کد خبر 510264

عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد؛

رای بالای نمایندگان به طرح متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی/ متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۰اجرایی می‌شود

به باور انور حبیب زاده بوکانی، اکثر نمایندگان مجلس معتقدند هرچه سریعتر باید روند اجرایی متناسب سازی حقوق بازنشستگان طی شود، منتها این افزایشها باید به گونه ای برنامه ریزی و اجرا شود که کوچکترین تبعاتی در شاخص های کلان اقتصادی کشور ایجاد نکنند.

اقتصادآنلاین مهدی بیک؛ به نظر می رسد نحوه تامین ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی که در بند (و) تبصره (۲) لایحه بودجه برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفته شده، به یکی از مهمترین چالش های میان دولت و مجلس بدل شده است. طرحی ذیل عنوان همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی که ابتدا دولت در قالب یک تَک تقنینی از آن بهره برد تا طرح توزیع اقلام اساسی مصوب نمایندگان را به حاشیه براند و امروز با پاتَک نمایندگان از دسترس دولتی ها، خارج می شود تا با شکل و شمایلی تازه با عنوان « متناسب سازی حقوق بازنشستگان» در مسیر عملیاتی شدن قرار بگیرد.

در واقع مجلس نه با ابعاد گوناگون این افزایش پرداختی ها مخالف است و نه قصد دارد خود را در مقابل مطالبات به حق بازنشستگان تامین اجتماعی قرار دهد. تنها کاری که به نظر می رسد مجلس در حال انجام آن است، گرفتن ابتکار عمل از دست دولت و زدن مهر مجلس بر طرحی است که عملیاتی ساختن آن، محبوبیت فراوانی را برای تدوین کنندگان آن در پی خواهد داشت.

در جلسه روز گذشته مجلس، زمانی که نوبخت ناگهان، فریاد سر می دهد که «نمایندگان حقوق بازنشستگان را کاهش ندهند،» قالیباف با اعتماد به نفس، خطاب به رییس سازمان برنامه و بودجه می گوید که «مجلس با این طرح مخالفتی ندارد و تنها قصد دارد جلوی ارتکاب رفتارهای خلاف قانون دولت را سد کند.» در این میان باید دید، سرانجام طرحی که چشمان منتظر دامنه وسیعی از بازنشستگان به نحوه عملیاتی شدن آن دوخته شده در میان این فراز و فرودها چه سرنوشتی پیدا می کند؟

در همین خصوص نماینده مردم بوکان در مجلس با اشاره به حمایت اکثریت نمایندگان از افزایش پرداختی بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: یکی از دغدغه های جدی مجلس یازدهم از ابتدای تشکیل، مرتبط با بحث متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی است. دولت از ابتدای سال دریافتی حقوق بازنشستگان کشوری را افزایش داد اما، روند این افزایش ها برای بازنشستگان تامین اجتماعی متناسب با سایر بازنشستگان انجام نشد. فاصله معنادار پرداختی های بازنشستگان کشوری و لشگری با بازنشستگان تامین اجتماعی، شکاف عمیقی میان پرداختی های این دو گروه ایجاد کرد که باعث بروز اعتراضات فراوانی از سوی بازنشستگان تامین اجتماعی شد. این در حالی است که از ابتدای اجرای طرح باید به گونه ای عمل می شد که چنین شکافی میان پرداختی ها ایجاد نشود. 

حبیب زاده در ادامه با اشاره به مشکلات بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: واقع آن است که اقشار بازنشسته کشور به خصوص بازنشستگان تامین اجتماعی از شریف ترین افراد این کشور هستند که سالهای جوانی خود را صرف خدمت رسانی به کشور کرده اند، برای پیشرفت کشور قدم برداشته اند و چرخ های تولید و اقتصاد کشور را به حرکت درآورده اند. آمارهای مستند هم حاکی از آن است که به دلیل مشاغل سختی که این بازنشستگان داشته اند، اغلب با بیماری ها و دشواری های فراوانی روبه رو هستند. در شرایطی که هزینه های زندگی در کشورمان افزایش قابل توجهی پیدا کرده، عدم تناسب دریافتی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با سایر بازنشستگان، نوعی احساس تبعیض را ایجاد کرده که باید هرچه سریعتر برطرف شود.

عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین یادآور شد: دولت از ابتدای سال۹۹ حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری را حدود ۵۰درصد افزایش داد، اما میزان پرداختی حقوق به بازنشستگان تامین اجتماعی را که در زمره قشر کارگر و گروه های کمتر برخوردار جامعه هستند، بین ۱۵ تا ۱۸درصد افزایش داد. این در حالی است که امروز فرزندان بازنشستگان تامین اجتماعی به سن ازدواج و بلوغ رسیده اند. بسیاری از این بازنشستگان، عروس، داماد و نوه دارند. طبیعی است که فرزندان این اقشار توقع کمک از خانواده خود دارند. اما مبلغی که به عنوان حقوق و مزایا به حساب بازنشستگان تامین اجتماعی واریز می شود، حتی برای گذران معیشت عادی این اقشار نیز کافی نیست. 

جلوگیری از تبعات منفی اجرای طرح چگونه انجام خواهد شد؟

او در پاسخ به این پرسش خبرنگار اقتصادآنلاین که مجلس چگونه قصد دارد به اعتراضات و مطالبات بازنشستگان تامین اجتماعی در این زمینه پاسخ دهد؟ گفت: طبیعی است که این وضعیت نامتوازن و احساس تبعیض باعث بروز اعتراض میان بازنشستگان خواهد شد. برای مواجهه با این وضعیت ، ضروری است نمایندگان به گونه ای برنامه ریزی کنند که هم روند متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی دنبال شود، هم اجرای این ایده، تبعات منفی در بخش های مختلف اقتصادی از جمله تورم، رشد نقدینگی، توسعه پایه پولی و...نداشته باشد. این رویکردی است که مجلس به دنبال تحقق آن است تا هم تبعیض میان پرداختی گروه های مختلف بازنشستگی از میان برود و هم تکانه های مخرب اقتصادی پس از اجرای این متناسب سازی ایجاد نشود. 

 حبیب زاده در ادامه گفت: دولت به این منظور در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ حدود ۹۰هزار میلیارد تومان را در نظر گرفته بود که نمایندگان این رقم را به ۱۵۰هزار میلیارد تومان افزایش دادند. افزایش رقمی که بیانگر توجه ویژه مجلس به مطالبات این قشر است. اما نکته ای که در این میان توسط برخی نمایندگان مطرح می شود آن است که نحوه افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی باید به صورتی عملیاتی شود که تبعات منفی بر روی شاخص های اصلی اقتصاد کشور نداشته باشد. بنابراین نحوه جبران این شکاف پرداختی میان دو گروه از بازنشستگان باید با مورد توجه قرار دادن همه جوانب بررسی و اجرایی شود تا مشکلات قبلی و تکانه های تورمی برای اقتصاد و معیشت ایجاد نشود. 

نماینده مردم بوکان در مجلس گفت: برای این منظور جدای از پیشنهادات دولت در بودجه۱۴۰۰، نمایندگان مجلس نیز طرحی را در دستور کار قرار داده اند تا روند متناسب سازی حقوق بازنشستگان مبتنی بر منطق اقتصادی و بدون تبعات مخرب دنبال شود. این طرح به زودی در صحن مطرح خواهد شد و نقشه راه این متناسب سازی مشخص خواهد شد و انشاالله با رای بالای نمایندگان و تایید شورای نگهبان اجرایی خواهد شد. بدون تردید در سال جدید این متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی عملیاتی خواهد شد و نمایندگان به این ضرورت رای خواهند داد. 

حبیب زاده در پایان خاطرنشان کرد: در واقع روشی که نمایندگان در جریان این طرح پیگیری می کنند آن است که موضوع متناسب سازی، بدون هیجانات کاذب و رویکردهای تبلیغاتی و متناسب با واقعیات اقتصادی و معیشتی کشور اجرا شود. اغلب نمایندگان معتقدند که هرچه سریعتر باید روند متناسب سازی حقوق بازنشستگان عملیاتی شود، منتها این افزایش ها باید به گونه ای برنامه ریزی شود که کوچکترین تبعاتی در شاخص های کلان اقتصادی کشور ایجاد نکنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • بازنشسته تامین اجتماعی
  ۱۳ ۳

  موقعی که همسانسازی برای کشوری ولشکری انجام شدهیچگونه تکانه تورمی پیش نیامد حالاکه بحث ازهمسانسازی برای تامین اجتماعیه همه ازاحتمال تورم صحبت میکنند !!!

 • ناشناس
  ۶ ۲

  حق وحقوق ما رو بدین خودتون تقسیم کنین به ما بدین تورم ایجادمیشه واقعا خجالت اوره شماها چقدر عمروعاص هستین

 • مستمری بگیر
  ۶ ۲

  انچه من خواندم متوجه شدم که تمام نمایندگان ازمشکلات ما اگاهی دارند مثلا بنده که راننده اتوبوسرانی بودم بعلت بیماری ارکارافتاده کلی شدم وهم اکنون فرزندانم به سنی رسیده انداز دخترم نوه دارم وپسرم که سی سال سن دارد ارزو میکنم دامادش کنم ولی میگویم باچی خداکند وعدها درست وراست حسینی باشد هرچه که ماتوضیح دادیم دراین مدت نمایندگان بهترازما میدانند ماتنها قشزی هستیم غیرازخدا صدایمان به جای نمیرسد چون سن کهولت ودردهای گوناگون همه زندگی را ازما سلب کرده امان ازبی درامدی

 • ناشناس
  ۵ ۲

  ببینیم و تعریف کنیم امیدواریم مجلس در این موضوع پیروز و سر بلند شود

 • میرغلامعلی خشکنابی
  ۴ ۳

  با سلام خسته نباشید ۱۵۰۰۰۰۰۰۰ریال عیدی ومبلغ
  ۲۳۵۰۰۰۰۰۰ریال شما بفرمایید داماد دارم عرووس
  دارم و نوه سه پسری دارم سه ومیلیون وهشتصد
  چه بکنم کلاه خودتان غازییه بکنید به کجا بخور
  دارو خودم زنم وبیماری خودم وووووووشما بفرمایید

 • منیره
  ۲ ۳

  چرا حرفی از مستمری بگیران تامین اجتماعی حرفی در میان نیست ما با کمترین حقوق به
  سختی روزگار میگزرونیم

 • سید منصور اسدی ازتهران
  ۳ ۳

  سلام شب بخیر سپاسگزارم از لطف شما نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی استاد بهتر نبود امسال انجام میشد تا باحقوق ماهیانه فروردین دریافت میکردیم

 • علیرضااسدی
  ۴ ۲

  ایاافزایش حقوق بازنشستگان کشوری ولشکری صدمه ای به اقتصاد کشور واردکردیانکرد که برای افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی میگوییدبه اقتصادکشورصدمه میزندچرااینقدرتبعیض قایل میشوید
  به داد.این مظلومان برسید

 • ناشناس
  ۲ ۲

  میشه بجای حرف زدن تکراری فقط عمل کنین ؟!
  خودتون ببینید می‌تونید با ۲۳۰۰هم کرایه خونه بدید هم خرج های سرسام آور هم قسط و.....

 • ناشناس
  ۳ ۱

  چه طور شد که هر تکانه اقتصادی ریشه در متناسب سازی تامین اجتماعی داره

 • ناشناس
  ۳ ۲

  چرا زورتون میاد حقه بازنشسته رو بدید دنبال راهی میکردید که بگید فعلا متناسب سازی بضرر مملکته تا فک کنیم ببینیم چکار باید بکنید ما هفت کفنم پوسوندیم

 • ناشناس
  ۲ ۰

  جنگ زرگریه بین کارمندها
  بالاخره نجومی بیگران باز هم افزایش
  کارمند دولت خوشبخت
  کارمند دون پایه چند برابر کارگر!!!
  یکی مگس میپراند و ده میلیون ت حقوق و یکی جان میدهد و یک میلیون ت حقوق!
  چند سال ترمز افزایش حقوق کارمندان نجومی بگیر کشیده شود

 • اصغر اسدی زیدابادی
  ۲ ۱

  این چه فرمایشی است دولت که دلسوز بازنشستگان تامین اجتماعی نبوده چون خودشان بازنشسته کشوری می‌شوند یا ایادیشان یا افراد دولت‌های سابق بهر حال افراد با نفوذی هستند که کمک کردند طرح کشوری ها خوب انجام شود البته اگر ضابطه ای بود اولا باید مسئولین ذیربط محاکمه می‌شدند اما تجربه ثابت کرده هر چه انجام شده برگشت ناپذیر هم شده اما حالا که مجلس شده مدعی مدافع حقوق تامین اجتماعی می‌گویند یه جوری اقدام بکنیم که اقتصاد به هم نریزد چطور وقتی دولت این کار را می‌کرد نظارت شما نبود؟ حالا همه یادشان آمده

 • نسترن
  ۰ ۲

  خاک توسر نماینده ای که هنوز اطلاع نداره ! حقوق همسان سازی نشده بلکه متناسب سازی شده بعدهم اول سال نبوده ازنیمه دوم سال حقوق بازنشستگان کشوری متناسب شده باهمسان سازی شاغلان خیلی فاصله داره نماینده ک از هیچی خبر نداری خودتا رسوا کردی!!!!

 • ناشناس
  ۱ ۲

  چرا کارمندان همسان سازی واقعی ولی تامین اجتماعی وعده پوچ سر خرمن ۱۴۰۰ داده دروغگو یان دشمن اصلی خداوند هستند

 • بازنشسته تامین اجتماعی
  ۱ ۱

  با سلام و خسته نباشید به شما سروران گرامی لطفا به فریاد باز نشسته های تامین اجتماعی برسید به خدا با این حقوق نمی شود زندگی کرد فقط منتظریم تا کی بمیریم و از این همه بی عدالتی راحت بشیم لطفا لطفا پیگیری نمایید ممنون ممنون ممنون ممنون میشم اختلاف حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با لشگری و کشوری بین سه میلیون تا شش میلیون تومان شده لطفا به فریاد باز نشسته های تامین اجتماعی برسید ❤️ ❤️ ❤️ ❤️

 • ناشناس
  ۱ ۰

  چطور وقتی برا کشوریا لشگری که بهد ها خو تون بازنشسته همون صندوق هستید به اقتصاد کشور لطمه نخورد حالا که ما تامین اجتمایهای بدخت اگه زیاد بشه همه چیز گران میشد بخدا ما تامینیها خیلی بی کسیم و بدبخت

 • علی
  ۰ ۱


  حالا چرابا افزایش چندر غاز به حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری همه از جمله مجلسیان آنجایشون سوخته چرا از شکاف فاحش حقوق شاغلین با بازنشستگان کسی حرفی نمی زنه حقوق یک بازنشسته کشوری با مدرک فوق لیسانس و۳۳سال سابقه نزدیک به ۶میلیون خیلیه واقعا برای مجلسیان متاسفم

 • حسین فرضعلیزاده
  ۰ ۱

  من بازنشسته فرهنگی هستم یعنی معلم بودم با مدرک لیسانی وجانباز با۲۰درصد نمایندگان می فرمایند ۴۷ الی ۵۰ درصد افزایش دادند ولی دروغ محض ۳۰ درصد افزایش دادند مخواهید با این تبلیغ نمایندگان خود نمایی کنند واین دو گروه بازنشسته را به جان هم بیندازند وار قانونی شدن همسانسازی و تصویب آن در مجلس سواستفاده کنند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چطور زمانی که حقوق بازنشستگان دولتی دو سه برابر شد کسی به فکر تورم و گرانی نبود در صورتیکه همان گرانی رو هم بر دوش ما بازنشستگان تامین اجتماعی بود و کمر ما رو شکسته ولی حالا بفکر تورم افتادید؟

 • م محمدجوی
  ۰ ۰

  سلام خدا خیرتون بده؛؛واقعا ماتم داشتیم امسال عید به بچها چی بگیم واقعا نمیدونم چی بگم بازم ممنون

 • احمددهاسی
  ۰ ۰

  باسلام تکلیف این شش ماه افزایش حقوقی که به بازنشستگان کشوری ولشکری پرداخت شده و به ما تامین اجتماعی ها پرداخت نشد چه میشود بطور متوسط به هر نفر مستمری بگیر دو میلیون تومان ضربدر شش ماه یعنی نفری حداقل دوازده میلیون تومان که ضربدر سه ونیم میلیون مستمری بگیر بکنید مبلغ میشود چهل ودو هزارمیلیارد تومان ایا دست کردن تو جیب مستمری بگیر سزاوار است این مبلغ فوق حق الناس مستمری بگیران بدبخت تامین اجتماعی است از مجلس محترم درخواست رسیدگی داریم