کد خبر 330773

حذف ۴صفر از پول ملی تأثیری در کاهش تورم ندارد

عضو کمیسیون اقتصادی گفت: حذف ۴ صفر از پول ملی تأثیری در تورم و رشد اقتصادی ندارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمد حسن‌نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اخبار منتشر شده مبنی بر حذف 4 صفر از واحد پول ملی، اظهار داشت: حذف 4 صفر اقدام خوبی است زیرا در حال حاضر هم مردم در خرید و فروش‌های روزانه خود از واژه تومان استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه حذف 4 صفر از پول ملی باعث می‌شود که پول زبانی با پول واقعی یکسان شود، افزود: علاوه بر این، حذف 4 صفر باعث می‌شود که محاسبات روزانه مردم در بانک‌ها و ادارات هم راحت‌تر انجام شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه حذف صفر از پول ملی بر غرور ملی اثر مثبت دارد زیرا مردم به این نتیجه می‌رسند که پول کشور بی‌ارزش نیست، ادامه داد: برای مثال در حال حاضر هر یک دلار معادل 10 هزار تومان است که با حذف 4 صفر هر یک دلار معادل یک تومان می‌شود که در افزایش غرور ملی مؤثر است.

حسن‌نژاد با بیان اینکه حذف 4 صفر از پول ملی در برخی کشورها هم انجام شده، تصریح کرد: حذف صفر ترکیه و آلمان به صورت موفقیت‌آمیز انجام شده و تجربه موفقی بوده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: حذف صفر از پول ملی هیچ تأثیر مثبت و منفی در تورم و رشد اقتصادی کشور ندارد.

نماینده مردم مرند در مجلس با بیان اینکه برخی از کارشناسان معتقدند حذف صفر به دلیل چاپ اسکناس جدید هزینه‌بر است، گفت: این اقدام هیچ هزینه‌ای ندارد، زیرا هر سال بخشی از اسکناس‌ها به دلیل مصرف از رده خارج می‌شود که به مرور با چاپ اسکناس جدید و حذف صفر از آنها می‌توان اسکناس‌های جدید را جایگزین اسکناس‌های فعلی کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر