تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
بی توجهی به مواضع سازمان محیط زیست؛

احداث پتروشیمی میانکاله آغاز شد / کسی به مخالفت ها توجه نمی کند

با وجود اینکه بر اساس بند الف ماده ۲ تصویب نامه در خصوص استقرار واحدهای صنعتی در ۳ استان شمالی کشور, استقرار صنایع شیمیایی در این استان‌ها به جز در شهرک‌های صنعتی لوشان و مراوه ممنوع است, شاهد این هستیم که روند احداث این صنایع تسریع پیدا کرده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، در تاریخ ۲۰ اسفند ماه سال گذشته مجتمع پتروشیمی مازنداران در روستای حسین‌آباد شهرستان بهشهر توسط وزیر کشور افتتاح شد. این پروژه که با سرمایه‌گذاری ۸۰ هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی مشغول به کار شده است, در حریم تالاب بین‌المللی میانکاله قرار دارد و به گفته برخی کارشناسان تهدیدی برای این تالاب و تنوع زیستی بی‌مانند آن محسوب می‌شود.

احمد وحیدی وزیر کشور در مراسم کلنگ‌زنی پتروشیمی بهشهر بارها به رعایت اصول زیست محیطی پروژه اشاره کرد و گفت: طبیعت بی‌نظیر مازندران بزرگ‌ترین نعمت است و توافقات زیست محیطی برای پتروشیمی اخذ شده و جای قدردانی است که محیط زیست اولویت اصلی است. در زمینه صنعت، صنعتگران مجوزهای محیط زیستی صنایع سبز پاک و سازگار با محیط‌ را برای فعالیت اخذ کنند و امیدواریم با توجه به اخذ مجوزها و رعایت مسائل محیط زیستی, توفیق خوبی برای ایجاد اشتغال, به دست آید.

با وجود اینکه وزیر کشور بر اخذ پیوست‌های محیط زیستی پروژه پتروشیمی مازندران تأکید داشت اما علی سلاجقه, رییس سازمان حفاظت محیط زیست این ادعا را رد کرد و این پروژه را فاقد مجوزهای زیستی محیطی دانست و گفت: کلنگی که امروز برای آغاز عملیات اجرایی مجتمع پتروشیمی به زمین زده شد از نظر ما با توجه به این‌که پروژه مجوز محیط زیستی ندارد، فاقد اعتبار است. در حالی که مجوز محیط زیستی این طرح گرفته نشده، نماینده محترم از من می‌خواهد که کلنگ‌زنی انجام شود.

رییس سازمان محیط زیست در جلسه‌ای با حضور رییس دیوان محاسبات بار دیگر نیز بر عدم کسب مجوزهای زیست محیطی این پروژه تأکید کرده و اظهار کرده بود: این پروژه به هیچ وجه مجوز زیست محیطی ندارد و ما جلوی آن خواهیم ایستاد و به هیچ کس اجازه نخواهیم داد بدون اخذ مجوز زیست‌محیطی این طرح را اجرا کند.

جدا از مخالفت سازمان محیط زیست, کارشناسان و متخصصان حوزه محیط زیست و توسعه پایدار و مردم منطقه که در روزهای اخیر بارها اعتراض خود را در قابل تجمع‌های مسالمت‌آمیز به گوش مسئولین استان مازندران رساندند, احداث پتروشیمی در میانکاله یک نقص قانونی نیز دارد؛  بر اساس بند الف ماده ۲ تصویب نامه در خصوص استقرار واحدهای صنعتی در  استان‌های گیلان, مازندران و گلستان, (تصویب شده هیئت وزیران به تاریخ ۱۳۸۱/۷/۳) استقرار صنایع شیمیایی در این استان‌ها به جز در شهرک‌های صنعتی لوشان و مراوه ممنوع است.

در ادامه این مصوبه اشاره شده است که ‌" الف - صنایع شیمیایی در صورت دارا بودن فاضلاب صنعتی در فرآیند تولید در این مناطق ممنوع است "؛ از آنجا که صنایع پتروشیمی فرآورده‌های شیمیایی را از مواد خام حاصل از نفت یا گاز طبیعی تولید می‌کند و فرایند تولیدی در این صنایع با تولید فاضلاب همراه است, لذا این مورد پتروشیمی میانکاله را شامل می‌شود.

با وجود عدم کسب مجوزهای سازمان محیط زیست و عدم همخوانی تأسیس پتروشیمی در میانکاله با قوانین رسمی کشور, تصاویری که در ایام تعطیلات نوروز از این منطقه منتشر شده است, نشان از تسریع فرآیند احداث پتروشیمی در منطقه دارد.

پتروشیمی مازندران

پتروشیمی مازندران3

پتروشیمی مازندران4

منبع: تسنیم
این مطلب برایم مفید است
۱ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها