{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 402320

اکثر کاربران جهان روی کامپیوتر شخصی و لپ‌تاپ خود از ویندوز استفاده می‌کنند، به همین‌خاطر ویندوز حسابی مورد توجه خرابکاران و هکرهاست. اما با ۵ترفند ساده می‌توانید امنیت این سیستم‌عامل را حسابی بالا ببرید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، همیشه کاربران ویندوز عادت داشته‌اند که قبل از اتصال سیستم خود به اینترنت، آنتی‌ویروس قدرتمندی نصب کنند تا از بدافزارها و موارد اینچنینی در امان باشند، اما حالا زندگی کاربران ویندوز بسیار آسان‌تر شده و ویندوز۱۰ به‌صورت پیش‌فرض از سیستم امنیتی کارآمدی تحت عنوان Windows Defender بهره می‌برد.

هرچند برای محکم‌کاری می‌توانید برنامه‌های جداگانه‌ای را هم نصب کنید، ولی بهتر است همان ابتدا از فعال بودن Windows Defender و درست بودن تنظیمات آن اطمینان حاصل کنید. البته خوشبختانه اگر در ویندوز هیچ آنتی‌ویروسی وجود نداشته باشد و Windows Defender هم غیرفعال باشد، هشداری به نمایش درمی‌آید که به کاربر این موضوع را یادآوری کند.

امنیت مرورگر

مرورگر دریچه اصلی اتصال به جهان وب محسوب می‌شود و کاربران زمان زیادی را در آن سپری می‌کنند، به همین‌خاطر امنیت مرورگر هم اهمیت زیادی دارد و نخستین کاری که باید انجام شود، به‌روز نگه‌داشتن مرورگر است که البته این مورد اصلا کار سختی نیست و بیشتر مرورگرهای مدرن به‌صورت خودکار چنین کاری را انجام می‌دهند.

همچنین مرتباً باید افزونه‌های نصب‌شده را بررسی کنید. این افزونه‌ها معمولا به اطلاعات زیادی در داخل مرورگر دسترسی دارند و به همین ‌خاطر بهتر است که فقط افزونه‌های ضروری مورد اعتماد را نگه دارید و افزونه‌های ناشناخته و نه‌چندان معروف را حذف کنید.

برای مدیریت افزونه‌ها، در مرورگر کروم از منوی آن به More tools و سپس Extensions مراجعه کنید.

رمز عبور مناسب

بسیاری از کاربران از قبل رمز عبور نام کاربری خود را در تعداد زیادی از سایت‌ها و برنامه‌ها وارد کرده‌اند تا برای هر بار استفاده، نیازی به ورود دوباره این موارد نداشته باشند. به همین‌خاطر اگر کسی به سیستم شما دسترسی داشته باشد، به‌راحتی می‌تواند به این موارد هم دسترسی پیدا کند. برای افزایش امنیت ویندوز بهتر است که برای نام کاربری ویندوز خود یک رمز عبور قدرتمند انتخاب کنید. همچنین برای امنیت بیشتر، بهتر است کاری کنید که اگر مثلا مدت مشخصی از کامپیوتر خود استفاده نکردید، سیستم به‌صورت خودکار قفل شود. برای این کار، در بخش Accounts گزینه Sign-in options را انتخاب کنید و سپس در بخش Require sign-in بر گزینه When PC wakes up sleep کلیک کنید. همچنین برای اینکه سیستم پس از عدم‌استفاده به‌سرعت قفل شود، می‌توانید در Setting به قسمت System و در نهایت Power & sleep مراجعه کنید.

مچ‌گیری از برنامه‌ها 

 مانند گوشی‌های هوشمند، ویندوز هم مجوز برنامه‌ها را مدیریت می‌کند و می‌توانید ببینید که هر برنامه نصب‌شده در ویندوز، به چه مجوزهایی دسترسی دارد. برای افزایش امنیت ویندوز و بهبود حریم خصوصی، بهتر است گاهی‌اوقات مجوز برنامه‌های نصب‌شده را بررسی کنید تا همه‌چیز مطابق نظر شما باشد.

در بخش Setting ویندوز، به قسمت Privacy مراجعه کنید. در تب General، می‌توانید مجوزهای برنامه‌ها و سایت‌ها را مشاهده کنید و برای بررسی مجوزهای موردنظر، می‌توانید به گزینه‌های مربوط در سمت چپ نگاهی بیندازید. به‌عنوان مثال، بدون دلیل موجه، هیچ برنامه‌ای نباید به میکروفن و وب‌کم دسترسی داشته باشد و مثلا دسترسی برنامه‌های مربوط به تماس‌های ویدئویی به این بخش، مجوزی منطقی محسوب می‌شود. برای هرکدام از این مجوزها، می‌توانید دسترسی تمام برنامه‌ها به مورد مربوطه را قطع کنید یا اینکه فقط مجوز برنامه‌های موردنظر خود را صادر کنید.

احتیاط در دانلود 

تا حد ممکن از برنامه‌های معروف استفاده و آنها را مستقیماً از سایت رسمی آنها دانلود کنید. اگر به‌ناچار باید برنامه ناشناخته‌ای را نصب کنید، پیش از این کار نام برنامه مذکور را در اینترنت جست‌وجو کنید تا از سوابق آن باخبر شوید.

همچنین بعد از دانلود، برای نصب، خیلی سریع بر دکمه‌های موردنظر کلیک نکنید زیرا بسیاری از این برنامه‌ها در کنار خود برنامه‌های دیگری هم نصب می‌کنند که به‌احتمال زیاد خواستار نصب آنها نیستید. همچنین مرتبا نگاهی به برنامه‌های نصب‌شده در ویندوز بیندازید تا برنامه‌هایی که دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند را حذف کنید.

افزایش امنیت

برای افزایش امنیت ویندوز بهتر است که برای نام کاربری ویندوز خود یک رمز عبور قدرتمند انتخاب کنید. همچنین برای امنیت بیشتر، بهتر است کاری کنید که اگر مثلا مدت مشخصی از کامپیوتر خود استفاده نکردید، سیستم به‌صورت خودکار قفل شود

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری