اثرات مخربی که آب گرم بر روی مو دارد

مراقبت از مو نیاز به تلاش دارد و فرد باید به کوچکترین جزئیات توجه کند. همه چیز ، از تصمیم گیری درباره محصول مناسب گرفته تا استفاده از دمای مناسب آب ، مهم است.

اثرات مخربی که آب گرم بر روی مو دارد

به دلیلی مهم هرگز موهاتو با آب داغ نشور

بسیاری از مردم ادعا می کنند که آب سرد دمای ایده آل برای شستشوی مو است و از سوی دیگر ، آب گرم ظاهراً برای پاکسازی مو بهتر است. بنابراین بیایید کمی عمیق تر عمل کنیم تا این سردرگمی را یکبار برای همیشه برطرف کنیم.در این مقاله  با ما همراه باشید.

تأثیرات شستشو با آب گرم بر روی مو

۱٫ منافذ را باز کرده و پوست سر را کاملا تمیز میکند

بخار آب گرم مانند سونا عمل می کند و به باز شدن منافذ کمک می کند. منافذ باز پوست سر ، باعث جذب رطوبت و روغن های طبیعی میشود که برای رشد مو مفید است. آب داغ همچنین به از بین بردن هرگونه آلودگی یا چربی اضافی انباشته شده در مو کمک می کند. 

شستن مو

۲٫ می تواند موها را خشک و وز کند

شستشو با آب گرم باعث می شود روغن های ضروری و رطوبت از موهای شما گرفته شود. این نوع شستشو می تواند پوست سر شما را کم آب کرده و موها وز شوند.

اثرات آب سرد بر مو: 

۱٫ رطوبت مو را حفظ می کند

آب سرد رطوبت موها را حفظ می کند و باعث رطوبت پوست سر می شود. همچنین منافذ را می بندد و از ورود آلودگی و چربی بیش از حد به پوست سر جلوگیری می کند. ثابت می شود که منافذ باز بسیار بیشتر از منافذ بسته در برابر آلودگی ، چربی و روغن آسیب پذیر هستند. 

۲٫ وز موها را کاهش می دهد

آب سرد رطوبت را در موهای ما حفظ میکند و اجازه نمی دهد موها خشک شده و از بین بروند. در نتیجه رطوبت اضافی ، موهای شما ، صاف به نظر میرسد .

فواید و عوارض شستن مو با آب سرد

باید بدانید که دمای آب در روند شستن مو در حمام تاثیر فوق العاده بسزایی در سلامت و تقویت مو دارد. آب سرد موهای شما را صاف و درخشان می کند. در حالیکه شست و شوی مداوم با آب داغ چربی مو را بیشتر تحریک می کند.

تفاوت شستشوی مو با آب گرم و آب سرد

آب گرم باعث می‌شود تا خون به سمت پوست حرکت کند، در حالی‌که آب سرد بر خلاف آن را ایجاد می‌کند، یعنی وقتی با آب سرد دوش می‌گیرید، خون برای گرم نگه داشتن اندام‌های بدن، به سمت آن‌ها هجوم می‌برد. این اتفاق گردش خون را افزایش می‌دهد و سموم را از بدن دفع می‌کند. همچنین ضمن تقویت رگ‌ها (شریان‌ها) با ایجاد گردش خون سالم، از بروز فشار خون بالا جلوگیری می‌کند.

عوارض شستن مو با آب گرم یا داغ

شستن مو ها با آب داغ، نه‌تنها باعث می‌شود چربی‌های محافظ موها از بین بروند، بلکه پوست سر را در شرایطی قرار می‌دهد که چربی بیشتری تولید کند. آب داغ می‌تواند به ریشه موها آسیب برساند و در نهایت ریزش موها را بیشتر و بیشتر کند.

از بین رفتن چربی طبیعی پوست، خشکی، خارش و نیاز به روغن ها و کرم های مرطوب کننده در اثر شستن مو ها با اب داغ اتفاق می افتد. شستن مو با آب داغ زبر و خشک شدن موها را به همراه دارد. چروکیدگی و پیری زودرس پوست با شستن مو با آب داغ اتفاق می افتد. در اثر شستن مو با آب گرم شما شاهد آسیب به فولیکول های مو و ریزش موها خواهید بود.

آسیب جدی شانه زدن به موی خیس در حمام

موهای انسان‌ها هیچ وقت شکننده‌تر از آن موقعی نیستند که با H۲O اشباع شده‌اند و کوتیکول محافظت‌کننده از موها در پایین‌ترین سطح اثرگذاری خود قرار دارد. ضمن این‌که شانه کردن یا بورس کشیدن روی موها در حمام، خشک کردن موهای خیس با حوله زبر و با شدت زیاد، از کارهای اشتباهی هستند که به موها آسیب می‌رسانند. در واقع، باید برای شانه کردن موها صبر کنید تا حدود زیادی خشک شوند و برای خشک کردن موها از حوله نرم استفاده کنید و به‌آرامی روی موها بکشید.

فواید شستشوی مو با آب سرد

 • دوش آب سرد سبب کاهش استرس و اضطراب فرد می شود.
 • افزایش سوخت و ساز بدن و بهبود اخلاق و روحیه ی فرد
 • افزایش انرژی، بهبود رفتار و روحیه ی فرد
 • تسکین افسردگی و علائم آن
 • تاثیر زیاد در سلامت مو به خاطر کمتر گره خوردن موها، حفظ رطوبت بیشترو عدم خشکی موها
 • تاثیر زیاد در سلامت پوست به جهت انقباض عروق خونی که سبب بسته شدن
 • منافذ پوست، کاهش قرمزی، تورم پوست و درخشندگی آن می شود.
 • شستشوی مو ها با آب سرد باعث درخشندگی موها می شود
 • پزشکان براین باورند که شستن مو ها با آب سرد موجب درخشانی و براق تر شدن موهامی شود و در نهایت باعث کاهش فعالیت غدد چربی در سطح موها می گردد.

نحوه صحیح استحمام و شستن مو

 • شستن مو ها در هفته به کمک شامپو تنها دو الی سه مرتبه باشد، از شستن بیش
 • از حد موها به دلیل از بین رفتن چربی موها و عدم تحریک آن به تولید چربی بیشتر خودداری کنید.
 • استفاده از یک صابون ملایم و یا شامپو بدن جهت شست و شوی بدن گزینه ی مناسبی
 • خواهد بود که لازم است شستن موها و همچنین لیف کشیدن بدن به آرامی بدون آسیب
 • زدن به پوست و مو با حرکات آرام دست انجام شود.
 • استفاده از ماسک مو بر روی ساقه ی موها به سمت نوک موها باید انجام شود تا نرمی و لطافتموها تامین گردد .
 • در نهایت موها را آبکشی کرده و پس از حمام با استفاده از موس ضد ریزش و ضخیم کننده ،تقویت کننده، حالت دهنده و پرپشت کننده موهای ضعیف و نازک BIOFOL کانادا ، موهای خود را حالت دهید.
 • اگر چه آب سرد فواید بسیاری دارد اما چنانچه فرد قادر به تحمل آب سرد جهت استحمام نیست می تواند با آبی هم دما با بدن (دمای ۳۵ الی ۳۷ درجه) دوش گرفته و در انتها به مدت ۱۰ ثانیه در زیر آب سرد جهت بهره مندی از فواید آن دوش بگیرد.

 

منبع: سلامتی و زیبایی
ارسال نظر