کشف عجیب در حیات وحش؛ این حیوان لهجه دارد!

یک مطالعه و بررسی جدید از ۷۰۰ قورباغه نشان داد که قورباغه‌ها لهجه‌های متفاوتی دارند.

کشف عجیب در حیات وحش؛ این حیوان لهجه دارد!

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، پژوهشگران دانشگاه نیو ساوث ولز(UNSW) سیدنی و موزه استرالیا صدای نزدیک به ۷۰۰ قورباغه را تجزیه و تحلیل کرده و دریافته‌اند که تک تک این حیوانات لهجه‌های متفاوتی دارند.

این مطالعه توسط گریس گیلارد که این پروژه را به عنوان بخشی از افتخاراتش در UNSW تکمیل کرد و دکتر جودی رولی از مرکز علوم اکوسیستم UNSW و موزه استرالیا انجام شد.

گیلارد که نویسنده اصلی این مطالعه است، می‌گوید: ما از نتایج شگفت‌زده شدیم، زیرا ارتباط بین زیستگاه و تنوع در صدای حیوانات دارای یک پس‌زمینه نظری کاملاً قوی است. صدای قورباغه‌ها واقعاً مهم است، زیرا در واقع یکی از دقیق‌ترین راه‌ها برای شناسایی آنهاست، چرا که همه قورباغه‌ها صداهای منحصربه‌فردی دارند.

وی افزود: به آن مانند یک لهجه فکر کنید. در حالی که ما از این تنوع آگاه هستیم، واقعا نمی‌دانیم که چرا صدای آنها می‌تواند این‌قدر متفاوت باشد.

این مطالعه مهم است، زیرا قورباغه‌ها تقریباً به طور کامل به ارتباط صوتی با یکدیگر متکی هستند.

اما این لهجه‌های مختلف از کجا می‌آید؟ فرضیه انطباق صوتی نشان می‌دهد که حیواناتی که به صورت صوتی ارتباط برقرار می‌کنند، صداهای خود را با شرایط محلی وفق می‌دهند تا انتقال را از طریق زیستگاه خود بهینه کنند.

آزمایش یک نظریه

پژوهشگران تصمیم گرفتند این نظریه را روی قورباغه‌های بانجو آزمایش کنند.

گیلارد می‌گوید: ما دیدیم که در تحقیقات روی قورباغه‌ها در مورد این فرضیه خلاء و شکاف وجود دارد. بسیاری از پژوهش‌های قبلی در مورد قورباغه‌ها از مطالعات بسیار کوچک در مقیاس کوچک آمده بودند و اغلب کمتر از ۱۰۰ قورباغه را به صورت جداگانه بررسی کرده بودند. بنابراین، اگر واقعاً از تعداد زیادی از قورباغه‌ها نمونه‌برداری نکنید، واقعاً نمی‌توانید تنوع جغرافیایی کاملی را در صدای قورباغه‌ها ثبت کنید.

پژوهشگران برای مطالعه خود از پروژه FrogID استفاده کردند؛ برنامه‌ای که توسط موزه استرالیا توسعه یافته است و شهرونددانشمندان می‌توانند صداهای قورباغه‌ها را در سراسر کشور ضبط کنند.

گیلارد می‌گوید: ما هزاران صدای ضبط شده از صدای قورباغه‌های بانجو را در دست داشتیم که با استفاده از این داده‌ها، نزدیک به ۷۰۰ صدای قورباغه بانجو را از سراسر محدوده آنها که مساحتی بیش از ۱.۷ میلیون کیلومتر مربع را پوشش می‌دهد، از تاسمانی تا کوئینزلند شمالی تجزیه و تحلیل کردیم.

این تجزیه و تحلیل نشان داد که صدای قورباغه‌ها ارتباطی قوی با ساختار زیستگاه آنها ندارد.

گیلارد می‌گوید: یافته‌های ما نشان می‌دهد که عوامل دیگر ممکن است تأثیر بیشتری بر تنوع صدای قورباغه‌های بانجو داشته باشند. احتمالاً این ترکیبی از همه عوامل مختلف مانند ویژگی‌های محیطی در مقیاس ظریف‌تر، رقابت صوتی دیگر قورباغه‌ها و تداخل صدای باد، آب و سایر حیوانات خواهد بود.

اکنون این گروه پژوهشی به دنبال گسترش تحقیقات خود با بررسی انواع قورباغه‌ها است.

گیلارد در یک بیانیه نتیجه گرفت: اگر بتوانیم این پژوهش را با گونه‌های مختلف قورباغه‌ها که صداهای پیچیده‌تری دارند، انجام دهیم، می‌توانیم به اطلاعات بیشتری برسیم.

 

منبع: ايسنا
ارسال نظر
ارسال نظر