همه چیز درباره رنگ کردن موهای سفید

با افزایش سن و سفید شدن موها، ساختار و بافت ساقه آن ها نیز تغییر می کند.

همه چیز درباره رنگ کردن موهای سفید

آرایشگرها با موهای سفیدشون چیکار میکنن؟

به گزارش اقتصاد آنلاین، در واقع وقتی صحبت از مو های خاکستری می شود، می توان بدون ایجاد هیچ تغییری آن ها را پذیرفت و از زیبایی طبیعی و درخشش نقره ای آن ها لذت برد.

راه دوم این است که مو های خود را به یک آرایشگر ماهر بسپارید و از او بخواهید با تکنیک های خاص خود آن ها را زیباتر کند. اما قبل از انجام این کار بهتر است اطلاعات مناسبی به دست آورید. برای انتخاب یک رنگ موی زیبا برای موهای سفید خود، این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

نکات مهم در رنگ کردن مو های سفید

اگر به دنبال یک رنگ مو زیبا برای موهای سفید خود هستید لازم است چند نکته حیاتی را مد نظر داشته باشید که عبارتند از:

1) زمان و تعهد:

 هنگام رنگ کردن موهای خود عجله نکنید. راحت باشید، یک تایمر در دست بگیرید و این کار را با حوصله انجام دهید. هنگامی که موهای خود را رنگ کردید، هر 15 دقیقه آن را بررسی کنید تا ببینید آیا به رنگ مورد نظر رسیده است یا خیر. علاوه بر این رنگ کردن موها تعهد می خواهد؛ مخصوصا مو های خاکستری که بسیار سرسخت هستند. بنابراین برای تثبیت آن ها باید از رنگ های دائمی استفاده کنید و در انتخاب یک برند باکیفیت حساسیت به خرج دهید.

2) رعایت تکنیک های رنگ مو:

 اگر مو های خود را در خانه رنگ می کنید، لازم است تکنیک درست رنگ کردن و ترکیب کردن مواد را به طور کامل یاد داشته باشید. تکنیک های مختلفی وجود دارد که می توانید از آن ها برای بهتر رنگ کردن موهای خود استفاده کنید. اما اگر تخصصی در این زمینه ندارید بهتر است آن را به یک آرایشگر متخصص بسپارید.

رنگ کردن موهای سفید

3) انتخاب رنگ مو: 

هنگام انتخاب رنگ موی زیبا برای موهای سفید، باید به رنگ پوست و نوع موها توجه کنید. اگر پوستی با تن گرم دارید، باید رنگ های گرم را انتخاب کنید، اما اگر پوستی با تن سرد دارید، به رنگ‌ هایی با تناژ سرد نیاز دارید. افرادی که رنگ پوست خنثی دارند می توانند از هر دو استفاده کنند. همچنین به جنس و نیاز موی خود نیز توجه کنید.

4) آماده سازی مو:

 قبل و بعد از رنگ کردن مو های خود را آماده کنید. سعی کنید به کمک روغن، ماسک مو و سرم های پروتئینی مختلف مرتبا موها را تقویت کنید. به این ترتیب وقتی از مواد شیمیایی مانند دکلره استفاده می کنید، موها آسیب زیادی نمی بینند.

5) رنگ کردن مو در نور مناسب:

 هنگام رنگ کردن مو های خود، مطمئن شوید اتاقی که در آن هستید کاملاً روشن است. سعی کنید مو های خود را در طول روز رنگ کنید زیرا بررسی رنگ آن در نور طبیعی بسیار راحت تر است. اگر ناچار هستید این کار را هنگام شب انجام دهید، تمام چراغ های اتاق را روشن کنید.

6) محصولات مناسب:

 در کنار خرید یک رنگ موی زیبا برای موهای سفید خود، حتما برای مراقبت های بعدی شامپو، نرم کننده، سرم و سایر محصولات مخصوص موهای رنگ شده را نیز تهیه کنید. این محصولات دارای ترکیباتی هستند که از محو شدن آسان رنگ مو جلوگیری می کنند. برای اطمینان از اینکه کدام محصول برای شما مناسب است، با یک آرایشگر یا متخصص مراقبت از مو مشورت کنید.

7) تست رنگ مو:

 رنگ مو حاوی مواد شیمیایی و ترکیباتی است که می تواند باعث واکنش های نامطلوب یا آلرژیک شود. همیشه قبل از استفاده کامل از رنگ مو ابتدا یک تست کوچک انجام دهید. کمی از رنگ را پشت گردن یا ساعد خود بمالید؛ صبر کنید تا ببینید آیا قرمزی، تورم یا سوزش رخ می دهد یا خیر. اگر چنین مشکلی پیش آمد، قبل از ادامه کار با یک متخصص پوست مشورت کنید.

8) محافظت در برابر رنگ: 

هنگام رنگ کردن مو های خود لباس های کهنه بپوشید تا لباس های خوب و نو خود را لکه دار نکنید. همچنین حتما از دستکش استفاده کنید تا پوست شما آسیب نبیند. از سطوح، دیوارها و سایر وسایل موجود در برابر رنگ محافظت کنید. پوست نزدیک به ریشه مو مانند پیشانی، گوش ها، گردن و ... را با یک کرم پوشش دهید. این کار از لکه شدن پوست جلوگیری می کند.

بهترین گزینه ها هنگام انتخاب رنگ مو برای مو های سفید

در صورتی که سفیدی موها شما را اذیت می کند و به دنبال زیبا تر کردن آن ها هستید، می توانید به کمک یکی از رنگ های معرفی شده در ادامه، زیبایی آن ها دو چندان کنید. این رنگ موها شامل موارد زیر هستند:

1) هایلایت های بلوند

2) رنگ با تناژ نقره ای

3) رنگ بلوند یخی

4) رنگ قرمز روشن

5) رنگ قهوه ای گرم

1) هایلایت های بلوند:

اگر به دنبال یک رنگ موی زیبا برای موهای سفید هستید، پیشنهاد می کنیم حتما هایلایت های بلوند را امتحان کنید. سه دلیل مهم این انتخاب عبارت است از:

1) تفاوت بین رنگ های بلوند و نقره ای بسیار ناچیز است، بنابراین تار های خاکستری شما چندان به چشم نمی آیند.

2) هایلایت ها و بیبی لایت ها یک مسیر جدید در موهای سفید شما باز می کنند و به آرایشگر اجازه می دهند تار های خاکستری را هدف قرار داده و به راحتی آن ها را پوشش دهند.

3) هایلایت ها خط مرزی به وجود آمده بین ریشه و ساقه مو را از بین می برند و رنگ سراسری آن را زیبا تر می کنند.

2) رنگ با تناژ نقره ای:

نقره ای یک رنگ مو زیبا برای موهای سفید است زیرا به خوبی می تواند تار های خاکستری را پوشش داده و آن ها را درخشان تر کند. علاوه بر این امروزه رنگ‌ های نقره ‌ای بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. بنابراین شما یکی از جذاب ‌ترین رنگ های سال را انتخاب می ‌کنید. برای رسیدن به یک نتیجه طبیعی و زیبا از آرایشگر خود بخواهید با توجه به الگوی خاکستری مو های شما سایه های نقره ای را با هم ترکیب کند. برای مثال، اگر در شقیقه های خود ترکیبی از رشته‌ های سفید یخی و زغالی دارید، مطابق همان الگو پیش برود.

3) رنگ بلوند یخی:

بلوند یخی یک انتخاب عالی برای موهای خاکستری است که بسیار روشن شده اند و به رنگ سفید یا نقره ای نزدیک تر هستند. بلوند یخی یک رنگ مو زیبا برای موهای سفید است و تضمین می کند ریشه های سرگردان شما کاملا با ساقه مو ها هماهنگ شوند. این سایه برای افرادی که در چهره خود ته رنگ سرد دارند انتخاب مناسبی به شمار می آید. البته رسیدن به یک رنگ جذاب و درخشان ممکن است کمی طول بکشد ولی زمانی که موهایتان برق می زند و ریشه های شما فقط با ذره بین قابل تشخیص هستند، این زمان گذاشتن ارزشش را دارد

4) رنگ قرمز روشن:

این یک افسانه است که موهای قرمز خاکستری نمی شوند. بنابراین حتی با داشتن این تناژ لازم است بعد از بالا رفتن سن به دنبال یک رنگ موی زیبا برای موهای سفید خود باشید. البته آن ها به طور کامل بی رنگ نخواهند شد و احتمالا خیلی کم رنگ تر از دوران جوانی به نظر می رسند. بنابراین اگر می‌ خواهید آن‌ ها را به درخشان‌ ترین و پررنگ‌ ترین حالت خود برگردانید، می ‌توانید از رنگ‌ های ماهگونی یا مسی خنک استفاده کنید.

5) رنگ قهوه ای گرم:

تقریبا حدود 2 درصد از افراد به طور طبیعی موهای بلوند دارند، در حالی که موهای سیاه یا قهوه ای تیره بیش از 75 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهند. این بدان معناست که در اکثریت مردم، انتخاب رنگ‌ های خاکستری تضاد واضحی در برابر رنگ طبیعی موهای آن ها ایجاد می‌ کند، بنابراین در نظر گرفتن یک رنگ قهوه ای گرم برای هماهنگ کردن ریشه و ساقه موها می تواند گزینه مناسبی باشد. انتخاب قهوه ای خاکستری با سایه های سیاه و سرد ممکن است موجب افزایش سن و خسته به نظر رسیدن چهره شود اما یک رنگ مو قهوه ای با تناژ گرم، حتی پوست های تیره را هم جذاب تر می کند و موجب افزایش درخشش آن می شود.

چند وقت یک بار باید موها را رنگ کنیم؟

چالش مهم دیگر بعد از انتخاب یک رنگ موی زیبا برای موهای سفید، مدت زمانی است که باید مجدد آن ها را ترمیم کنیم. در واقع برای تکرار این کار زمان مشخصی نمی توان در نظر گرفت زیرا بستگی به این دارد که مو های شما چقدر رشد می کند و رنگ مو ها بعد از گذشت چه مدت محو می شوند.

اما به طور معمول، شما باید هر 4 یا 5 هفته یک بار برای رنگ ریشه و ترمیم مو ها به آرایشگاه مراجعه کنید. برخی از مو ها زودتر از حد معمول رنگ خود را از دست می دهند در حالی که برخی دیگر در برابر از بین رفتن رنگ مو مقاوم هستند. همین امر در مورد بعضی از رنگ های مو نیز صدق می کند. بعضی از برندها ماندگاری بیشتری دارند. امروزه محصولاتی تولید می شوند که می توانند طول عمر و شادابی رنگ مو را افزایش دهند. با این حال، شما قطعا باید پس از حداکثر 7 یا 8 هفته مجدد این کار را تکرار کنید.

عوامل موثر بر سفید شدن مو

دلایل طبیعی و غیر مستقیم متعددی در سفید شدن موها اثر میکنند که در اینجا به چند علت اساسی آن می پردازیم.

 

1) پیری یا خاکستری شدن رنگ مو چیست؟

موی کودکان متولد شده با برخی از رنگ­ های مو ممکن است به تدریج، همانطور که رشد می­ کنند، تیره ­تر شود. بسیاری از نوزادان دارای موی بلوند، قهوه­ ای روشن یا قرمز این پدیده را تجربه می­ کنند. این اتفاق توسط ژن ­هایی که در طی اوایل دوران کودکی و بلوغ روشن و خاموش می­ شوند؛ می­ افتد.

تغییرات رنگ مو معمولا به صورت طبیعی، همگام با افزایش سن رخ می ­دهد که در نهایت رنگ مو را به خاکستری و سپس سفید تغییر می ­دهد. این فرآیند "خاکستری شدن مو" نامیده می­ شود. خاکستری شدن مو به طور طبیعی در اوایل یا اواسط بیست سالگی در مردان و اواخر بیست سالگی در زنان آغاز می ­شود. بیش از 60% از آمریکایی ­ها در سن 40 سالگی تا حدی موی خاکستری دارند. سنی که در آن، خاکستری شدن آغاز می­ شود؛ تقریبا کاملا بستگی به ژنتیک دارد. گاهی اوقات افراد با موی خاکستری متولد می ­شوند چون آن­ ها این صفت را به ارث می ­برند.

ترتیب سفید شدن موها:

 ترتیبی که طبق آن، خاکستری شدن رخ می ­دهد به این صورت است: موی بینی، موی روی سر، ریش، موی بدن، مژه ­ها. در افراد غیر طاس، به محض اینکه مو به رنگ خاکستری تغییر می­ کند، رشد آن نیز ممکن است سریع تر شود.

تغییر در رنگ مو زمانی رخ می­ دهد که تولید ملانین در ریشه­ ی مو متوقف می­ شود و موهای جدید بدون رنگدانه رشد می­ کنند. سلول­ های بنیادی در پایه­ ی فولیکول ­های مو، ملانوسیت ­ها را تولید می­ کنند، ملانوسیت ­ها سلول ­هایی هستند که رنگدانه را در پوست و مو تولید و ذخیره ­سازی می­ کنند. مرگ سلول­ های بنیادی ملانوسیت موجب آغاز خاکستری شدن می ­شود.

خاکستری شدن مو ممکن است توسط انباشتگی هیدروژن پراکسید و سطوح پایین غیرطبیعی آنزیم کاتالاز، که هیدروژن پراکسید را می ­شکند و تنش اکسیداتیو را در بیمارانی که از ویتیلیگو رنج می ­برند، کاهش می­ دهد، شروع شود. از آنجایی که ویتیلیگو می­ تواند موجب سفید شدن مژه­ ها شود، به نظر می­ رسد که در پیری نیز همان فرآیند در موی روی سر (و هر جای دیگری در بدن) نیز نقش داشته باشد.

اخیرا نشان داده شده است که داروی ضد سرطان ایماتینیب، فرآیند خاکستری شدن مو را معکوس می­ کند. با این حال، این دارو گران است و عوارض جانبی شدید و مرگبار بالقوه ­ای دارد. از این رو برای استفاده برای تغییر رنگ موی فرد عملی نیست. با این وجود، اگر مکانیسم عملکرد ایماتینیب روی سلول­ های بنیادی ملانوسیت را بتوان کشف کرد، این احتمال وجود دارد که یک داروی جایگزین ارزان­ تر و ایمن­ تر را بتوان ساخت. هنوز مشخص نیست که آیا ایماتینیب روی کاتالاز تاثیر دارد یا اینکه اثر معکوس کردن آن روی فرآیند خاکستری شدن به دلیل چیز دیگری است.

2) استرس :

روایت­ ها حاکی از آن هستند که استرس، هم به صورت مزمن و هم به صورت حاد، ممکن است موجب خاکستری شدن زودهنگام موی افراد شود. محققان برای اثبات حرفشان به بازماندگان حوادث، مانند بازماندگان تایتانیک یا سیاستمداران رده بالا مانند بیل کلینتون یا براک اوباما اشاره کرده ­اند. برخی از شواهد وجود دارند که نشان می ­دهند استرس مزمن موجب خاکستری شدن مو پیش از موعد می­ شود؛ اما هیچ ارتباط معینی تایید نشده است. مشخص شده است که هورمون استرس یعنی کورتیزول، در طی زمان در موی انسان انباشته می ­شود اما اینکه آیا این هورمون هیچ اثری روی رنگ مو دارد یا نه، هنوز مشخص نشده است.

3) شرایط پزشکی:

آلبینیسم یک ناهنجاری ژنتیکی است که در آن، رنگدانه­ کم است یا هیچ رنگدانه ­ای در موی انسان، چشم­ ها و پوست دیده نمی ­شود. مو اغلب سفید یا بلوند کم رنگ است. با این حال، موی افراد مبتلا به آلبینیسم می ­تواند قرمز، بلوند تیره ­تر، قهوه ­ای روشن یا به ندرت حتی قهوه ­ای تیره باشد.

ویتیلیگو شامل از دست دادن تکه تکه ­ی رنگ پوست و مو است که ممکن است در نتیجه­ ی یک بیماری خودایمنی ایجاد شود. در یک مطالعه­ ی مقدماتی در سال 2013، محققین انباشتگی تدریجی هیدروژن پراکسید که موجب ایجاد یک کاتالاز کاذب با فعالیت کم می ­شود را درمان کرده ­اند. این مطالعه پوشش رسانه ­ای قابل توجهی را ایجاد کرد و بررسی ­های بیشتر ممکن است منجر به توسعه­ ی یک روش درمانی به غیر از رنگ کردن معمول برای برطرف کردن موی خاکستری شوند.

سوءتغذیه نیز موجب روشن ­تر شدن، باریک ­تر شدن و شکننده ­تر شدن مو می­ شود. موی تیره ممکن است رنگ متمایل به قرمز یا متمایل به بلوند را تغییر دهد که به دلیل کاهش تولید ملانین است. این شرایط با تغذیه­ ی مناسب قابل بازگشت است.

سندرم ورنر و سندرم پرنیشیوس نیز می­ توانند موجب خاکستری شدن زودهنگام موها شوند. در مطالعه­ ی کنترل نشده ­­ای که در سال 2005 انجام شد؛ نشان داده است که افراد 70-50 ساله­ با ابروهای تیره اما موی خاکستری، نسبت به آن­هایی که ابروی خاکستری و موی خاکستری دارند، به احتمال بیشتری مبتلا به دیابت نوع 2 هستند.

4) عوامل مصنوعی:

مطالعه ­ای که در سال 1996 در مجله­ ی پزشکی بریتانیایی چاپ شد؛ نشان داد که استعمال تنباکو ممکن است موجب خاکستری شدن زودهنگام موها شود. افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیر سیگاری، 4 برابر بیشتر خاکستری شدن زودهنگام موها را نشان می ­دهند.

موی خاکستری ممکن است بعد از فرآیندهای التهابی، آلوپسی ناشی از پرتو الکترونی و بعد از شیمی درمانی به طور موقت تیره ­تر شود. در مورد فیزیولوژی خاکستری شدن موی انسان هنوز هم مطالب زیادی وجود دارد که باید یاد گرفته شود.

هیچ رژیم غذایی خاصی، مکمل غذایی، ویتامین یا پروتئینی وجود ندارد که بتواند روند خاکستری شدن مو را آهسته کرده، متوقف کند یا بر روی آن تاثیر بگذارد؛ با این وجود سالهاست که محصولات زیادی برای این منظور در بازار به فروش می­ رسند. با این حال، دانشمندان فرانسوی بیماران مبتلا به لوسمی را با یک داروی ضد سرطان جدید که عوارض جانبی غیر منتظره ­ای داشت؛ درمان کردند: رنگ موی برخی از بیماران به همان رنگ قبل از خاکستری شدن مو بازگشت.

5) تغییر رنگ مو بعد از مرگ:

رنگ موی اجساد دفن شده می ­تواند تغییر کند. مو حاوی مخلوطی از یوملانین قهوه ­ای تیره- زرد و فئوملانین قرمز است. یوملانین نسبت به فئوملانین از نظر شیمیایی ثبات کمتری دارد و در هنگام اکسیداسیون سریع­ تر تجزیه می­ شود. رنگ مو در شرایط سخت سریع ­تر تغییر می­ کند. رنگ مو در شرایط اکسیداسیون خشک (به عنوان مثال در شرایط تدفین در خاک، در شن یا در یخ) آهسته ­تر از شرایط احیاء مرطوب (به عنوان مثال دفن در تابوت ­های چوبی یا گچی) تغییر می­ کند.

جمع بندی

رنگ کردن موهای خاکستری می تواند بسیار چالش برانگیر باشد زیرا هم کمی ضعیف شده اند و هم به شدت در پذیرش رنگ مقاومت می کنند. به همین دلیل انتخاب یک رنگ موی زیبا برای موهای سفید، کار چندان راحتی نیست. اما می توانید با رعایت نکات گفته شده در مقاله پیش رو و یا انتخاب یک آرایشگر متخصص، بهترین گزینه را برای موهای خاکستری خود انتخاب کنید.

مو های خاکستری بیشتر مستعد خشکی و شکنندگی هستند و بافت درشت تری دارند که نفوذ رنگ، به مو را دشوار می کنند. به همین دلیل، رنگ‌ های نیمه دائمی یا بی کیفیت ممکن است پوشش کاملی بر روی آن ها ایجاد نکنند. این رنگ‌ ها به راحتی محو می‌ شوند یا در وهله اول حتی رنگ خاکستری را پوشش نمی‌ دهند اما رنگ‌ های دائمی به عمق مو نفوذ کرده، پوشش بهتری ایجاد می کنند و ماندگاری بیشتری نیز دارند.

 

منبع: mag.mahtateb.
ارسال نظر
ارسال نظر