کد خبر 324331

رییس جمهور در صحن مجلس:

تا بانک‌ها سالم نشوند، اقتصاد سالم نمی‌شود/ طبق دستورات مقام معظم رهبری اصلاحاتی در بودجه لحاظ کردیم

رئیس جمهور هدف تحریم های ضد ایرانی آمریکا را تاثیرگذاری بر توسعه کشور و رفاه مردم دانست و با تاکید بر اینکه بدون تردید، واشنگتن به هدف نخواهد رسید، اظهارداشت: بودجه ۱۳۹۸ کل کشور ، متناسب با تحریمهای ظالمانه آمریکا تنظیم شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین، حسن روحانی در نشست علنی امروز (سه شنبه 4 دی ماه) مجلس شورای اسلامی ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام و همچنین تبریک به مناسبت میلاد حضرت عیسی مسیح به مسیحیان جهان گفت: خداوند بزرگ را سپاسگزارم که این توفیق همانند سال های گذشته نصیب بنده و همکاران بنده در هیات دولت شد که در موعد قانونی لایحه بودجه سال 98 را تقدیم مجلس محترم نمایم.

رئیس جمهوری کشورمان تصریح کرد: لایحه بودجه سال 98 در شرایطی تقدیم مجلس محترم می شود که از اواخر سال گذشته کشور ما با شرایط فشار و تحریم ظالمانه آمریکا مواجه بود. دی ماه امسال به امید خدا، ماهی پربرکت برای مردم خواهد بود و همچنین ماه بهمن که چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است، پیش رو خواهیم داشت.

وی ادامه داد: در دی ماه سال گذشته کشور با مشکلاتی مواجه شد که این حوادث آمریکا را بر این داشت که می تواند توسط این حوادث عزم ملت ایران را نابود کند و قدمی مهم برای عقب نشینی ایران بردارد که این خیالی خام و واهی برای آنها بود.

روحانی با بیان اینکه هدف اصلی آمریکا از توطئه‌ها و فشارهای مستقیم بر ملت ایران و همچنین بر مردم منطقه و شرکت‌های تجاری و اقتصادی، به زانو درآوردن نظام پرقدرت جمهوری اسلامی ایران است، افزود: آمریکایی‌ها مانع بزرگ خود را در این منطقه حساس ایران سرافراز و قدرتمند می‌بینند و هرگاه که ما در پیشرفت‌های داخلی توانستیم حرکت بزرگی به وجود بیاوریم آنها سد راه شدند و پیش‌روی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفتند.

آمریکایی‌ها از توانمندی جمهوری اسلامی ایران هراس دارند

وی با یادآوری اینکه آنها از توانمندی جمهوری اسلامی ایران هراس دارند، اضافه کرد: بی‌تردید آمریکا به هدف خود نخواهد رسید و ایران سرافرازتر، قدرتمندتر و همچنین مردم ایران با استقامت و هوشیاری بیشتر در برابر توطئه‌ها خواهند ایستاد. بی‌تردید تحریم‌ها و فشارها بر زندگی مردم ، رشد و توسعه کشور تأثیر خواهد گذاشت.

روحانی با یادآوری اینکه از سال 92 و با شروع کار دولت تدبیر و امید دولت و مجلس و همچنین ملت و دولت با هم تصمیمی گرفتند که از تورم فزاینده جلوگیری و تورم متعادل و تک رقمی شود، گفت: همچنین اشتغال را به نقطه نسبتاً مطلوب برسانیم اما این اهداف که با همکاری هم به دست آوردیم برای دشمنان ما به ویژه آمریکا قابل تحمل نبود.

وی ادامه داد: در سال 96 یعنی پایان دولت یازدهم به تورم تک رقمی دست یافتیم و همچنین به رشد 3.7 در سال 96 نائل آمدیم و افزون بر این 790 هزار اشتغال خالص در کشور به وجود آوردیم. رشد سرمایه‌گذاری ما نیز از منفی 17.4به مثبت 3.4 رسید و این نشان می‌دهد که تمام شاخص‌های ما مثبت شده و ما به سمت اهداف خود با انتخاب مسیر درست حرکت می‌کردیم.

رئیس جمهور تأکید کرد: آمریکایی‌ها در این میان توطئه‌ و نقشه شوم خود را برای تحریم ملت ایران به اجرا درآوردند و در اوایل امسال یعنی سال 97 با التهاباتی ابتدا در بازار ارز و سپس در بازار کالا و علی‌القاعده در سایر بازارها مواجه شدیم.

برخی به دنبال ناامید کردن مردم نسبت به آینده نظام و کشور بودند

وی ادامه داد: آنچه آمریکا در سال 97 مد نظر داشت دو مسئله بود؛ نخست ناامیدی مردم نسبت به آینده نظام و کشور و دوم القاء ناکارآمدی نظام، که مردم تصور کنند دولت بر اوضاع کشور مسلط نیست و به تعبیر برخی از سایت‌ها و روزنامه‌هایی که متأسفانه گاهی تعبیراتی نادرست یا ناپسند داشتند و عنوان شد که دولت، کشور را رها کرده و کشور از کنترل خارج شده و حتی برخی در آن دوران از ابرتورم در اقتصاد سخن گفتند.

رئیس جمهور افزود: حتی برخی عنوان می‌کردند ایران به زودی ونزوئلا خواهد شد و تلاش کردند مردم را ناامید و دولت را ناکارآمد معرفی کنند البته ممکن است این افراد هدف سوء نداشته باشند اما دوستانی که در زمان سختی حرف دشمن را تکرار می‌کنند متأسفانه آثاری منفی برای نظام و کشور به دنبال خواهد داشت.

روحانی ادامه داد: کشوری که در مسیر توسعه حرکت می‌کرد و تورم را مهار و تک رقمی و همچنین اشتغال را به سمت نقطه مطلوب سوق و رشد سرمایه‌گذاری را نیز به سمت مثبت هدایت و در بسیاری از زمینه‌ها به خودکفایی رسیده بود و در شرایط سخت آب و هوایی توانستیم از مسئله بحران آب آشامیدنی عبور کنیم.

وی با همه مشکلات توانستیم 9.6 هزار مگاوات در برق کشور افزوده کنیم و از 70 هزار مگاوات به 80 هزار مگاوات رسیدیم و در دولت دوازدهم نیز 12 هزار مگاوات دیگر تا پایان دولت به مدار اضافه می‌شود.

رئیس جمهور تأکید کرد: این دولت مقتدر، این مجلس هوشمند، این قوه قضائیه همراه و این نیروهای مسلح جان بر کف در کنار هدایت‌ها و ارشادات مقام معظم رهبری مسیر توسعه و اقتدار را در بخش اقتصادی بین‌المللی و منطقه ای طی خواهند کرد.

هیچکس نمی تواند بگوید که تحریم بر اقتصاد کشور و زندگی مردم تاثیر منفی نمی گذارد/هیچ شخصی هم نمی تواند بگوید که آمریکا به اهداف خود در تحریم ها دست خواهد یافت

روحانی با تشریح شرایطی که در ماه های اولیه سال 97 کشور را دچار التهابات کرد، افزود: در این شرایط تحریم ها توانست بر بازار ارز به صورت عملی و روانی تاثیر بگذارد، البته مردم ما شاید تمام ریزه کاری ها را ندانند و باید عنوان کرد که در ابتدای سال جاری در یک مقطع در شرایطی قرار گرفتیم که ذخیره اسکناس ارزی کشور تقریباً صفر بود و این التهابات در بازار ایجاد شد که دولت برای آرام کردن بازار ناچار شد تصمیماتی ولو سخت و شاید به عنوان اولویت سوم اتخاذ کرده و عملیاتی کند تا بتواند کشور را از التهابات نجات دهد.

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه در یک مقطع با کشورهایی که مبادلات ارزی و بانکی داشتیم، دچار مشکل شدیم، تصریح کرد: هیچکس نمی تواند بگوید که تحریم بر اقتصاد کشور و زندگی مردم تاثیر منفی نمی گذارد، اما هیچ شخصی هم نمی تواند بگوید که آمریکا به اهداف خود در تحریم ها دست خواهد یافت، چرا که حتما این کشور به اهداف خود دست نیافته و شکست خواهد خورد.

وی ادامه داد: تحریم مشکلاتی برای زندگی مردم به وجود آورده که باید تلاش شود با همکاری یکدیگر این مشکلات را کاهش داد و مجلس، دولت و نظام جمهوری اسلامی قادر خواهند بود مشکلات را کاهش داده و جلوی التهابات را گرفته و شرایط کشور را مناسب کنند.

روحانی با بیان اینکه عامل دوم در ایجاد التهابات ابتدای سال جاری ساختارهای ناسالم اقتصادی در کشور بود، بیان کرد: از دهه های قبل و بعد از انقلاب، این ساختارهای نامناسب پیش روی کشور است و این ساختارها می تواند مشکلات بزرگی برای کشور ایجاد کند که در شرایط تحریم بروز و ظهورش بیشتر می شود.

تخمین درآمد نفتی کشور در بودجه سال 98 که تقدیم مجلس می شود، 142 هزار میلیارد تومان است

وی با اشاره به اینکه  اگر ساختار اقتصادی کشور ساختار سالمی بود می توانستیم سال گذشته و امسال ادعا کنیم که بودجه بدون نفت داشته باشیم، افزود: تخمین درآمد نفتی کشور در بودجه سال 98 که تقدیم مجلس می شود، 142 هزار میلیارد تومان است.

رئیس هیات دولت با طرح سوالی مبنی بر اینکه چه میزان به صندوق های بازنشستگی کمک می شود، ادامه داد: اگر صندوق های بازنشستگی کشور سالم بود، آیا این میزان به آنها کمک می شد؟

وی تاکید کرد: در حال حاضر به نیروهای مسلح دو حقوق پرداخت می شود، نخست حقوق شاغلان و دوم حقوق بازنشستگان که تمام حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح نیز در بودجه سالانه ذکر و درج می شود.

روحانی با بیان اینکه در بودجه سال 98 از 110 هزار میلیارد تومان بخش رفاهی بودجه 81 هزار میلیارد تومان به بخش صندوق ها مربوط می شود، افزود: چه زمانی باید صندوق ها را در مسیر صحیح قرار دهیم؟ و تا چه زمانی بودجه صندوق ها باید از بودجه سالیانه تامین شود؟ این همه سرمایه گذاری برای صندوق ها چه بود؟

وی با بیان اینکه در یک مقطع صندوق های بازنشستگی به قدری پول و ذخیره داشتند که در زمان جنگ از صندوق ها کمک گرفته می شد، تصریح کرد: در مقطع کنونی صندوق ها درآمد لازم را برای پرداخت حقوق بازنشستگان ندارند.

رئیس کابینه دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه تامین اجتماعی امروز باید روی پای خود می ایستاد، گفت: تعداد زیادی بنگاه اقتصادی به نام شستا وجود دارد که باید پرسید درآمد آن چه میزان است؟ البته باید گفت بنگاه های شستا بیشتر زیان ده هستند.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی کشور تقویت نشده است، افزود: اگر بخش خصوصی کشور فعال بود و بازار اقتصادی روی دوش آن قرار داشت، امروز تاثیر تحریم ها روی کشور به مراتب کمتر از میزان کنونی بود و اگر بار بودجه روی نفت قرار نداشت، حتما تاثیر تحریم ها کمتر می شد.

روحانی ادامه داد: ناسالم بودن اقتصاد، ساختار اقتصادی و ساختار بودجه، شرایط کنونی را برای کشور رقم زده است.

وی با اشاره به اینکه موسسات غیرمجاز مشکلات زیادی برای کشور ایجاد کرده و مردم، خانواده ها، سپرده گذاران و دولت را با مشکل مواجه کرد، تاکید کرد: امروز از هر زمان دیگری تلاش برای اصلاح بانک ها بیشتر شده است و در جلسات شورای عالی هماهنگی قوای سه گانه که به دستور رهبر معظم انقلاب تشکیل شد، یکی از مباحث مورد بررسی که بیشترین وقت آن را گرفته موضوع بانکی است.

تا زمانی که نظام بانکی کشور سالم نشود، اقتصاد سالم نمی شود

روحانی با بیان اینکه تا زمانی که نظام بانکی کشور سالم نشود، اقتصاد سالم نمی شود، افزود: ما در بحث مالیات با مشکلاتی مواجهیم و اگر معافیت های مالیاتی توسط رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام شود، مشخص می شود که کدام بنگاه ها از پرداخت مالیات معاف هستند و مردم باید به صورت شفاف این موارد را بدانند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه سوداگران و دلالان بیشترین سود را دریافت کرده و کمترین مالیات را پرداخت می کنند، ادامه داد: در شرایط کنونی نباید میزان مالیات دریافتی از بنگاه های تولیدی را افزایش داد، بلکه باید پایه های مالیاتی را گسترش داد که این پایه باید شامل حال همه شود و هر کس درآمد بیشتری دارد، مالیات بیشتری پرداخت کند.

وی  بیان کرد: 153 هزار میلیارد تومان از بودجه سال آینده توسط بخش مالیاتی و عوارض گمرکی تامین می شود.  

نظام بودجه ریزی کشور باید اصلاح شود

روحانی در ادامه با بیان اینکه شرایط های ساختاری اقتصاد ما از جمله بودجه ریزی یکی از مشکلات بود، اظهار داشت: در بودجه خیلی حرکت های مخفی داریم که اینها باید آشکار شود و بودجه شفاف باشد و هیچ راهی برای نجات از فساد و رانت جز شفافیت وجود ندارد و بزرگ ترین اقدامی که دولت دوازدهم باید انجام دهد و احتمالا شما هم با آن موافق باشید دولت الکترونیک است لذا تا دولت الکترونیک تکمیل نشود و همه داده های اطلاعاتی در یک جا جمع نشود و مردم از شرایط کشور به صورت کامل مطلع نباشند باز هم دچار فساد و رانت می شویم.

مردم بعد از انتشار بودجه درباره آن صحبت کرده و نقد کنند

وی در ادامه نقد مفصل مردم نسبت به بودجه سال گذشته را نقطه مثبتی برای بودجه دانست و افزود: از این رو خواهشمندم امسال هم مردم بعد از انتشار بودجه درباره آن صحبت کرده و نقد کنند. قدرتی در کشور ما است که آن باید کشور ما را از بعضی از مشکلات برهاند و آن قدرت مردم و افکار عمومی بوده و دولت و مجلس به تنهایی نمی توانند آن را حل کنند.

تمام بخش‌های دانشگاهی و پژوهشگاهی دستگاه‌ها باید در آموزش عالی ادغام شده و یا منحل شوند

روحانی در ادامه با تأکید بر اینکه داده های ما باید به اطلاع مردم برسد، عنوان کرد: چرا برخی وزارتخانه های ما چند دانشگاه، دانشکده، پژوهشگاه و پژوهشکده دارند در حالی که باید صرفا یک آموزش عالی داشته باشیم و تمام بخش های دیگر باید یا منحل شده و یا در وزارت علوم ادغام شوند.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: جای تأسف دارد که فردی با مدرک لیسانس زیر مدرک دکتری را امضا می کند و به معنای آن است که آموزش عالی در مسیر درست قرار نگرفته و هر دستگاهی و هر فردی برای خود دانشگاه و استاد و دانشجو دارد و مدرک صادر می کند. امسال در تبصره 21 بودجه به این موضوع اشاره کردیم و خواهشمندم تا نمایندگان یاری کنند تا این قدم مهم را برداریم.

هنگام صحبت از گران فروشی نام دولت را نیز در این لیست قرار دهید

وی ادامه داد: خدمات دولت به مردم گران است و اگر می خواهید از گران فروشی صحبت کنید نام دولت را نیز در این لیست بگذارید. ما برای هر دانش آموزی به طور متوسط در سال آینده 4 میلیون تومان از خزانه مردم و بیت المال هزینه می کنیم که البته برای شهرهای مختلف و مقاطع مختلف تفاوت دارد.

رئیس جمهور همچنین تصریح کرد: در حال حاضر اگر دولت بخواهد این خدمت را از مردم بخرد حداکثر یک میلیون تومان می شود. از این رو دولت 4 برابر از پول بیت المال برای یک دانش آموز هزینه می کند در حالی که می تواند آن را ارزان کند البته این اقدام یک ساله صورت نمی گیرد. این پیشنهاد را در بودجه امسال داده ایم که سال آینده حداقل 10 درصد به صورت خرید خدمت باشد و این می تواند بعدا با تصویب نمایندگان ادامه پیدا کند.

اصلاح ساختارهای داخلی باعث کاهش تأثیر تحریم می‌شود

وی در ادامه با بیان اینکه تحریم به این دلیل روی ما تأثیر می گذارد که ساختارها اصلاح نشده است، ابراز داشت: اگر ساختارهای اقتصادی را اصلاح کنیم، تحریم های ظالمانه خارجی تأثیر نمی گذارد. آمریکایی ها از دی ماه سال گذشته تبلیغ علیه نظام را آغاز کردند اما ما چقدر توانستیم دربرابر آنها و این جنگ روانی بایستیم. در ابتدا دستگاه های تبلیغاتی ما بسیار ناتوان بودند اما بعدها بهتر شد. بخش روانی تأثیر بسیار مهمی داشت و انتظارات مردم را شکل داد.

روحانی در ادامه با طرح این سوال که چرا در ماه های گذشته التهابی در حوزه تحریم داشتیم، عنوان کرد: روابط خارجی ما باید مستحکم تر شود. در حال حاضر که آمریکا ما را تحریم کرده برخی از کشورهای دنیا حامی آمریکا هستند و این کشور که تا کنون بارها برای ایران مصیبت ایجاد کرده و در دیپلماسی جهانی و افکار عمومی توانسته بود بسیاری از کشورها را همراه خود کند، برای نخستین بار در 40 سال گذشته آمریکا علیه ایران توطئه می کند اما منزوی بوده و کشوری با او نیست.

در توافق هسته‌ای هیچ نهاد بین‌المللی حامی آمریکا نیست

رئیس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: در ماجرای توافق هسته ای نه سازمان های بین المللی با آمریکا هستند و نه کشورهای بزرگ همچون چین، روسیه و بسیاری از کشورهای اروپایی.

شورای عالی آب را در باقیمانده سال جاری و همچنین سال آینده تشکیل می دهیم

روحانی ادامه داد: ما شورای عالی آب را در باقیمانده سال جاری و همچنین سال آینده تشکیل می دهیم، وقتی دولت اعلام می کند یک نقطه باید احیا شود، این مفهوم ندارد که فقط همان نقطه احیا خواهد شد، بلکه دولت براساس وظایف خود به تمام بخش ها و نقاط برای احیا توجه خواهد کرد و نگاه دولت به تمام نقاط کشور یکسان است، از این رو همانقدر برای ما زاینده رود مهم بوده که کارون دارای اهمیت است، همانقدر برای ما دریاچه ارومیه دارای اهمیت بوده که تالاب هامون برایمان مهم است.

وی گفت: دولت ممکن است بر مبنای اولویت ها قدم هایی را بردارد، اما دولت متعلق به یک استان، محله، منطقه یا یک بخش ایران نیست. دولت به عنوان خادم و نوکر همه ملت ایران فعالیت می کند، از این رو ما در رابطه با رود کارون اقدامات مهمی را انجام داده ایم و در اینجا از وزیر نیرو می خواهم که لیست اقدامات را در این رابطه منتشر کند.

رئیس جمهور تصریح کرد: کارون تنها نقش حیاتی برای مردم خوزستان ندارد، بلکه کارون رودخانه ای برای حیات ملی ما است، زیرا این رودخانه به خلیج فارس متصل می شود، از این رو ما همه اقدامات را برای بهبود وضعیت این مناطق به صورت همزمان انجام می دهیم. از طرف دیگر دولت نسبت به معضل آب برای همه مناطق بحرانی تصمیمات اساسی می گیرد و ما به فکر همه مناطق کشور خواهیم بود. همانطور که ما برای استانی مانند اصفهان دلسوزی و کار می کنیم، برای استان های دیگر مانند یزد، کرمان، سمنان، خوزستان و قم نیز کار می کنیم.

رئیس دولت دوازدهم گفت: مسئله آب به عنوان یک مسئله مهم و اساسی برای ما مطرح است و قطعاً ما این مشکل را حل خواهیم کرد، البته بودجه در اختیار نمایندگان مجلس است و آنها می توانند اقدامات و برنامه های خود را در آن لحاظ کنند و ما نیز اقدامات و کارهای خود را انجام می دهیم.

شاهد شرایط تورمی مناسبی نبودیم / مردم به خاطر این شرایط به زحمت افتادند

روحانی گفت: قطعاً برای عبور از مقطع کنونی، دولت تمام توان خود را به کار می گیرد و در کنار دولت، مجلس نیز باید تمام تلاش خود را به کار گیرد و قطعاً ما باید از توانمندی خودمان برای بهتر شدن شرایط در سال آینده استفاده کنیم. از طرف دیگر در سیاست بودجه سال آینده مانند سال گذشته چند نکته برای ما مهم است، اولین مسئله در بحث تحریم ها، فشار به اقشار جامعه به ویژه دهک های پایین جامعه است، در ماه های گذشته شاهد شرایط تورمی مناسبی نبودیم و مردم به خاطر این شرایط به زحمت افتادند.

رئیس کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: با توجه به شرایط ما باید برای اقشار ضعیف جامعه تصمیمات مهمی را در قالب بودجه سال آینده می گرفتیم، و این کار و تصمیمات را در بودجه سال 98 اعمال کردیم. از طرفی دولت برای کالاهای اساسی، بخش درمان و تجهیزات پزشکی در سال 97 حدود 13 میلیارد دلار اعتبار در نظر گرفت که این اعتبارات با دلار 4200 تومان تخصیص داده شد، حال این میزان اعتبار برای سال آینده به 14 میلیارد دلار با قیمت دلار 4200 تومان می رسد.

وی تصریح کرد: براساس برنامه ریزی دولت قیمت دلار برای سال آینده برای کالاهای اساسی همان 4200 تومان خواهد بود، البته بخش های خصوصی، عمومی غیردولتی باید در این زمینه متعهد باشند و مردم را کمک کنند. از طرف دیگر اقدام دیگر دولت در لایحه بودجه سال آینده حمایت از افرادی است که حقوق ثابت داشته یا بازنشسته و مستمری بگیر هستند.

روحانی با اعلام اینکه حقوق مستمری بگیران، بازنشستگان و شاغلان در سال 98  در حدود 20 درصد افزایش می یابد، گفت: این اقدام برای کاهش فشار بر مردم صورت می گیرد، از طرف دیگر دولت برنامه ریزی را برای حمایت از مردم از طریق اختصاص و پرداخت مبلغی برای تامین کالاهای ضروری تدوین کرده است، البته این پرداخت یک نوبت در ماه های گذشته انجام شده و یک نوبت نیز تا پایان سال صورت می گیرد و قطعاً سال آینده نیز این روند ادامه خواهد داشت.

رئیس جمهور کشورمان ادامه داد: یکی دیگر از مسائل مهم بحث تولید است، از این رو برای ما مسئله وجود کالا در بازار، صادرات و اشتغال دارای اهمیت است، البته امروز بخش تولید با مشکلات بسیاری از جمله در بحث تامین مواد اولیه و کالاهای واسطه ای مواجه است.

وی گفت: براساس آمارها در 8 ماهه سال جاری 31.5 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی صورت گرفته که این میزان نسبت به سال گذشته حدود 14 درصد افزایش داشته است. همچنین براساس آمارها واردات حدود 12 درصد کاهش یافته که حدود یک میلیارد و 900 میلیون دلار تراز مثبت ایجاد کرده است؛ البته وقتی واردات کاهش می یابد، بخش کالاهای مصرفی دارای اهمیت بوده و باید از آن حمایت و مراقبت کرد.

تمامی واردکنندگان بدون ثبت سفارش می توانند مواد اولیه را برای تولید از طریق مناطق آزاد وارد کنند

رئیس دولت دوازدهم ادامه داد: دولت در هفته گذشته دو تصمیم گیری مهم داشت، نخست اینکه تمامی واردکنندگان بدون ثبت سفارش می توانند مواد اولیه را برای تولید از طریق مناطق آزاد وارد کنند، حال این تصمیم مهمی بود، از طرفی در هفته گذشته نیز تصمیم دیگری گرفتیم که براساس آن کالاهای ضروری بخشی از تولیداتمان را بدون انتقال ارز آزاد کنیم تا چرخه تولید به حرکت درآید.

تقاضا از مجلس برای تفکیک در  وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی

روحانی ادامه داد: دولت در انتظار است تا مجلس همکاری کرده و وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی از یکدیگر تفکیک شوند.

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه بخش مسکن بار سنگینی به دوش گرفته است، تاکید کرد: وزیر راه و شهرسازی قول داده و متعهد شده که در 2 سال آینده برای بازسازی 400 هزار واحد مسکونی بافت فرسوده و یا ایجاد مسکن و تکمیل 500 هزار واحد مسکونی اقدام کند که در مجموع 900 هزار واحد مسکونی می شود.

وی با تاکید بر اینکه سازمان برنامه و بودجه برای توسعه بخش گردشگری کمک کرده است، افزود: بخش گردشگری کشور قول داده که جاذبه این بخش را افزایش دهد و سازمان برنامه و بودجه در بخش جاری و سرمایه گذاری بودجه خوبی در نظر گرفته است.

روحانی با بیان اینکه مسئله اشتغال برای دولت بسیار مهم است، ادامه داد: دولت با کمک وزارتخانه ها و بخش های مربوطه افزایش اشتغال را ادامه می دهد.

وی با تاکید بر اینکه دولت تلاش ویژه ای در حوزه آب خواهد داشت، اظهار داشت: دولت برای کاهش مصرف آب و مدیریت آن در بخش کشاورزی اقدامات خوبی انجام داده که سال آینده نیز این اقدامات ادامه می یابد.

رئیس هیات دولت با بیان اینکه سطح کشت گلخانه ای تا ابتدای دولت یازدهم 8 هزار هکتار بود، افزود: در حال حاضر سطح زیر کشت گلخانه ای 15 هزار هکتار است که در طول 5 سال این رقم دو برابر شده و این به معنای صرفه جویی در مصرف آب است.

وزارت نیرو نرخ خاصی برای مصرف آب در سه ماه تابستان در نظر می گیرد

وی با اشاره به اینکه وزارت نیرو نرخ خاصی برای مصرف آب در سه ماه تابستان در نظر می گیرد، ادامه داد: این نرخ برای صرفه جویی و تعادل بخشی در مصرف آب است، البته دولت برای انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به دشت مرکزی با آب شیرین کن در سال آینده حتما تلاش می کند که این موضوع می تواند به کشور کمک کند.

روحانی با اشاره به اینکه حساسیت نمایندگان درباره آب به جا است، اظهار داشت: موضوع آب، موضوعی مهم و حیاتی بوده و تمام مناطق به این موضوع حساس هستند که دولت نیز باید به نیاز مردم توجه داشته باشد.

وی با بیان اینکه دولت اقدامات ویژه ای در حوزه محیط زیست برای سال آینده انجام می دهد، افزود: بودجه ویژه ای برای سال آینده در حوزه محیط زیست در بخش جاری و عمرانی در نظر گرفته شده است و در بخش پژوهش و آموزش عالی اقدامات ویژه ای صورت گرفته چرا که بخش محیط زیست برای دولت مهم است.

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه بودجه سال 98 در مجموع با 407 هزار میلیارد تومان بسته شده است، ادامه داد: بودجه سال 98 دو سقفی شده که در سقف اول 407 هزار میلیارد تومان و در سقف دوم 2 رقم 20 هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته شده که در صورت کسب منابع جدید که در بودجه آمده این سقف دوم تحقق می یابد.

وی اظهار داشت: بودجه برای 15 آذر برنامه ریزی شده بود که با دستورات ویژه ای که مقام معظم رهبری صادر کردند، اصلاحاتی روی بودجه در نظر گرفته شد که در بودجه تقدیمی امروز این اصلاحات اعمال شده است.

روحانی با بیان اینکه بودجه عمرانی دولت برای سال آینده 62 هزار میلیارد تومان خواهد بود، افزود: امیدواریم با تلاش نمایندگان بودجه سال 98، بهمن ماه از مجلس دریافت و اسفندماه آئین نامه های اجرایی آن اعلام شود.

رئیس هیات دولت تصریح کرد: بودجه سال 98 برای اولین سال دهه پنجم انقلاب بسته می شود که در این سال یکی از انتخابات مهم یعنی انتخابات مجلس شورای اسلامی انجام می شود که برای سال آینده مبارک خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر