کد خبر 550962

رییس کمیسیون انرژی مجلس خبر داد؛

اعلام فهرست نهایی وزرای کابینه دولت سیزدهم در روز یک شنبه

رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: اعضای کابینه هنوز نهایی نشده و فهرست نهایی وزرای کابینه دولت سیزدهم احتمالا روز یکشنبه اعلام می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صدا و سیما، فریدون حسنوند با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: بنا بر اصل ۱۲۱ قانون اساسی، رییس جمهور منتخب باید پس از تنفیذ حکمش در مجلس حاضر شود و در حضور رییس قوه قضائیه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی سوگند یاد کند.
وی ادامه داد: از آنجایی که در قانون اساسی مقرر شده است در صورتی که شرایط رییس جمهور منتخب در طول دوران ریاست جمهوری اش سلب شود، مجلس و دیوان عالی کشور می‌توانند رییس جمهور را از سمتش عزل کند، به همین علت، این سوگند در حضور مجلس و رییس قوه قضائیه یاد می‌شود.
 حسنوند افزود: به نظر می‌رسد مسیر دولت آقای رییسی، معقول و منطقی و با رعایت تعامل و استقلال قواست.
رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: تا کنون به طور غیررسمی، جلسه مشترکی بین رؤسا و اعضای کمیسیون‌های تخصصی با حضور آقای رییسی برگزار و درباره اولویت‌های کمیسیون‌ها بحث شد.

 فریدون حسنوند گفت: هر کمیسیون اولویت‌های خود را در حوزه‌های تخصصی اعلام کرد و آقای رییسی نیز درباره آن مسائل اظهار نظر‌هایی داشت؛ اولویت‌ها به صورت مکتوب به رییس جمهور تحویل داده شد تا با تشکیل کمیته مشترک، پیگیری شود.
وی افزود: به صورت غیر رسمی تقریباً برخی از رؤسای کمیسیون‌ها در جریان گزینه‌های احتمالی کابینه پیشنهادی دولت هستند، اما کابینه هنوز نهایی نشده است؛ زیرا با توجه به تأکیدی که مقام معظم رهبری داشتند در ابتدا قرار بود پنجشنبه همزمان با مراسم تحلیف اعضای کابینه معرفی شوند، اما ظاهراً به علت این که هنوز در مورد برخی از آن‌ها توافق نشده است به نظر می‌رسد یکشنبه این کار انجام شود.

اعلام آمدگی ۸۱ کشور برای حضور در مراسم تحلیف 

نائب رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: تا امروز ۸۱ کشور برای حضور در مراسم تحلیف ریاست جمهوری کشورمان، اعلام آمادگی کردند که از این تعداد، ۵۲ کشور در قالب هیات و ۲۹ کشور در حد سفیر در این مراسم شرکت می‌کنند.
 عبدالرضا مصری درباره جزئیات مراسم تحلیف ریاست جمهوری افزود: بر اساس قانون اساسی پس از انجام مراسم تنفیذ توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی، مراسم تحلیف در مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.
وی ادامه داد: به رغم شرایط سخت کرونایی حاکم بر داخل و خارج از کشور، استقبالی که دوست داران جمهوری اسلامی در خارج از ایران داشتند خوب بود و فکر نمی‌کردیم به این گستردگی باشد.
 مصری افزود: به همین علت، تدارکات لازم برای استقبال تا زمان بدرقه، توسط مجلس انجام شده است.
نائب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تاکنون در مجموع ۱۹۵ نفر از کشور‌های مختلف برای شرکت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری کشورمان​ اعلام آمادگی کردند، گفت: از این تعداد ۱۹ کشور رییس مجلس و نائب رییس مجلس آن‌ها در این مراسم شرکت می‌کنند.
 عبدالرضا مصری ادامه داد: ۹ کشور رییس جمهور یا معاونین رییس جمهور, ۱۲ کشور در وزیر و یا معاون وزیر، برخی از کشور‌ها نیز به صورت ترکیبی یعنی رییس مجلس به همراه معاون وزیر خارجه در این مراسم حضور دارند.
وی افزود: تمهیداتی هم از نظر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی کرونا در محل برگزاری بر اساس استاندارد‌های ستاد ملی مقابله با کرونا اندیشیده شده است به همین علت مجبور شدیم از مهمانان داخلی نسبت به دوره‌های قبل، ​ کمتر دعوت کنیم.
 مصری با اشاره به اینکه مراسم بر اساس قانون اساسی برگزار می‌شود، اضافه کرد: مراسم با سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز، سپس قرائت قرآن کریم، سخنرانی رییس مجلس و رییس قوه قضاییه و پس از آن مراسم تحلیف و سوگند رییس جمهور انجام می‌شود و بعد از آن آقای رییسی رییس جمهور سخنرانی خواهند داشت و نطق پایانی را نیز رییس مجلس انجام می‌دهد.
 مصری افزود: برای رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی کرونایی، همه این برنامه‌ها در مدت زمان محدود و فشرده انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر