{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 137497

۲۰ صاحب‌نظر و کارشناس بخش مسکن، با شرکت در نظرسنجی چشم‌انداز کوتاه‌‌مدت و میان‌مدت حوزه‌های مختلف بازار ملک – معاملات و ساخت‌و‌ساز - را از ۶ زاویه تشریح کردند.

 آینده کوتاه‌مدت و میان‌مدت بازار ملک از دوربین نخبگان و فعالان بخش مسکن و ساختمان رصد شد. نتایج نظرسنجی از 20‌صاحب‌نظر و کارشناس مسکن درباره «اوضاع بازارهای معاملات و ساخت و ساز در ماه‌های آتی با تاکید بر رفتار ماه‌های گذشته از سال95»، نشان می‌دهد: در حال حاضر هیچ انتظاری برای جهش قیمت مسکن و رشد یکباره تقاضای خرید وجود ندارد. در مقابل این انتظار «صفر» برای وقوع التهاب در معاملات ملک، 60 درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، به «نوسان قیمت مسکن حداکثر به اندازه نرخ حول و حوش تورم» اعتقاد دارند و 40 درصد مابقی، ثبات قیمتی را مطرح می‌کنند. نوع پاسخ‌ها به شش پرسش طرح شده در این نظرسنجی، از تغییر مثبت نگاه کارشناسان در مقطع فعلی بازار مسکن، نسبت به ابتدای امسال، در برخی متغیرها حکایت دارد. به گزارش دنیای اقتصاد ، در نظرسنجی فروردین ماه  میزان انتظارات نسبت به ثبات قیمت مسکن، معادل نصف آرای فعلی بود. از سوی دیگر، در آن زمان، تعداد کمی از نخبگان مسکن -40درصد- موعد رونق سرمایه‌گذاری ساختمانی را نیمه دوم 95 اعلام کرده بودند. اما دید کنونی کارشناسان که ترکیبی از صاحب‌نظران تخصصی، اقتصاددانان و فعالان بازار ملک را تشکیل می‌دهد، نسبت به شرایط پیش‌رو، خوش‌بین‌تر شده است.

در نظرسنجی جدید، 95 درصد نظردهندگان -19 نفر از 20 نفر- اعلام کردند: معاملات مسکن با تداوم افزایش تدریجی در حجم، تا پایان تابستان، رونق می‌گیرد به این معنا که از فاز پیش‌رونق خارج خواهد شد. همچنین 55 درصد این افراد اعتقاد دارند ساخت و ساز نیز در نیمه دوم امسال رونق خواهد گرفت. علت افزایش انتظار برای رونق ساختمانی در یکی، دو فصل آینده، اثرگذاری تسهیلات ساخت بر رفتار سازنده‌ها در ماه‌های گذشته است که به شکل «توقف تعمیق رکود و پایان ریزش تیراژ ساخت» در آمار پروانه‌های ساختمانی بروز کرده است.

با این حال 75 درصد صاحب‌نظران در این نظرسنجی، در مواجهه با یکی از مهم‌ترین مباحث روز بازار ملک که به «نوع رابطه بین وام خرید و قیمت مسکن» مربوط می‌شود، اعلام کردند: افزایش سقف تسهیلات مسکن در سال جاری، اگرچه در رشد معاملات مصرفی و نه سرمایه‌ای، نقش اصلی را بازی کرده اما یکی از چند عامل موثر بر نوسانات قیمت مسکن به‌حساب می‌آید. قیمت مسکن تابعی از مولفه‌های بیرونی و درونی بازار ملک است که «تقویت قدرت خرید مسکن» نیز در این موضوع بی‌تاثیر نیست. 95 درصد تحلیلگران و کارشناسان شرکت‌کننده در این نظرسنجی معتقدند ادامه پیشروی بازار مسکن در هفته‌های باقیمانده از تابستان، مصادف با افزایش حجم معاملات مسکن در راستای خروج از رکود معاملات خرید آپارتمان‌های مسکونی است.

این در حالی است که به اعتقاد آنان هرچند نشانه‌های آغاز رونق ابتدایی در بازار مسکن طی هفته‌های پیش رو پررنگ تر خواهد شد، اما افزایش حجم معاملات که تا پایان سال جاری هم ادامه خواهد داشت هرگز به معنای «هجوم‌تقاضا» به بازار مسکن و سیر جهش گونه افزایش خرید ملک نخواهد بود. بر این مبنا، پیش‌بینی‌های کارشناسی از ادامه روند بازار مسکن تا انتهای سال 95 حاکی از افزایش آرام، پلکانی و خالی از هر نوع هیجان در جهت افزایش قیمت‌ها و التهاب بازار است. هر چند که این کارشناسان عمده تقاضا برای خرید آپارتمان را معطوف به واحدهای مصرفی ارزان قیمت یا میان قیمت عنوان می‌کنند.

