لباس های کهنه خود را دور نریزید / کارهای خلاقانه با لباس های بی مصرف

پارچه یکی از مواد با ارزش و قابل استفاده برای مصارف مجددی است که وقتی لیستی از انها تهیه شود ، موجب تعجب میشود.. حال میخواهد این پارچه پشمی ،نخی و یا حتی نایلونی باشد.

لباس های کهنه خود را دور نریزید / کارهای خلاقانه با لباس های بی مصرف

چند ایده جذاب برای استفاده از لباس های کهنه

به گزارش اقتصاد آنلاین، هر کدام درجایگاه خود دوباره قابل استفاده است. با اضافه کردن آهار ، استری قابلیت شکل دهی پارچه های رنگی کهنه بیشتر و موفقیت کار شما بالاتر خواهد بود. .بطور مثال پارچه های رنگی نخی کهنه را وقتی اهار زده میشود برای برش و ساختن مدل پروانه رنگی ویا هر شکل تزئینی پارچه ای برای اطاق کودکان مناسب خواهد بود و کارشما را در برش و دوخت راحت تر می کند.با این لباس های کهنه دورریختنی در منزل می توانید کلی کار هنری ابتکاری با ذوق و سلیقه ها متنوع و کارهای زیبا خلق کرد که یکی از این فواید صرفه جویی هزینه وپول خودتان است و لذت از ابتکاری که با هیچ پولی قابل خرید نیست. زیراابتکارهای شما منحصر به فرد است و میتواند فراتر از چهاردیواری منزل شما پرواز نماید. اگر ابتکارات بیشتری باشد چه بسا جنبه کارافرینی و فراگیر ان بسطح اقتصاد و تولید و صادرات نیز رسوخ نماید وبرای خود بازاری نو بگشاید. این دسته ابتکار های هنری در زمینه پارچه های رنگی و هنر بخوبی قادر است در عرصه هنر و مد جهان نیز خودی نشان دهد و بازاری برای خود ایجاد نماید. زیرا با همین اجرهای کوچک است که بناهای عظیم هنر هاخلق شده اند.

طراحی هنری با پارچه های رنگی دورریختنی

لباس های کهنه

بعنوان مثال درست کردن رو میزی ابتکاری چند تکه با طرح های سنتی و یا بشکل مدرن با استفاده از پارچه های رنگی کهنه دور ریختنی با سوراخ های منگنه ای و بشکل برزنتی و درست کردن کیف های پارچه ای رنگی مدل برزنتی به روز

- درست کردن سایه بان های زیبا و رنگی برای حیاط منازل در تابستان ها با پارچه های رنگی دورریختنی

- درست کردن جلد کتاب های نفیس و نمونه ابتکاری با پارچه های مخمل رنگی کهنه و یا نقش دار ، و یا تکه های ملیله دوزی شده لباس های کهنه . از لباس های کهنه مخمل خوش رنگ برای صحافی کتابها و دفتر ها میتوان بخوبی استفاده کرد ، درست کردن جلد کتاب های قدیمی که در حال از بین رفتن است و ساختن جلد کتاب مخمل کار بسیار لذت بخشی است. در واقع صحافی کتابها با پارچه های رنگی و ساده به دوام جلد و جلوه ان میافزاید. یکی دیگر از مصارف پارچه مخمل درست کردن منگوله های رنگی و درست کردن پرده نزئینی منگوله ای است. البته با کامواهای رنگی نیز میتوان منگوله های خوش رنگی درست کرد و با ایجاد سوراخ هایی روی یک تکه پارچه توری سفید این منگوله های رنگی را در ان با نخ و سوزن بشکل ماهرانه دوخته و در ان جا داد. برای دوخت از نخ نامرئی استفاده میشود. یکی از روشهای ساختن پرده تزئینی با منگوله های رنگی استفاده از قیطان های ابریشمی ضخیم بلند با رنگهای سفید یا مشگی است که روی نوار پرده دوخته میشود و منگوله های رنگی روی این ریسمان های ابریشمی با نخ و سوزن نصب می گردد.

- یکی از ساده ترین کارها که بانوان با سلیقه با لباس های کهنه مخمل میکنند ، درست کردن بالش های مخمل زیبا و طرح دار برای مصارف روزانه است که از روی مبل گرفته تا گوشه اطاق کنار پشتی ها مصرف خوبی دارد،، استفاده دیگر درست کردن کیسه مخملی برای وسایل خرد و ریز است که بشکل کیسه ای دوخته میشود و از دو طرف با نوار ابریشمی کشیده میشود. سر این نوارها میتوان از دانه های مروارید درشت و زیبای بدلی استفاده کرد. از طرحهای دیگر استفاده از پارچه های توری خوش رنگ و استفاده از پارچه مخمل در سطح حاشیه و مرکز این کیسه تزئینی است. در قدیم مرسوم بود از کیف هایی بشکل پاکت نامه که از مخمل ساده خوش رنگ بشکل ملیله دوزی شده بعنوان کیف آرایش و سرمه دان به نوعروس ها هدیه داده میشد. مصرف دیگر پارچه مخمل رنگی کهنه برای روکش دادن به جعبه و قوطی های مقوایی بادوام است که برای مصارف خانگی و حتی هدیه بسیار با ارزش است. برای زیباسازی کافی است با مقداری مروارید ریز و درشت زیبا و از صدفهای ریز رنگ امیزی شده نقره ایی و یا طلایی استفاده شود. از این جعبه های زیبا و نفیس میتوان بشکل های زیادی استفاده کرد.

- درست کردن روکش کامپیوتر باپارچه های رنگی دور ریختنی ، درست کردن جامدادی رنگی با پارچه های رنگی کهنه و دور ریختنی برای بچه ها ( لازمه ان آشنایی با کار دوخت و چرخ خیاطی است ، البته با چند دور تمرین کار بسیار ساده و هر کسی از پیر و جوان ، زن و مرد میتواند انرا فراگیرد ) ، دوختن پرده های عجیب و تماشایی با طرح های ابتکاری خودتان برای محیط مختلف منزل و انبار

- درست کردن کیف های مخصوص حمل وسایل که ساده ترین ان به این شکل است که چند تکه پارچه خوش رنگ را بشکل دو تا مربع ساده بریده و باهم دوخته میشود . دو تکه پارچه بشکل نواری بلند را نیز بعنوان دو دسته پارچه ای بلند برای این کیف پارچه ای دوخته و اضافه میشود. این کیف پارچه ای برای حمل و خرید سبزی ، میوه ، نان کاملا مناسب است و چون وزنی ندارد بخوبی میتوانید همیشه ان را به همراه داشته باشید.

- استفاده از کیف پارچه ای برای دانش اموزان و کودکان برای حمل وسایل کار ، حوله ، کفش های ورزشی و غیره در محیط ورزشی و برنامه های اوقات فراغت مساعد است و کار حمل و نقل شان را ساده میکند. فقط کافی است به این کیف های پارچه ای دو تا بند بلند از سمت پشت اضافه شود تا تبدیل به کوله پشتی سبک و شیک و راحت و قابل حمل وسایل برای کودکان شود .

ساختن گلیم برای پاگرد و راهرو با لباس های رنگی دورریختنی در روستاها نوعی بازیاب مثبت بود که هنوز باقی است

یکی از ابتدائی ترین راههای بازیاب لباس کهنه به بهترین شکل در روستاهای ساوه وجود داشته و دارد و ان این است که تمام لباس های کهنه رنگی و غیر قابل مصرف را برداشته و بشکل نوارهای هم اندازه بریده و با ان گلیم رنگی رنگارنگ را که شکل بسیار ساده دارد می بافتند و هنوز هم در گوشه و کنار روستاهای ساوه از این نوع گلیم ها به چشم میخورد. از این گلیم ها در همه بخشهای منزل استفاده می شود. بخصوص در پاگرد ، پادری ، راهرو و غیره بخوبی و بشکل بسیار زیبا با ان پوشانده می شود. و نمایی بسیار طبیعی و هماهنگ زیبایی با محیط و خانه های روستایی دارد .

درست کردن پرده های تزئینی با پارچه های رنگی دورریختنی یا پارچه های لبه قیچی ، دگمه ، منگوله رنگی کاموایی ، تکه های شیشه ای صیقلی ، با نخ ابریشمی و نخ پلاستیکی یا نخ پلاستیکی شیشه ای رنگی مدل رنگین کمانی ، با پوست فندق وگردو طلایی و یا نقره ای یا رنگی.

ساختن پارتیشن ( یا پرده تزئینی رنگی) با لباسهای رنگی کهنه دورریختنی

یکی دیگر از موارد استفاده از لباس های کهنه رنگی در منازل شهری که به زیبایی محیط بسیار اهمیت داده میشود ،ساختن پارتیشن(طنابهای تک تک اویزان شده در کنار هم که یک پرده زیبا را تشکیل میدهد وبرروی یک نوار پرده وصل میشود. ایندست پرده های تزئینی بیشتر برای زیبت محیط و بزرگ تر نشان دادن محیط از ان استفاده میشود .

یک نوع پارتیشن یا پرده تزئینی مدل رنگین کمانی این است که به پارچه فروشی سری زده و مقداری پارچه پرده ای شیشه ای از هر رنگی نیم متر و یا کمتر به تعداد شماره رنگهای رنگین کمان تهیه کنید. بعد هر کدام از این تکه پارچه های شیشه ای یا توری را به اندازه نوارهای چند سانتی متری دلخواه بشکل صاف و یکدست قیچی کنید. این نوارهای توری رنگی را روی نوار پرده ای بترتیبات رنگین کمان روی نوار گرده دوخته و پرده شما اماده است برای تزئین اطاق کودکان میتوان از این پرده رنگین کمانی استفاده کرد. البته در بعضی از بخشهای منزل نیز نسب این پرده رنگین کمانی با نور سازی منظره زیبایی را بوجود میاورد. اگر مایل باشید میتوانید روی این پرده را با سنگهای همرنگ بلوری خوش رنگ تزئین کنید. در اینصورت پرده شما نه تنها زیبا بلکه مثل قطرات باران درخشان نیز خواهد شد.

استفاده دیگر از پرده شیشه ای با چند رنگ در درست کردن صحنه اقیانوس و آب دریاست. . چند تکه پارچه پرده ای شیشه ای یا توری یا شفاف در رنگ آبی روشن و بنقش ملایم و آبی تیره و سبز فیروزه ای مایل به آبی برای درست کردن ایندست پرده های تزئینی لازم است.

نوع ساختن این پرده با گلوله های منگوله ای شکل با کامواهای رنگی است. البته اگر برای درست کردن این منگلوله ها از کرک های رنگی با رنگهای درخشان و روشن استفاده کنید نتیجه بهتری بدست میاورید. یکی از روشهای دیگر استقاده از پشم رنگ کرده با رنگهای گوناگون است که با دست باید حتما نرم و پر پوش شود . از پنبه رنگی با رنگهای گوناگون نیز میتوانیم از این طرحهای رنگی درست کنیم.

 

 

منبع: رویترز
ارسال نظر

 • Sabry
  ۳۱ ۱

  سلام خسته نباشی کاش که عکس چند نمونه ازکارایهاشو می‌داشتی چون اونجوری خیلی بهتر بود

 • زارع
  ۲۳ ۰

  سلااام
  من حتی دکمه هایه لباس رو هم باز نمی کنم تا بتونم ب اینها ک لباس کهنه می خرند بدم بلکه قابل استفاده باشه براون بنده خدایی ک بِش نیازمنده

  • ناشناس
   ۹ ۲

   سلام من خودم با کمک مادر شهید لباس های دست دوم رابراروستا جمع آوری میکنیم ثواب داره

 • صمدی
  ۷ ۱

  با سلام
  پس چرا عکس و آموزش نیست؟

 • ناشناس
  ۹ ۱

  موارد بسیار مفید ومناسب بود اگه عکس داشت خیلی بهتر و کاراتر بود .

 • ناشناس
  ۱۸ ۳

  بهترین کار هنری این است که لباسهای اضافی را به مناطق محروم هدیه کنید ؟

 • ناشناس
  ۷ ۱

  چرااین متن فاقد عکس بود؟!!

 • ناشناس
  ۴ ۰

  جالب بود

 • ناشناس
  ۱۱ ۱

  من لباس کهنه هامو میدم فقیر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام کاش نمونه ایی از کار با لباس کهنه را میذاشتید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  قدیمهاهم اینجورلباسهارابصورت لته فروشی بفروش میرساندندوحالاهم مثل موادضایعاتی کارتن وپلاستیک انهاراکارخانجات ترمیم ودوبرابرفروش برسانند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من لباسهای کهنه رو ب فقرا میدم

 • بهترین راه این که لباس هایی که کوچک میشن بدیم به خانواده های کم در آمد چرا اون ها رو قیچی کنیم
  ۰ ۰

  بهنرین راهش این که به خانواده ها ی کم در آمد بدیم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  به جای این کارا بده یه بنده خدایی کا نیاز داره استفاده کنه لیشتر می ارزه

 • علی
  ۰ ۰

  ای کاش چند نمونه از کارها رو میگذاشتید، توضیح دادن به تنهایی هیچ جزابییتی نداره