کد خبر 297997

وزیر صنعت باید در خصوص قیمت‌گذاری دستوری فولاد به مجلس پاسخ دهد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به پابرجا بودن استیضاح وزیر صنعت در خصوص قیمت‌گذاری دستوری فولاد گفت: باید مشخص شود که این قیمت‌گذاری بر چه مبنایی تعیین شده و چه دلیل قانع کننده‌ای برای آن وجود دارد؛ چرا که این موضوع رانت زیادی ایجاد کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمد حسن‌نژاد در خصوص استیضاح وزیر صنعت و معدن و تجارت با توجه به منتفی شدن استیضاح وزیر آموزش و پرورش در جمع خبرنگاران گفت: استیضاح وزیر آموزش و پرورش با موضوع استیضاح وزیر صنعت و معدن و تجارت متفاوت است و در مورد استیضاح آقای شریعتمداری 70نفر از نمایندگان مجلس امضا کرده‌اند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: در مورد موضوع استیضاح که از سوی آقای پورابراهیمی مطرح شده منتظر اعلام وصول و مطرح شدن آن هستیم، از سویی در خصوص موضوع قیمت‌گذاری دستوری فولاد هم بنده سوال مطرح کرده ام که به طور جداگانه پرسیده خواهد شد.

وی گفت: طبق قانون درخواست استیضاح به هیات رییسه اعلام می شود و هیات رئیسه نیز موضوع را در ابتدا به کمیسیون مربوطه ارجاع می کند. اگر در نهایت اعضای کمیسیون قانع نشدند در این صورت استیضاح به هیات رییسه ارجاع می شود تا وزیر در جلسه‌ای از خود دفاع کند.

نماینده مردم جلفا و مرند در مجلس افزود: چهارشنبه هفته گذشته درخواست استیضاح وزیر صمت در کمیسیون مربوطه مطرح شد که کمیسیون یک هفته زمان نیاز دارد تا نتیجه را به اطلاع هیات رئیسه مجلس برساند. البته به دلیل نزدیکی به تعطیلات مجلس ممکن است این استیضاح کمی دیرتر انجام شود.

وی در خصوص دلایل استیضاح وزیر و موضوعات مطرح شده گفت: استیضاح شامل موضوع احتکار و افزایش قیمت خودرو، ثبت سفارش‌ها، قیمت‌گذاری دستوری فولاد و سایر موارد است که از وزیر پرسیده خواهد شد. اما موضوع سوال من از وزیر صنعت و معدن و تجارت اختصاصا مربوط به قیمت‌گذاری دستوری فولاد است که توسط خود بنده انجام می‌شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: به هر حال باید مشخص شود که این قیمت‌گذاری بر چه مبنایی تعیین شده و چه دلیل قانع کننده‌ای برای آن وجود دارد؛ چرا که این موضوع رانت زیادی در این صنعت ایجاد کرده است و آقای شریعتمداری باید پاسخ دهد رانت 5000 میلیارد تومانی ناشی از نرخ‌گذاری دستوری فولاد که به بهانه حمایت از مصرف کننده ایجاد شده به جیب چه کسانی رفته است و چرا در این سطح از دلالان فولاد حمایت صورت گرفته است.

وی ادامه داد: طی ماه‌های گذشته در خصوص قیمت‌گذاری دستوری محصولات فولادی و سایر محصولات معدنی، آلومینیوم و مس تصمیماتی از سوی وزارت صنعت معدن و تجارت اتخاذ شده که این تصمیمات فقط موجب ایجاد رانت در فضای کسب و کار شده است.

حسن‌نژاد افزود: از سویدیگر مهمترین عامل ایجاد رانت در صنعت مادر یعنی فولاد کشور وجود دلالان در این صنعت است در حالی که وزارت صنعت معدن و تجارت به این موضوع توجهی نداشته است. تولید کنندگان فولاد هم بر این باورند که با توجه به افزایش هزینه ها و سایر موارد قیمت فولاد در بورس کالا با قیمت به مراتب ارزان‌تری  عرضه می‌شود اما چیزی که به مصرف‌کننده نهایی می‌رسد دست کم دو برابر قیمت فروش در بورس کالا است که نشان‌دهنده وجود رانت سنگین در این صنعت است که باید وزیر مربوطه پاسخگوی شرایط موجود باشد.

از 21 فروردین ماه امسال تا به امروز حدود 5000 میلیارد تومان رانت ناشی از قیمت گذاری دستوری فولاد نصیب دلالان شده است. این در شرایطی است که روز گذشته نیز دبیر کانون انبوه‌سازان اعلام کرد میلگرد و تیرآهن کیلویی 3000 تومانی عرضه شده در بازار کالا به دست انبوه سازان نرسیده و قیمت خرید آن‌ها در بازار آزاد حدود 5600 تومان است!

بیشتر بخوانید
ارسال نظر