به اذعان کارشناسان و تحلیلگران بازار مسکن شرکت‌کننده در نظرسنجی بررسی مجموعه عوامل تاثیرگذار بر بازار مسکن به ویژه متغیرهای حقیقی اقتصاد کلان که عمدتا وزنه بسیار سنگینی در ایجاد تغییرات بازار مسکن هستند و همچنین سیاست‌های پولی، تا حدودی تحرک در بازار مسکن را طی ماه‌های پیش رو، تقویت کرده است. این در حالی است که به لحاظ نوسانات قیمتی، عمده کارشناسان و تحلیلگران بازار مسکن افزایش ملایم، نسبی و کمتر از نرخ تورم را برای بازار مسکن در ادامه هفته‌های پیش رو منتهی به پایان شهریور 95، پیش‌بینی می‌کنند.

در این میان کارشناسان و تحلیلگران بازار مسکن «تسهیلات بدون سپرده خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم» و «صندوق‌های وام و پس‌انداز» را به ترتیب موثرترین روش‌های «کوتاه مدت» برای تحریک رونق از ناحیه تقاضای مصرفی عنوان کردند. این در حالی است که اغلب کارشناسان معتقدند پکیج کامل سیاست‌های تامین مالی که در قالب سبد متنوع ابزارها ونهادهای مالی و پولی هم اکنون در بازار مسکن دردسترس است تاثیرگذارتر از کاربرد تک به تک هر کدام از آنها به‌صورت جداگانه برای رونق‌بخشی به بازار مسکن در بلندمدت خواهد بود. ضمن اینکه لازم است با اصلاح برخی فرآیندها، ابزارهای جدید و کارآمدتری برای تسریع در ایجاد رونق بخش مسکن در بلندمدت به تسهیلات فعلی اضافه شود. آغاز رونق در عملیات ساخت مسکن به اعتقاد 55 درصد از کارشناسان مسکن شرکت‌کننده در این نظرسنجی اواسط نیمه دوم سال اعلام شده است.

1062049_4ec2ed8a-86b5-4eb6-8ada-4d12c99ae65f

1062049_445a4c0c-75d4-4f5b-b16b-51bee1e1cc55

1062049_86289d14-2a81-4458-8117-69192342739c

 

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۲۷ ۷

  اگر جدول پیش بینی این حضرات را با جدول سال قبل مقایسه کنید تشابه معنا داری می بینید،نکته جالب اینجاست که کسانی که امسال را سال رونق یا به تعبیر خودشان پیش رونق می پنداشتند به پایان سال و سال آینده باز هم دل خوش کرده اند.

  • ناشناس
   ۲۳ ۶

   عامل اصلی گرونی و تورم،خود بانک مرکزیه که بزرگترین دلال پولیه.
   دلال مرد.
   دیروزودداره، سوخت و سوز نداره.

  • ناشناس
   ۱۰ ۰

   نقش مخرب و تورمی شهرداری از یاد نره . اونقدر هزینهای نجومی و الکی انجام میدن و حقوق آنچنانی می گیرن مجبورن دست کنن تو جیب مردم و با یه جواز ساخت (یک برگ کاغذ) صدها ملیون از سازنده (درنهایت مردم) می گیرن یا پاساژ بلااستفاده در یک خیابان باریک می سازند و برای ساکنین ایجاد مزاحمت و ترافیک ایجاد می کنن.

 • ناشناس
  ۱۱ ۲۳

  در تهران که بازار خوبه جای دیگه رو نمیدونم......

  • ناشناس
   ۱۶ ۸

   خخخخخخخخخ
   دلال شیپورچی اگه وضع کار خوبه پس چرا مدام توی این سایتها پلاسی؟؟!!

 • مردانی
  ۱۷ ۸

  اگر به جای این در صدها ونمودارها ودیاگرامها که راجع به نظر سنجی وبجای 20 صاحب نظر هزار صاحب نظر را دور هم جمع کنید مسکن تا قیمتهاش از حباب در نیاد وبطور منطقی با در آمد اکثریت مردم هماهنگ نشه مطلقاً بجز روند کاهش قیمت ورکود شدیدتر هیچ اتفاق دیگری در بخش مسکن نخواهد افتاد..الان این جو دادنها را مدتهاست تکرار میکنید پس کی میخواهید با واقعیتهاکنار بیایید وعلت اصلی رکود را بفهمید؟؟؟؟ تاکی؟؟؟؟؟؟

  • ناشناس
   ۱۴ ۴

   خدا وکیلی آفرین برشما ...درود درود سپاس

  • ناشناس
   ۵ ۱۱

   حالتون خوب نیست داره میگه قیمتها افزایشی شده دم از کاهش میزنی چی تو این مملکت ارزون شده

 • ناشناس
  ۱۷ ۳

  این کارشناسها هر سال میگن مسکن سال دیگه رونق پیدا میکنه ، واقعیت اینه که مسکن در چند سال گذشته قیمت هاش به صورت غیر منطقی و حبابی جهش پیدا کرد .واز متوسط درامد جامعه خیلی بالا تر رفته ، به نظر من تا این شکاف عظیم پر نشه یعنی یا سطح درآمد مردم بالا بره و یا قیمت مسکن بیاد پایین ، مسکن رونق پیدا نمیکنه

 • ناشناس
  ۸ ۳

  برگردادن حقوق های نجومی به بیت المال نیز باعث کاهش قدرت خرید این افراد که تنها خریدار ملکهای گران با پول بادآورده بودند شده و باعث کاهش قیمت مسکن خواهد شد و الا قیمتهای فعلی با حقوق اکثریت مردم همخوانی ندارد .

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری