فاطمی امین در دفاع از خود: خودرو قصه پرغصه است / همه ناراضی اند؛ من هم نارضی ام

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که دولت و مجلس انقلابی باید با همدلی و همراهی مشکلات کشور را حل کنند، اظهار کرد: من ضعف‌ها را می‌پذیرم.

فاطمی امین در دفاع از خود: خودرو قصه پرغصه است / همه ناراضی اند؛ من هم نارضی ام

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، سیدرضا فاطمی امین در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) و در جریان بررسی استیضاح خود ضمن قرائت نامه رییس جمهور به نمایندگان اظهار کرد: دولت و مجلس انقلابی باید با همدلی و همراهی و کمک به یکدیگر مشکلات کشور را حل کنند؛ من ضعف‌ها را می‌پذیرم و پاسخ‌هایی دارم.

وی توضیح داد: اول باید بگوییم که ما چه چیزی تحویل گرفته‌ایم در دولت قبل ظرف چهار سال، پنج وزیر و سرپرست در وزارت صمت مدیریت داشتند این نشان می‌دهد که این حوزه پرچالش و پردردسر است. چالش‌های انبوهی که باعث تعدد حضور مدیران در این وزارتخانه شده بود. ما با مشکلات انباشته شده مواجه بودیم که باید برای آن اولویت‌بندی می‌کردیم. اعتراف می‌کنم و قبول دارم که هنوز مسائل وجود دارد، اما ما برای برداشته شدن مشکلات اولویت‌بندی کردیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که خبرهای خوبی دارم، به موضوع خودرو اشاره کرد و گفت: خودرو قصه پرغصه‌ای است من، شما، مردم و رهبری از وضعیت خودرو راضی نیستیم، شما جای من بودید چه می‌کردید؟ دو راه پیش‌رویم بود کنار بایستم و فقط نقض کنم، راه دیگر این‌که زیر بار مسئولیت رفته و موضوع را پیگیری نمایم؛ من مسیر دوم را انتخاب کردم.

فاطمی امین با تاکید بر این‌که باید وضعیت خودروسازی اصلاح شود، ادامه داد: حرکت مناسبی در این مدت شروع شده و ما به دنبال اصلاح روند هستیم، البته که راضی نیستیم و وضعیت را هم قابل دفاع نمی‌دانیم، اما نسبت به سال گذشته بهبود یافته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه تصریح کرد: براساس برنامه ‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان امسال قرار است ثبات در تولید اتفاق بیفتد. سال گذشته سازمان بازرسی در گزارشی اعلام کرد که ۱۷۰ هزار خودرو در پارکینگ خودروسازها به دلیل نداشتن قطعات باقی مانده‌اند. اکنون این عدد به صفر رسیده است، این امر یعنی مدیریت تولید.

وی اضافه کرد: روزانه ۵۰۰۰ خودرو تولید می‌شود که هر خودرو قطعات زیادی می‌خواهد اگر یکی از این قطعات نباشد خودرو در پارکینگ زمین‌گیر می‌شود ما توانستیم مشکل نقدینگی را حل کنیم. ۳۰۰ درصد رشد تولید خودروی کامل، ۴۷ درصد تولید وانت و ۴۵ درصد تولید ون و ۷۸ درصد تولید اتوبوس افزایش یافته است. این یعنی اتفاقات خوبی در این حوزه رقم خورده است.

وی همچنین یادآورشد: در هفته گذشته قرعه‌کشی خودرو در سایپا حذف شد که ان‌شاءالله با تلاش‌های صورت گرفته در بقیه بخش‌ها نیز این اتفاق رقم می‌خورد. امروز خودروسازها به دنبال ارائه قسطی خودرو هستند در حالی که سال گذشته منت می‌گذاشتند. این امر یعنی تولید افزایش یافته است.

وی در ادامه تاکید کرد: بحث بعدی کیفیت خودرو است، ما هم قبول داریم که کیفیت خودرو مطلوب نیست ،اما آیا این مشکل در یکسال قابل حل است؟ اکنون بیش از ۳۰۰ پروژه تعریف شده و اتفاقات خوبی در راه است، اما قبول داریم که هنوز قابل دفاع نیست. در خصوص انحصار نیز سال گذشته سهم خودروسازان به غیر از ایران خودرو و سایپا در تولید هفت درصد بود، اما امسال به ۱۵ درصد افزایش یافته است این امر یعنی کاهش انحصار.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه خاطر نشان کرد: یکی از حرف‌هایی که در جلسه مطرح شد و بنده از آن نمی‌گذرم و باید با پیگیری قضایی ثابت گردد این بود که شرکت بنده با آستان قدس قراردادی بسته است، بنده به صورت حقوقی این موضوع را دنبال می‌کنم و اگر اثبات شود من استعفا می‌دهم در غیر این صورت باید نماینده‌ای که این موضوع را مطرح کرد پاسخگو باشد.

فاطمی امین ادامه داد: همه ما خاطره هفت تپه و هپکو را در ذهن داریم اگر وگذاری ایران خودرو و سایپا نیز به شکل این شرکت‌ها صورت گیرد ما با هزاران هپکو مواجه خواهیم شد. برای این‌که هیچ شائبه‌ای در واگذاری این دو خودروسازی شکل نگیرد ما قیمت‌گذاری را به مرکز کانون وکلای قوه قضاییه سپردیم که شش ماه نیز طول کشید سپس در روزنامه‌ها اطلاع‌رسانی شد و یک مشتری برای ایران خودرو و دو مشتری برای سایپا مراجعه کردند که هر دو به یک منبع باز می‌گشت. ما نتیجه گرفتیم تا روش را تغییر دهیم.

وی ادامه داد: زمانی که بنده تصدی این وزارتخانه را برعهده گرفتم جلوی وزارتخانه تحصن‌های مختلفی داشتیم، اما با اصلاح قواعد اکنون تحصنی وجود ندارد. ۲۰ درصد از معوقات خودروسازان کاهش یافته است، گارانتی خودرو از دو سال به سه سال افزایش یافته است و ۹ محصول جدید در حال طراحی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به آمار ارائه شده از تصادفات جاده‌ای بیان کرد: تصادفات جاده‌ای محصول چندین حوزه است که به وضعیت جاده، کیفیت خودرو، راننده و پلیس باز می‌گردد، بنده مسئولیت بخش مربوط به خودم را می‌پذیرم،  خودم نیز از همین محل آسیب دیده‌ام، اما بنده سلبریتی‌ بازی در نمی‌آورم که فقط انتقاد کنم، بلکه به دنبال راهکار هستم.

وی اضافه کرد: در حوزه معادن نیز ما دچار عقب‌ماندگی جدی در حوزه اکتشاف هستیم. مانند فرد پولداری هستیم که ۱۰۰ هکتار زمین دارد اما نمی‌داند که چه امکاناتی در این زمین وجود دارد. اولین کاری که ما در این حوزه انجام دادیم تمرکز بر شناسایی ذخائر بود ما ۳۲۰ مصوبه در حوزه معادن داشتیم که بعضا با هم متناقض بود و باعث ایجاد رانت می‌شد. ما آنها را باطل کرده و ۸۰ صفحه دستورالعمل ارائه کردیم. یکی از اتفاقات خوبی که در مزایده معادن رخ داده این است که ما صلاحیت فنی را مورد توجه قرار دادیم قبلا هر کسی پول داشت می‌توانست معدن بخرد، اما اکنون شرط صلاحیت فنی را لحاظ کردیم و بدین ترتیب تولید کننده از آنجا که هم سرمایه دارد و هم فن را می‌داند در اولویت قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: در بحث ماشین‌آلات معدنی نیز ما شاهد افزایش تولید هستیم ۵۰۰۰ معدن مجوز بهره‌برداری گرفته و ۱۰ هزار مزایده دیگر نیز صورت می‌گیرد. ما ۳۰۰۰ معدن داشتیم که معلوم نبود اصلا دست چه کسانی است در راستای مبارزه با فساد اکنون این رقم به ۳۰۰ معدن رسیده است. از سوی دیگر ما بر روی شناسایی میزان برداشت از معادن نیز تمرکز کرده و بر این موضوع تاکید داریم که چقدر برداشت از معادن صورت می‌گیرد تا حقوق مردم ضایع نشود.

وی در ادامه با تاکید بر این‌که فولاد یکی از محورهای استیضاح بود بیان کرد: گفته شده که در فولاد انحصار دولت وجود دارد در حالی که واقعیت ندارد. ما ۹۴ واحد فولادی داریم که دولت فقط در یکی از آنها آن هم فولاد مبارکه اصفهان ۱۷ واحد سهم دارد. آیا این انحصار است؟ یکی از افتخارات ما شفافیت در این حوزه است. در شش ماهه اول امسال ۴۲ درصد بیشتر فولاد در بورس کالا عرضه شده است. سنگ آهن نیز ۴۰۰ درصد بیشتر در بورس کالا عرضه شده است، بورس کالا یکی از شفاف‌ترین راه‌ها برای معاملات است اینها همه به معنای مدیریت است ما توانستیم قیمت فولاد را مدیریت کنیم و امسال قیمت فولاد در ترکیه ۵۰ درصد بالاتر از ایران بود.

فاطمی امین در ادامه گفت: بازار یک مفهوم گسترده است و ما باید ببینیم چقدر از آن در دست وزارت صنعت، معدن و تجارت است. کالاهایی مانند لبنیات، گوشت، برنج و تخم مرغ به وزارت صمت باز نمی‌گردد. خوشبختانه وزارت صنعت، معدن و تجارت در مدیریت کالاهایی که زیرمجموعه خود بوده توانسته اتفاقات خوبی رقم بزند. بنده در شهریورماه سال ۱۴۰۰ گفتم که قیمت سیمان گران است و باید کاهش یابد عده‌ای به من خورده گرفتند که در ایران زندگی نمی‌کنند اما اکنون قیمت سیمان به ۵۰ هزار تومان رسیده است و در بورس کالا با ۳۵ هزار تومان عرضه می‌شود.

وی افزود: در خصوص تراکتور امسال ۵۰ درصد تولید نسبت به قبل افزایش یافته است و این منجر شده تا قیمت برخی تراکتورها ۱۰۰ میلیون تومان کاهش یابد. این به معنای تنظیم بازار است، بازار با تولید تنظیم می‌شود، نه با بگیر و ببند. در بحث مبارزه با قاچاق نیز امروز بیش از ۸۰ هزار کالا شناسه گرفته است و هفت میلیارد کد رهگیری صادر شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در حوزه لوازم یدکی خودرو با ۳۰ درصد تخلف و قاچاق داشتیم امسال بیش از ۲۳۰۰ میلیون کد رهگیری برای لوازم یدکی خودرو صادر شده است. ۵۰۸۰ فروشگاه به سامانه‌ای متصل شدند که کاملا تعداد ورود کالا به آن و تعداد فروش‌شان مشخص است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: دوبار شایعه کردند که آقای فاطمی امین برادر خانم خود را در جاه‌های مختلف به کار گرفته است یکبار گفتند در فولاد مبارکه گذاشته است و یکبار گفتند در سازمان بورس به کار گرفته است در حالی که من اصلا برادر خانم ندارم و ایشان را در تصادف جاده‌ای از دست داده‌ام. رییس جمهور اسطوره مبارزه با فساد است مگر می‌شود در دولت ایشان فساد باشد قطعا بنده اولین نفر در برخورد با فساد گام برخواهم داشت.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از محورهای استیضاح بحث تولید است، گفت: اگر تولید رشد کند بقیه مسائل قابل حل خواهد بود. براساس آمارهای ارائه شده رشد اقتصادی کشور در ابتدای امسال ۳.۸ بوده و بخش صنعت ۵.۱ درصد رشد داشته است.

