبات خود را به‌صورت عمومی منتشر کند.چرا که در این‌صورت کارشناسان شهری می‌توانند با مراجعه به سایت کمیسیون ماده پنج صحت و سقم اطلاعات اعلام شده را دریابند.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۳ ۰  كارشناس مسكن يا به عبارت بهتر وصحيح تر(( دلال مسكن)) بهر حال شرايط ايجاد شده در بخش مسكن به دست دلال وكارشناس وسازنده ودر مجموع فروشنده متوهم حل نشدنيست وبايد براي پايان دادن به ركود چهارساله انديشه شود وبنده حقير به عنوان يك عضو كوچك اقتصاد دانان را هميشه عنوان كردم تا زماني كه سطح در امدهاي آحاد مردم با قيمتهاي كاذب ودلبخواه فروشندگان همخواني نداشته باشد وقيمتها كاملاً تخليه حباب نشود ركود در بخش مسكن ادامه دار خواهد بود وبا اين حرفا وحديثها وتشويق وترساندن عموم از گراني واهي مسكن كه پيش نخواهد آمد مشكلي حل نخواهدشد. اگر درست دقت شود در مدت 4سال توسط مسئول وغير مسئول اين جمله اكنون ((بهترين وقت خريدمسكن است)) را ميبينيم ....اين جمله بجز حساس كردن خريدار احتمالي هيچ ارزش اقتصادي وغيره را ندارد اين جمله ها را زماني بايد گفت كه شرايط خريدار از نظر مالي مساعد باشد نه در شرايط كه نه خريدا عمدتاً پولي در بساط دارد ونه قيمتهاي مسكن مناسب در امدهاي امروزيست...حال قضاوت با شماست!!!!!كه ايا با اين قيمتها ي غير منطقي كسي به خريد قدرت مالي خواهد داشت يا نه؟

 • ناشناس
  ۳ ۰

  معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد: با رونمایی از "سامانه شناسایی خانه های خالی" در سال ۱۳۹۶ این خانه ها مشمول مالیات می شوند. !!!!!!!!!!!!!!قابل توجه دلالان وفروشندگان وهمچنین دپو گنندگان مسکن که اصلی ترین مفسدان اقتصادی هستند

 • ناشناس
  ۳ ۰

  باسلام بنده مشاور مسكن با حداقل 40سال سابقه در شغل خود هستم وبراي بهبود ورونق بازار مسكن چندين پيشنهاد به مسئولين ودست اندر كاران مسكن تقديم ميدارم
  جهت ارامش جو رواني ورونق بازار مسكن پيشنهادميگردد هرچه زودتر درج آگهي مسكن در صفحات نيازمنديهاي روز نامه كثيرالانتشار را ازدرج قيمت كليه املاك و نام مشاور جلو گيري گردد.. با اينكار نه تنها از نظر رواني كه در نوع خود معرف گراني وافزايش بي دليل قيمت جلوگيري خواهد شد بلكه از نظر رواني اگر چنين شود فروشنده متوهم افزايش وقيمتهاي دلخواه وايجاد هرج ومرج در اقتصادكشور وبيكاري حدود 800 شغل شريف در ارتباط با كار ساختمان سازي جلوگيري خواهد شد وبه ناچار بدين وسيله از تبليغات سوء فروشنده مانع خواهد شد وبا عدم درج نام مشاوردر آگهي در املاكيها وآژانسهاي مسكن خواهيد ديد كه به اين دلالي ودلال بازي وبچه بازي ها وگرفتاري درست كردنها براي اغلب صنوف در فروش املاك وسوء استفاده ها از جو رواني بحث مسكن خاتمه خواهد يافت .بنابرين بازار مسكن كه مسير اصليش قرار گرفته و روند نزولي قيمتها را ان شاالله همگان شاهد خواهند بود..ضمناً حسن اینکارکم شدن متوهمین افزایش درصورت فایل نشدن املاک در اژانسهاونتیجتاً رودست ماندن املاک خواهد بود

 • ناشناس
  ۲ ۰

  ماليات مهمان خانه هاي خالي ميشود
  ماليات گرفتناز خانه هاي خاليوارد فاز جديدي خواهد شد ومسئولان ميگويند اين طرح بارونمائي ازسامانه شناسائي خانه هاي خالي وارد مراحل عملياتي ميشود .... واي به حالتان متوهمين افزايش قيمت خانه وفروشندگان طمع كار..... ودلالان بيسواد ...همگي بايد از فردا كاسه گدائي در دست بگيريد ومنتظر معجزه اي كه دركار نيست باشيد

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری