کد خبر 262295

کالاهای مورد استفاده نمایندگان ایرانی است یا خارجی؟

نمایندگان معتقدند استفاده از کالای ایرانی بعد از نامگذاری امسال از سوی رهبر انقلاب به نام «سال حمایت از کالای ایرانی» برای آنها یک تکلیف است. نمایندگان همچنین بر این باورند که عملکرد مسئولان و میزان استفاده آن‌ها از کالای ایرانی در حمایت مردم از کالاهای ساخت داخل کشور موثر است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، با توجه به اینکه سال ۹۷ از سوی مقام معظم رهبری سال حمایت از کالای ایرانی نام‌گذاری شده است، اکثر نمایندگان بر این باورند که عملکرد مسئولان و میزان استفاده آن‌ها از کالای ایرانی در حمایت مردم از کالاهای ساخت داخل کشور موثر است. مردم به مسئولین نگاه می‌کنند و می‌سنجند که چه میزان آن‌ها به استفاده از کالای ایرانی پایبند هستند و در جهت عملی کردن شعار سال گام بر می دارند.

در گفت‌وگو با تعدادی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی درباره میزان استفاده آنها از کالاهای ایرانی پرسید، که نمایندگان پاسخ‌های جالبی دادند. مشروح این گفت‌وگوها در زیر می‌آید.

عبدالرضا هاشم‌زائی نماینده مردم تهران در مجلس مطرح کرد: نمی‌خواهم بگویم که از کالای ایرانی استفاده نمی‌کنم ولی برای مسافرت‌ها از خودروی ساخت داخل استفاده نمیکنم. در تصادفی که در جاده داشتم اگر خودروی من لکسوس نبود، می‌مُردم، کما اینکه تعدادی از نمایندگان در تصادف با خودروی داخلی کشته شده‌اند. ما استانداردهای مناسبی در بحث ایمنی نداریم. شاید یک نماینده از لباس و کفش ایرانی استفاده کند اما خودرو که ویترین کالای ایرانی است امروز وضعیت خوبی با گذشت ۵۰ سال ندارد.

علی اکبری نماینده مردم شیراز در مجلس نیز اینگونه پاسخ داد که بنده تا جایی که وظیفه شخصی‌ام ایجاب می‌کند به استفاده از کالای ایرانی توجه دارم و از نظر من این مساله باید در جامعه دنبال شود تا بتوان از مشکلات اقتصادی عبور کرد.

علی ابراهیمی نماینده مردم شازند نیز گفت: من شخصا از پوشاک ایرانی استفاده می‌کنم. در خصوص لوازم خانگی نیز در برخی از موارد از محصولات ساخت داخل استفاده می‌کنم. خودروی شخصی من نیز پژوی ۲۰۶ است اما من شخصا تولیدکنندگان خودرو را به عنوان کسانی که کالای ایرانی تولید می‌کنند قبول ندارم بلکه عده‌ای مونتاژکار هستند.

اسدالله قره‌خانی نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس در پاسخ به این سوال، بیان کرد: دولتمردان، مجلس و قوه قضائیه همگی می‌توانند اثرات عمیق و سازنده‌ای را در اجرایی شدن شعار سال با مصرف کالای ایرانی و تشویق دیگران به استفاده از کالای ایرانی داشته باشند من نیز کالایی که مصرف می کنم اغلب ساخت داخل است اما اجناسی مانند تلویزیون و موبایل ساخت داخل کشور وجود ندارد و عمدتا خارجی هستند. لذا در این موارد که اجتناب‌ناپذیر هستند از کالای خارجی استفاده می کنم. اما در موارد دیگر به منظور حمایت از تولید کنندگان داخل از کالای ایرانی استفاده می‌کنم.

حسن بهرام‌نیا نماینده مردم نهاوند در مجلس نیز اینگونه پاسخ داد که قطعا مسئولین باید در حمایت از کالای ایرانی پیش قدم باشند. من شخصاً نیز تا جایی که امکان دارد از کالای ایرانی استفاده می‌کنم و از این پس نیز با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری و شعار سال بیشتر از کالای ایرانی استفاده خواهم کرد.

جلال میرزایی نماینده مردم ایلام در پاسخ مطرح کرد: بیشتر وسایل منزلم غیر از یخچال و تلویزیون ساخت ایران است. مبل، پوشاک و خودروی شخصی‌ام نیز ایرانی است.

علی بختیار نماینده مردم گلپایگان در مجلس این سوال را اینگونه پاسخ داد: من شخصا به هیچ عنوان از پوشاک خارجی استفاده نمی‌کنم چراکه پوشاک ایرانی هم ارزان‌تر است و هم از کیفیت مناسبی برخوردار است. خیلی از وسایل بهداشتی ایرانی نیز کیفیت و قیمت رقابت پذیر با کالای خارجی را دارد و من شخصا ترجیح می‌دهم به جای استفاده از خمیردندان و مسواک خارجی از نوع داخلی آن استفاده کنم. مصرف کنندگان باید به کالاهایی که در داخل کشور تولید می‌شوند تعصب داشته باشند و تولیدکنندگان نیز کیفیت محصول خود را باید افزایش دهند.

سید راضی نوری، نماینده مردم شوش نیز در پاسخ به این سوال مطرح کرد: من قبل از اینکه نام امسال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شود، از کالای ایرانی استفاده می‌کردم. خودروی شخصی من دنا است و تمامی لوازم منزل من نیز ایرانی است. لباس‌هایی که می پوشم نیز تولید داخل است. ما به عنوان نماینده مردم برای اینکه در جامعه الگو باشیم باید در این زمینه پیشگام باشیم. با حمایت از کالای ایرانی تولید و اشتغال نیز رونق می گیرد. ما انتظار داریم کیفیت کالای ایرانی نیز افزایش یابد تا مردم برای خرید آن تمایل داشته باشند و به صورت تحمیلی این کار انجام نشود.

سید احسن علوی، نماینده مردم سنندج در مجلس این سوال را اینگونه پاسخ داد: من به استفاده از کالای ایرانی معتقد هستم. منتها در یک خانواده زمان خرید اجناس سلایق مختلفی وجود دارد. ولی من تا به امروز سعی کرده‌ام در خرید وسایل از تولیدات داخل بهره بیشتری بگیرم.

احمد علیرضابیگی، نماینده مردم تبریز در مجلس در پاسخ به این سوال که شما چه اندازه از کالای ایرانی استفاده می‌کنید؟ گفت: بنده تا جایی که امکان داشته باشد از کالای ساخت داخل استفاده می‌کنم. اما ماشین لباسشویی و یخچال منزلم به دلیل اینکه محصول داخلی مشابه با کیفیت مناسبی وجود ندارد، خارجی است. ولی در سایر موارد از ساخت داخل استفاده می‌کنم. نمایندگان برگزیدگان ملت هستند و رفتار آنها می‌تواند به عنوان یک الگو در جامعه اثرگذار باشند.

سید حمیدرضا کاظمی، نماینده مردم پلدختر در مجلس در پاسخ به این سوال اظهار کرد: من تا جایی که بتوانم نیازهای زندگی‌ام را از کالاهای داخلی تامین می‌کنم و اعتقادم بر این است تا زمانی که کالاهای داخلی وجود دارد، ضرورتی ندارد به سراغ کالاهای خارجی برویم.

حسن لطفی نماینده مردم رزن در مجلس در پاسخ به این سوال بیان کرد: کالاهای ایرانی کیفیت مناسبی دارند. من 47 سال سن دارم و در عمرم از کالای خارجی استفاده نکرده‌ام و همیشه به استفاده از کالای ایرانی معتقد بوده‌ام. تا به امروز کوچکترین لباس غیرایرانی برای خود و خانواده‌ام نخریده‌ام. ولی وقتی قیمت کالایی بالا باشد، توان خرید برای مشتری پایین می‌آید و به سراغ جنس خارجی خواهند رفت.

کوروش کرم‌پور، نماینده مردم فیروزآباد در مجلس در پاسخ به این سوال بیان کرد: امروز فقط تلویزیون و یخچال خانه‌ام غیرایرانی است و اگر اکنون قصد تعویض آنها را داشته باشم، یقیناً از نوع ایرانی آن را خواهم خرید. از نظر من هر کس به کشورش علاقه دارد و دوست دارد شاهد پیشرفت و توسعه ایران باشد باید به خرید کالای ایرانی توجه کند. مسئولین نیز باید به کیفیت کالای ایرانی توجه و با قاچاق کالا مبارزه کنند.

هدایت‌الله خادمی، نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس اینگونه پاسخ داد که من شخصاً یک پژو دارم که خودروی ایرانی است و تا به امروز سعی کرده‌ام در زندگی خود از کالای ایرانی استفاده کنم. من قبل از نامگذاری امسال نیز از کالای ایرانی استفاده می کردم اما از این پس برایم یک تکلیف شده است. اما متاسفانه برخی مسئولین ساعت و کفش و موبایل و لباس‌هایشان غیرایرانی است و ما مسئولان باید از خودمان شروع کنیم. مسئولین باید در منزل خود کالای ایرانی داشته باشند و همچنین فرزندانشان را از خارج از کشور بازگردانند. ما برای بقای کشور باید به سمت حمایت از کالای داخلی پیش رویم.

نورمحمد تربتی‌نژاد، نماینده مردم گرگان در مجلس در پاسخ به این سوال گفت: من شخصا به دلیل مناسب بودن قیمت کالای ایرانی از محصولات داخلی استفاده می‌کنم. به جز خودروی شخصی‌ام که "سراتو" است. من حتی از خمیردندان داخلی استفاده می‌کنم. پوشاکم نیز ایرانی است. چون هم دارای مقبولیت است و هم قیمت مناسبی دارد. از نظرم حمایت از کالای داخلی امری عقلانی و اقتصادی است و من به خودم و خانواده‌ام و همه کسانی که با آنها در ارتباط هستم توصیه می کنم که از کالای ایرانی حمایت کنند.

محمد محمودی شاه نشین نماینده مردم شهریار در مجلس با اشاره به اینکه مسئولین باید خود به شعار سال پایبند باشند و از کالای ایرانی استفاده کنند، گفت: من شخصا سعی می کنم از کالای ایرانی استفاده کنم و مسئولین نیز خود باید در گام اول به این باور برسند که راهبرد خروج از مشکلات اقتصادی کشور، حمایت از کالای ایرانی است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر