دیدگاه : ۰
اینترنت بدون سرعت را گران نفروشید؛

مخالفت قاطع مجلسی ها با گرانی اینترنت

انتظار از مردم برای پرداخت پول بیشتر برای خرید بسته های اینترنت در حالی است که، در چند ماه اخیر شاهد افت چشمگیر کیفیت و سرعت آن بوده ایم. کاهش کیفیت و سرعت اینترنت به اندازهای است که برخلاف پیش بینی وزیر ارتباطات، که مجلسی ها را همراه خود در گران کردن اینترنت می دانست، هر روز بر تعداد نمایندگان مخالف افزایش قیمت اینترنت بی کیفیت افزوده می شود.

اقتصاد آنلاین - سپیده قاسمی؛ امروز دوشنبه ۲۲ فروردین ماه حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج الدینی، رییس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی، در جلسه علنی مجلس با اشاره به مسائل مطرح شده مبنی بر افزایش تعرفه خدمات اینترنت از سوی اپراتورها، گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش تعرفه‌ اینترنت به این شکل مخالف هستند و اگر قرار است افزایش تعرفه‌ها مدنظر قرار گیرد باید این مساله بر اساس افزایش کیفیت باشد و مشترکین بتوانند از تکنولوژی‌های برتر در حوزه اینترنت ثابت و موبایل بهره‌مند شوند.

این سخنان از این روی مطرح شد که، چند روز پیش کاربران خبر از افزایش دو برابری قیمت بسته های اینترنتی برخی از شرکت ها خدمات اینترنتی دادند.

در نشست علنی گذشته مجلس نیز که در  ۱۵ فروردین ماه جاری برقرار شد، هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کردند که از میان آنها، ۶۰ نماینده به وزیر ارتباطات درباره سرعت و کیفیت پایین اینترنت تذکر دادند.

افزایش تعداد نمایندگان مخالف افزایش قیمت و شاکی از سرعت و کیفیت پایین آن در حالی است که، در بهمن ماه سال گذشته عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اعلام کرد: "گران شدن اینترنت در سال بعد حتمی است. برای این اتفاق مجلس نیز او را همراهی خواهد کرد". 

همچنین صادق عباسی شاهکوه، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، نیز سال گذشته در خصوص اصلاح تعرفه‌های اینترنتی در سال جاری اظهار کرد: "محدودیت قانونی تغییر تعرفه‌ها برای سال آینده برداشته شده و ما قصد داریم به نحو مناسبی اصلاح تعرفه‌ها را در این بخش انجام دهیم".

حسین امامی، مدرس دانشگاه و پژوهشگر رسانه های نوین، در گفت و گو با اقتصاد آنلاین معتقد است؛ گرانی اینترنت در شرایط کنونی که سرعت و کیفیت آن بسیار نامناسب است و روند آن نزولی بوده، غیرمنطقی است.

 او بر این باور‌ است که افزایش تعرفه اینترنت در صورتی منطقی است که، اینترنت از سرعت و کیفیت خوبی بهره‌مند باشد. امامی تصریح کرد: به عبارت دیگر، زمانی باید هزینه بیشتر از کاربران برای اینترنت طلب شود که، کیفیت بهتری ارائه داده شود، نه اینکه از جیب مردم اقدام به اصلاح سرعت اینترنت کند.

بر اساس این گزارش و طبق آخرین گزارش وبسایت اسپیدتست، رتبه ایران در اینترنت ثابت با ۴ پله سقوط به رتبه ۱۴۵ و در اینترنت همراه با ۳ پله سقوط به رتبه ۸۰ رسیده است.

میانگین سرعت اینترنت در ایران در حوزه اینترنت ثابت، میانگین سرعت دانلود در ایران، ۹٫۷۸ مگابیت ‌بر ثانیه و میانگین سرعت آپلود ۱٫۳۱ مگابیت ‌بر ثانیه و تاخیر، ۲۹ میلی‌ثانیه است که رتبه ایران را به ۱۴۵ از میان ۱۷۸ کشور می‌رساند. این درحالی است که در ماه ژانویه رتبه سرعت اینترنت ثابت ایران در جدول جهانی عدد ۱۴۱ را نشان می‌داد.

میانگین سرعت دانلود اینترنت موبایل در ایران ۲۲٫۴۲ مگابیت‌ بر ثانیه و میانگین سرعت آپلود اینترنت موبایل، ۸٫۷۶ مگابیت‌ بر ثانیه و تاخیر ۳۳ میلی‌ثانیه است که رتبه ایران را به ۸۰ از میان ۱۳۸ کشور رسانده است. این درحالی است که در ماه ژانویه رتبه سرعت اینترنت همراه ایران در جدول جهانی عدد ۷۷ را نشان می‌داد.

این مطلب برایم مفید است
۲ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها