کد خبر 487969

رییس مجلس؛

نظام مالیاتی کشور نیازمند اصلاحات اساسی است/ توفیق اجباری حذف نفت از بودجه را به فرصت تبدیل کنیم

نشست رییس مجلس با وزیر اقتصاد و رییس سازمان امور مالیاتی و با حضور تعدادی از اعضای کمیسیون اقتصادی برگزار شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی در نشستی با وزیر اقتصاد و امور دارایی، رییس سازمان امور مالیاتی و اعضای کمیسیون اقتصادی ضمن تاکید بر اینکه نظام مالیاتی کشور نیازمند اصلاحات اساسی است، گفت: این اصلاحات مقدمه همه اصلاحات دیگر اقتصادی در کشور است زیرا نظام مالیاتی عادلانه، نظامی است که به نسبت بهره‌مندی افراد و بصورت هوشمند از آنها مالیات گرفته شود.

قالیباف اظهار کرد: در کشور و طی این ایام که توفیق اجباری حذف نفت از بودجه را پیش رو داریم، می توانیم این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم، تلاش در راه برقراری نظام عادلانه مالیاتی یک جهاد بزرگ است و کسانی که با این نیت و تلاش صادقانه در این سازمان فعالیت می کنند؛ کارشان شایسته تقدیر است.

وی با بیان اینکه در این موقعیت و شرایط خاص که کشور علاوه بر تحریم، درگیر بیماری کروناست، باید مراقب مودیان خوش حساب بود، افزود: در عین حال باید قدردان زحمات ممیزان مالیاتی هم باشیم که با وجدان کاری و تلاش بی وقفه در جهت تامین منابع پایدار کشور تلاش می‌کنند. البته تعداد معدودی از افراد متخلف در هر سازمانی وجود دارد که وجود آنها فعالیت صادقانه دیگران را زیر سوال نمی‌برد و باید محکم و قاطع با آنها برخورد شود.

رییس مجلس با اشاره به اینکه همه ما به ضرورت هوشمند سازی کامل نظام مالیاتی اعتقاد داریم، بیان کرد: باید مانند همه دنیا به سمت حذف ممیز محوری حرکت کنیم. براساس قوانین برنامه در گذشته، این موضوع تکلیف سازمان امور مالیاتی بوده و باید در این زمینه گزارش دقیقی ارایه شود که این تکالیف چه میزان تاکنون اجرایی شده است و مجلس هم باید به کمک دولت بیاید و بن بست ها را برای تحقق این هدف باز کند.

همچنین در این جلسه محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس هم گزارشی از فعالیت های این کمیسیون در تعامل با نمایندگان دولت ارایه کرد و گفت: طرح های مهم PIT ،CGT ، VAT و حکمرانی ریال در کمیسیون اقتصادی در حال بررسی است و به زودی جهت تصویب نهایی به صحن ارایه می‌شود.

در این جلسه وزیر امور اقتصاد و دارایی نیز از آمادگی این وزارتخانه برای انجام اصلاحات اساسی در حوزه نظام مالیاتی به ویژه اجرایی کردن قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان خبر داد.

پارسا رییس سازمان امور مالیاتی هم گزارشی از اقدامات این سازمان در جهت تکالیف قانونی و درصد اعلام وصولی سازمان در سال جاری و در مقایسه با سال‌های گذشته ارایه و بر اجرای طرح کامل و جامع نظام مالیاتی تاکید کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • مهدی
    ۱ ۰

    سلام آقای قالیباف قانون دست شما است دولت مجری است بزرگترین ضربه را مالیات بر ارزش افزوده به تولید و کسب وکار وارد کرده یکی دیگر موقع مالیات ستانی درآمد سرمایه بخش خصوصی و تعاونیها و اصناف در نظر گرفته نمیشود