وی در ادامه اظهار کرد: تولید فولاد نیز رشد ۱۰ درصدی را تجربه کرده است ۵.۸ درصد رشد سرمایه‌ گذاری را داشته‌ایم این یعنی فعالان اقتصادی نسبت به آینده کشور امیدوار شده‌اند. ۶۰۰۰ هکتار به مساحت شهرک‌های صنعتی اضافه شده است بنده به عنوان مسئول رصد اشتغال در کشور عرض می‌کنم که وزارت صمت رتبه یک اشتغالزایی را کسب کرده است و ۱۶۰ هزار اشتغال ایجاد کرده است. در بحث شرکت‌های بورسی تولید کننده نیز شاهد رشد هستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در فرصت اول از خود دفاع کرد و بخشی از وقت خود را در اختیار نمایندگان مخالف استیضاح قرار داد، وی مجددا پس از اظهار مطالب نمایندگان موافق استیضاح وزیر ، فرصت دفاع از خود را دارد.

فاطمی امین: مجلس و دولت انقلابی باید امروز همراهی خود را نشان دهند

سیدرضا فاطمی امین در جریان جلسه علنی امروز مجلس و بررسی استیضاح خود در بخش دوم صحبت‌هایش تصریح کرد: استیضاح حق نمایندگان است و همه ما باید به مردم پاسخگو باشیم. جلسه استیضاح فرصتی است تا سوالات مطرح شده و بنده به آنها پاسخ دهم. چندین نکته مطرح شد که بنده باید به آنها اشاره کنم. ما به ۱۰ میلیون تن ورق در سال نیاز داریم که ۸ میلیون تن آن در داخل تولید می‌شود و مابقی باید وارد شود. بنده باید پاسخگوی قیمت‌ها در دوره مسئولیت خود باشم. بنده از شهریور ۱۴۰۰ مسئولیت به عهده گرفتم و در این بازه زمانی پاسخگو هستم. امروز قیمت سیمان نصف شهریور ۱۴۰۰ است. درج قیمت تولیدکننده و قیمت مصرف کننده بر روی کالاها طرحی بود که معاون اول رئیس جمهور بر آن تاکید داشت و ما آن را اجرا کرده و موثر واقع شد.

وی در ادامه اظهار کرد: همانطور که اشاره کردم رشد و توسعه شهرک‌های صنعتی از دیگر دستاوردهای بنده است. بنده در خصوص ایجاد شهرک‌ها مصوبه صادر نمی‌کنم بلکه این بر عهده دولت است اما همانطور که گفتم این اقدام خوب صورت گرفته و ۶۰۰۰ هکتار به زمین شهرک‌های صنعتی افزوده شده است. اکثر صحبت‌های آقای سیاهکلی به نفع بنده بود. در حوزه مس ما دچار عقب ماندگی هستیم. اکنون ۲۸۰ هزار تن تولید داریم که با برنامه ریزی‌های صورت گرفته به یک میلیون تن خواهد رسید. اینکه امروز قیمت یک تن فولاد ۱۵ میلیون و یک تن مس ۲۰۰ میلیون است باید مدیران قبلی پاسخگو باشند که چرا به حوزه مس توجه نداشته‌اند.

وزیر صمت در ادامه تصریح کرد: در خصوص آمار و اطلاعاتی که درباره سامانه‌ها اظهار شد: بنده جلسه‌ای با نمایندگان مجلس داشتم ما به دنبال راه اندازی سامانه پایشی در حوزه صنعت هستیم که ۲۰۰۰ شاخص را به هم متصل می‌کند و اطلاعات بخش‌های مختلف از طریق این سامانه در اختیار ما قرار می‌گیرد. این کار بزرگ مدیریت صنعت کشور را پیشرفته خواهد کرد. کارهای بزرگی در حوزه صنعت اتفاق افتاده و این اشکال ماست که نتوانستیم آن را به درستی منتقل کنیم. بنده تاکید می‌کنم که مجلس انقلابی و دولت انقلابی امروز باید همراهی خود را نشان دهند. ما در سال جاری دو اقدام بزرگ را در حوزه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام دادیم. یکی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نهاده‌های دامی بود که اجرایی شد و دیگری در بحث تعرفه کالاهای وارداتی بود که کمتر شنیده شد. تا سال گذشته اگر کالایی ۱۰۰ دلار قیمت داشت ۱۰ دلار تعرفه وارداتی بود که ضربدر دلار ۴۲۰۰ تومانی می‌شد اما امسال این ۱۰ دلار ضربدر دلار ۲۶ هزار تومانی شد. یعنی پنج الی شش برابر این تعرفه افزایش پیدا کرد. این مدیریت صحیح بود که باعث شد این گام مشکل اساسی در صنعت ایجاد نکند. یکسان سازی نرخ ارز در واردات بدون کمترین هزینه‌ای اجرایی شد و این یک کار بزرگ است.

وی در ادامه تاکید کرد: از سوی دیگر در بخش تامین مالی تولید ما شاهد رشد هستیم. تولید متاثر از سه مولفه بازار، سرمایه در گردش و مواد اولیه است. بنده ۳ شهریور ۱۴۰۰ از مجلس رای اعتماد گرفتم و ۸ صبح ۴ شهریور در خصوص سیمان و فولاد اقدام کردم. در آن زمان فولاد سهمیه بندی بود و شاهد دو نرخی بودن و ایجاد رانت بودیم. امروز اینگونه نیست. مواد اولیه در اختیار تولید کنندگان است، گفته می‌شود قیمت فولاد در سطح جهانی پایین آمده است. آیا قیمت دلار بالا نرفته است؟ قیمت میلگرد در فروردین امسال در ترکیه ۵۰ درصد بالاتر از ایران و در امارات ۳۰ درصد بالاتر از ایران بود. اگر مدیریت نمی‌شد آیا نمی‌توانستند آن را به خارج از مرزها برده و با چندین برابر بفروشند؟.

وی افزود: گفته می‌شود که حجم صادرات کاهش پیدا کرده است. مگر صادرات را کیلویی می‌سنجند، اگر حجم واردات کاهش یافته و از نظر ارزش دلاری بالا رفته است یعنی ما کالای ارزشمندتری صادر می‌کنیم و این یعنی موفقیت. نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد صادرات رشد داشته است. ما ۴۸.۵ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشتیم و تنها ۳.۵ میلیارد دلار با صادرات نفتی فاصله داریم. با اقدامات صورت گرفته روز به روز تراز ارزی کشور از وابستگی به نفت جدا می‌شود. این نتیجه ایجاد ۲۱ مرکز تجاری در خارج از کشور است. در این حوزه اتفاق بزرگی رخ داده است. در زمینه پیمان اوراسیا گام‌های اساسی در حال برداشتن است. در یک سال گذشته ۹ دوره مذاکره انجام شده است. به زودی با پیوستن به این پیمان رقبای ما از ما عقب خواهند ماند. ۸۰۰ میلیارد دلار حجم تجارت اعضای این پیمان است. در پیمان شانگهای نیز اتفاق بزرگی رخ داد اما فرصت نشد آن را باز کنیم. کشورهای عضو شانگهای ۴۰ درصد جمعیت دنیا را دارند.

فاطمی امین در ادامه اظهار کرد: روزانه ۵ میلیون تراکنش در سامانه جامع تجارت در حال انجام است و کل سیستم تجارت در کشور در حال شفاف شدن است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه احیای واحدهای نیمه فعال طی سال گذشته گفت: طی یک سال گذشته ۲۰۰۰ واحد فعال شدند که از نتایج و ثمرات تولید و اشتغال است.

وزیر صمت با بیان اینکه سه کار ابتکاری خلاقانه و مهم در دولت در زمینه تامین مالی آغاز شده است عنوان کرد: یکی از این اقدامات تامین مالی زنجیره‌ای است؛ با این روش حداقل ۴۰ درصد بهره‌وری صنایع افزایش پیدا می‌کند. طی چند ماه قبل ۳۰ هزار میلیارد تومان به این روش تامین مالی انجام شده است که کار مشترک وزارت صمت و اقتصاد و بانک مرکزی است.

فاطمی امین با تاکید بر اینکه از داخل وزارتخانه غافل نشده‌ایم، گفت: اگر می‌گوییم اقتصاد باید دانش بنیان باید در وهله اول خود وزارتخانه دانش‌بنیان باشد؛ تا به امروز ۲۵ نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها فرصت مطالعاتی خود را در وزارت صمت آغاز کرده‌اند که این تعداد به ۱۰۰ نفر خواهد رسید. همچنین آواز بین مدیران کل و معاونین وزارتخانه ۱۹ نفر دارای مدرک دکتری و ۵۶ نفر دارای مدرک فوق لیسانس هستند و وزارتخانه کاملاً برای کار گسترده و دانش‌بنیان حرفه‌ای شده است.

وی عنوان کرد: تمرکز ما در وزارت صمت بر اصلاح ساختارها بوده است و از نتایج این سیاست نیز اتفاقات خوبی است که در حوزه اشتغال و تورم افتاده است. بر اساس آمار مرکز آمار در حوزه کالاهای صنعتی کاملا روندها رو به کاهش است و با کاهش جدی تورم مواجه هستیم.

وزیر صمت با بیان اینکه «با یک ناترازی در اشتغال، ارزش افزوده و توزیع سرمایه گذاری مواجهیم که همه در حال برطرف شدن است» عنوان کرد: در وزارت صمت از سال قبل فراتر از حوزه متر خودمان احداث ۱۴ هزار مگاوات نیروگاه را آغاز کردیم چراکه صنعت به این موضوع نیاز دارد.

فاطمی امین همچنین با تاکید بر اینکه در حوزه مس با یک غفلت تاریخی مواجهیم، گفت: ما یک درصد جمعیت دنیا اما ۷ درصد ذخایر مس دنیا را داریم؛ این درحالیست که سودآوری مس بیش از ۱۰۰ درصد است؛ ما بر این غفلت متمرکز شده ‌ایم و با توفیق الهی در این زمینه ۳۴ پروژه تعریف شده که تا ۶ سال آینده ظرفیت تولید مس از ۲۸۰ هزار تن به یک میلیون تن افزایش یابد.

وی گفت: در حوزه خودرو گفته شد که ما ۹۰ هزار خودرو را نگه داشته‌ایم که گران فروشی کنیم درحالی که اگر اینچنین بود سازمان بازرسی گزارش آن را ارایه می‌داد.

وزیر صمت با بیان اینکه «در حوزه خودرو اتفاقات بزرگی در حال انجام است»، اظهار کرد: به عنوان وزیر کاملاً دغدغه‌های مردم، رهبری و نمایندگان را قبول دارم و خودم هم دغدغه‌مند هستم اما اتفاقاتی در حال رخ دادن است و تولید به روال افتاده و سرمایه گذاری در حال انحام است و کیفیت در حال ارتقاست و پروژه‌های متعددی در این حوزه در حال اجراست.

فاطمی امین ادامه داد: کارهایی را آغاز کردیم و در میانه راه قرار داریم و بیش از ۱۰۰ پروژه تعریف شده است که تک تک آنها در درحال رصد است. امیدوارم با اجرای این پروژه‌ها بسیاری از مسائل کشور در بخش صنعت، معدن و تجارت برطرف شود.

وی گفت: افتخار ما است که فرصت پیدا کردیم که در عصر جمهوری اسلامی ایران زندگی می‌کنیم و تحت رهبری رهبر حکیم و فرزانه قرار داریم و رهنمودهای ایشان را به عنوان سرباز پیگیری می‌کنیم و ان شاءالله تا روزی که توفیق داشته باشیم و اعتماد نمایندگان وجود داشته باشد کار را ادامه خواهیم داد.

وزیر صمت در پایان با تاکید بر اینکه ما هم از این مردم هستیم و دولت مردمی، دولت رفاه نیست و در کف میدان است، اظهار کرد: من جلسات متعددی با مردم داشته‌ام؛ در یک سال قبل از ۱۵۰ واحد تولیدی بازدید کردم و بیش از ۶۰ جلسه هم اندیشی با  تشکل‌ها گذاشتم؛ ما در برج عاج ننشسته‌ایم بلکه در کف میدان هستیم و امیدواریم اعتماد و کمک نمایندگان مجلس، ضعف‌های ما را پوشش دهد؛ ما این ضعف را می‌پذیریم اما با اطمینان می‌گویم که ما در کار کم نگذشته‌ایم.

منبع: ايسنا
ارسال نظر