کد خبر 511893

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس مطرح کرد؛

کاهش ۴۰درصدی کسری بودجه دولت/ قیمت بنزین در بودجه۱۴۰۰ افزایش نداشت

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: ۴۰درصد کسری تراز عملیاتی بودجه۱۴۰۰ با افزایش درآمد‌های پایدار برای دولت جبران شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صداوسیما، رحیم زارع در برنامه تیتر امشب افزود: در بررسی بودجه برای جبران کسری تراز عملیاتی آن، بدون فشار بیشتر به مردم و بالابردن نرخ تورم، ۴۰ درصد کسری بودجه دولت را با بالا بردن درآمد‌های مالیاتی و پایدار رفع کردیم.

وی با بیان اینکه لایحه در ابتدا با ۳۱۷ هزار میلیارد پیشنهاد شد تاکید کرد: ما این رقم را به ۴۱۷ رسانده ایم و این موضوع را با حذف معافیت مالیاتی از مواردی که مغفول مانده بود شامل انتشارات کمک درسی و موسسات کنکوری، هنرمندان، خانه و ماشین‌های لوکس و مواردی که اخذ مالیات از آن‌ها قانونی بود و پیش از این هم اخذ نمی‌شد محقق کردیم.

سخنگوی کمیسیون تلفیق با اظهار امیدواری از همدلی دولت و مجلس گفت: با بررسی‌هایی، سهم نفت و اوراق را در درآمد‌های دولت کم کردیم تا به دولت کمک و بدهی‌های آن برای آینده کمتر شود.

زارع با اشاره به اینکه در بررسی بودجه ۱۴۰۰ با برخی اقدامات تلاش کردیم از رشد نقدینگی جلوگیری کنیم افزود: بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان سپرده قرض الحسنه جاری و پس انداز در خزانه موجود است که حدود یک پنجم آن در تسهیلات وام ازدواج و اشتغال به کار گرفته شده است.

وی گفت: همچنین ۳۶۰ هزار میلیارد تومان نیز برای ساخت مسکن طبق تبصره ۱۸ در نظر گرفته شد که ۴۰۰ هزار واحد در روستا‌ها و شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت و ۸۰۰ هزار واحد در شهر‌ها و کلانشهر‌ها ساخته می‌شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق ادامه داد:، اما رییس کل بانک مرکزی، این رقم تخصیص یافته را "پول پرقدرت" می‌داند؛ البته ما منکر تصویب کردن پول پرقدرت در بودجه ۱۴۰۰ نیستیم، اما پول پرقدرت در جایی مضر است که موجب رکود شود، در حالی که این پول همراه با رونق اقتصادی، اشتفال و به تبع آن بهبود معیشت مردم خواهد بود.
رحیم زارع در ادامه در خصوص نحوه افزایش حقوق‌ها در بودجه ۱۴۰۰ هم توضیحاتی داد.

محمدرضا دشتی‌اردکانی عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس دیگر میهمان برنامه نیز با اراز خرسندی از شفافیت کامل لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: سال آینده را سال خوبی برای طراز عملیاتی بودجه می‌دانم.
وی در ادامه اعلام کرد: قیمت بنزین و گازوئیل در بودجه ۱۴۰۰ افزایش نداشته است

حجم ویدیو: 3.76M | مدت زمان ویدیو: 00:01:14
بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ابراهیم
  ۰ ۰

  سلام
  اگر دولت در سال ۱۴۰۰ کسری بودجه ۴۰ درصدی دارد، چه معنایی دارد که حقوق هیاب علمی دانشگاه ها را افزایش بدهد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  باسلام باز چه کلکی تو کارشون هست که هر وقت صحبت از اضافه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی میشه کمبود هست ولی اضافه حقوق برای لشگری وکشوری این موضوع پیش نمیاد بسته دیگه تورو خدا کم دروغ بگین کم سر ماها شیره بمالین کم از پول ما استفاده غلط بکنینخجالتم خوب چیز یه