مانیکور در دوران بارداری؛ ممنوع یا آزاد؟

اگر باردار هستید، احتمالا تا کنون هزار باید و نباید در رابطه با این دوران شنیده اید. اگرچه در مورد برخی عادت ها، باید جانب احتیاط را در این دوران رعایت کرد، اما برای انجام برخی کارها نیز نیازی به هیچ گونه احتیاط و نگرانی نیست.

مانیکور در دوران بارداری؛ ممنوع یا آزاد؟

به گزارش اقتصاد آنلاین، آیا در این دوران هم می توانید مانند قبل ناخن هایتان را لاک بزنید؟ در مورد لاک زدن و مانیکور در بارداری، برخی نکات را باید رعایت کرد که در این مقاله به آنها اشاره می کنیم:

تحقیقات در زمینه بسیاری از اقدامات و عمل های زیبایی در بارداری ناقص است، اما به نظر می رسد که مانیکور ناخن در این دوران خطر و عوارضی ایجاد نمی کند. در واقع، باید گفت این خود عمل مانیکور نیست که مستقیما جنین را در معرض خطر قرار می دهد، بلکه چگونگی انجام این عمل و عدم رعایت برخی نکات بهداشتی است که ممکن است از طریق عفونت ناخن یا پوست، شما را با مشکلاتی مواجه سازد.

خانم های باردار میتونن ناخن هاشونو مانیکور کنن؟

شما چه باردار باشید و چه نباشید، باید اطمینان حاصل کنید که سالن آرایشی که برای مانیکور ناخن انتخاب می کنید، دارای تهویه مناسب است.

همچنین تمام اصول بهداشتی باید در یک سالن آرایش رعایت شوند. اگر وسایلی که در آرایشگاه مورد استفاده قرار می گیرد کاملا استریل و ضد عفونی نباشند، ممکن است دچار عفونت پوست یا ناخن شوید. این قبیل عفونت ها ممکن است بلافاصله خود را نشان دهند و یا روزها و هفته ها طول بکشد تا عوارض آن بروز کند. این مشکلات عبارتند از:

  • عفونت های باکتریایی مثل پارونیشیا (paronychia) یا همان عقربک، ممکن است با تورم، قرمزی یا گرمای اطراف ناخن مانیکور شده یا انگشتان خود را نشان دهد. درمان این نوع عفونت، مصرف آنتی بیوتیک یا تخلیه منطقه آسیب دیده است.
  •  عفونت های قارچی مثل بیماری پای ورزشکاران (athlete's foot) که با زردی ناخن ها و گاهی تاول بر روی انگشتان پا آشکار می شود. درمان قارچ ناخن معمولا به صورت تجویز داروهای خوراکی یا موضعی است.
  • عفونت های ویروسی از جمله زگیل های کف پا که ممکن است در سالن آرایش و یا استخر به آن دچار شوید. نقاط پینه مانندی که در اثر این نوع عفونت بر روی پوست ایجاد می شوند، رنگ های متفاوت دارند. زگیل های کف پا با داروهای موضعی درمان می شوند.

مانیکور در دوران بارداری

بیشتر محصولاتی که برای آرایش ناخن مورد استفاده قرار می گیرند، از جمله لاک یا لاک پاک کن و غیره همگی از ترکیبات آلی فرار(VOCs) تشکیل شده اند. جالب است بدانید که بی بو بودن این محصولات الزاما نشان دهنده بی خطر بودن آنها نیست. برخی از لاک ها بوی بسیار تندی دارند اما کمتر مضر هستند و بالعکس برخی دیگر دارای بوی کم اما مواد شیمیایی قوی می باشند.

زمانی که ناخن های خود را مانیکور یا پدیکور می کنید، ممکن است در معرض موارد زیر قرار بگیرید:

  • تولوئن (Toluene) ماده ای شیمیایی است که در بنزین هم یافت می شود. این ماده می تواند عوارض زیادی از سرگیجه گرفته تا خطراتی برای باروری ایجاد کند.
  • فرمالدهید (Formaldehyde) ماده سرطان زایی است که برای حفظ و نگهداری موارد مرده از آن استفاده می شود. از استنشاق و تماس پوستی با این ماده جدا خودداری کنید.
  • DBP یا دی بوتیل فتالات (Dibutyl phthalate) یک ترکیب شیمیایی بسیار خطرناک است که می تواند باعث ناباروری به خصوص در مردان شود. مصرف این ماده شیمیایی در اروپا ممنوع است و می تواند مشکلاتی برای اندام های داخلی ایجاد کند و سیستم غدد درون ریز را دچار اختلال سازد.

بیشترین خطری که این ماده دارد، استنشاق آن است. با این وجود می تواند از طریق پوست نیز جذب شود یا در برخی موارد به طور تصادفی و اشتباهاً بلعیده شود. خوشبختانه VOC ها یا ترکیبات آلی فرار، در هوا تبخیر می شوند. بنابراین وجود یک سیستم تهویه مناسب، می تواند از خطر پیشگیری کند. می توانید برای اجتناب از قرارگیری در معرض این مواد، از لاک زدن و استفاده از مواد لاک پاک کن در حد امکان خودداری کنید.  

آیا تا به حال شنیده اید که مانیکور یا پدیکور کردن ناخن بتواند فرد را وارد مرحله درد زایمان کند؟ شاید چنین باشد و شاید هم نباشد. ایده ای که در این مورد وجود دارد این است که تحریک کردن نقاط فشار در دست ها و پاها در طول ماساژ، ممکن است باعث ایجاد انقباضاتی گردد.

 شواهد علمی چندانی  وجود ندارد که نشان دهد طب فشاری (روشی مشابه طب سوزنی که به جای سوزن از فشار انگشت ها استفاده می شود) می تواند باعث ایجاد دردهای زایمان گردد. اما برای اطمینان، می توانید از آرایشگر خود بخواهید که  در مانیکور یا پدیکور کردن ناخن در دوران بارداری، این نقاط فشار را کمتر تحریک کند. البته می توانید این مرحله را کلا حذف کرده و فقط ناخن ها را لاک بزنید.

با وجود تمامی مواردی که ذکر شد، باز هم می توانید در طول بارداری مثل قبل به ظاهر خود توجه داشته باشید و اقدامات زیبایی انجام دهید. برای این منظور فقط کافی است نکات زیر را رعایت کنید:

 قبل از اینکه از خدمات یک سالن آرایشی استفاده کنید، می توانید دقت و توجه ویژه ای به تمام امکانات و وسایل سالن داشته باشید.

هرگز خجالت نکشید که در مورد میزان نظافت و رعایت بهداشت در سالن، از آرایشگر خود سوال کنید. نظاوت و استریل کردن لوازم آرایشگاه به روش اتوکلاو، بهترین متد است. از این روش برای نظافت وسایل بیمارستانی هم استفاده می شود.

همچنین می توانید در مورد سیستم تهویه در آرایشگاه نیز سوال کنید. سعی کنید هنگامی که در آرایشگاه هستید، در نزدیکی پنجره یا یا سیستم تهویه هوا بنشینید.

میکروارگانیسم ها یا جانوران کوچک و میکروسکوپی می توانند از طریق تشتی که پاهایتان را برای ماساژ یا  پدیکور در آن قرار می دهید، وارد بدن شوند. بنابراین اگر بر روی پاهایتان اسکار، جای زخم، خراش، نیش حشرات و از این قبیل دارید، بهتر است در آرایشگاه این کار را انجام ندهید.

اگر در خانه هم ناخن هایتان را لاک می زنید، حتما پنجره ای را باز بگذارید تا هوا تهویه شود.

برخی از انواع لاک ها مانند برند های Scotch Naturals، Acquarella،  Honeybee Gardens، Piggy Paint و Suncoat غیر سمی می باشند. می توانید این انواع را جایگزین لاک های سمی کنید.

از آرایشگر خود بخواهید هنگام مانیکور ناخن در دوران بارداری، از تحریک و فشار نقاط خاص (نقاط فشار که در این مقاله پیش تر در مورد آن گفتیم) بر روی دست و پاهایتان خودداری کند.

بیشترین نگرانی که در مورد آرایش و تزیین ناخن در دوران بارداری وجود دارد، مانند مواردی است که در مورد رنگ کردن مو در این دوران گفته می شود. در هر دو این موارد (آرایش های مو و ناخن) با مواد شیمیایی سر و کار دارید. نابراین بهتر است برای انجام این اقدامات زیبایی تا سه ماهه دوم بارداری صبر کنید. برایراهنمایی های بیشتر در این زمینه می توانید از پزشک خود مشورت بگیرید.

در بیشتر موارد، مانیکور یا پدیکور کردن ناخن طی دوران بارداری، خطری در پی ندارد. ممکن است در مورد اقدامات زیبایی و آرایشی یا اقدامات دیگر در این دوران عقاید و نظرات گوناگونی به گوشتان خورده باشد.اما دست آخر این شما و پزشکتان هستید که تصمیم نهایی را می گیرید. اگر پزشک این مجوز را به شما می دهد، سایر گفته ها بی اهمیت است  و حالا فقط وقت این است که تصمیم بگیرید می خواهید موها یا ناخن هایتان را چه رنگی کنید.

 

منبع: سلامت 24
ارسال نظر
ارسال نظر